Se taho joka on voittanut urakan Taivalkosken kevyenliikenteenväylien kunnossapidosta voisi ehkä hoitaa hommansa vähän paremmin?
Aivan jatkuvasti saa kävellä kylällä jalkakäytäviä semmosessa pöppyrässä ettei mitään järkeä. Eilenkin oli Ouluntien sivussa menevä kevyenliikenteenväylä semmosessa kunnossa että ei hyvää päivää, muhjulunta ainakin 15cm jos ei enemmänkin.
Taivalkoskella asuu todella paljon vanhempaa väkeä, miten he tuommosessa kahlaa rollaattoreiden yms kanssa kun ei tervejalkanenkaan taho enää pärjätä. Autotiet kyllä aurataan joka välissä vaan eiköhän tuo ois automiehellä helpompi ajaa sen aikaa lumisella tiellä ku mummolla kahlata tuolla muhjussa.
Eiköhän tuo ois kaikkien kannalta parempi että kevyenliikenteenväylät ois siinä kunnossa että mummut ja papatki uskaltais aktivoitua lenkille.
Kevyenliikenteenväylien auraus
21
1911
Vastaukset 21
- Anonyymi
Saman pistänyt merkille, kyllä siinä alkaa lonkkaa kolottamaan kun tarpoo Topparin suoran imekkeen seassa. Sääliksi käy pyöräileviä koululaisiakin.
- Anonyymi
Esteetön kulku ei näillä meidän kävelyteillä kyllä toteudu. Voisi auraaja siellä koneen kopissa miettiä, että kaikkia ei ole siunattu terveillä jaloilla. Aivan hirveitä kökköjä jätetään jälkeensä. Valvontaa ei taida olla minkäänlaista.
- Anonyymi
Joo tuo Topparin suora varsinkin on ihan hirveätä käveltävää. Toki sen ymmärtää ettei samalla sekunnilla ole kaikki paikat kunnossa kun lunta tulee mutta nuo samat muhjut saattaa olla pahimmillaan viikonlopun yli kun kylän autotiet samaan aikaan höylätään kokoajan.
- Anonyymi
Se "urakoitsija" on tunnettu huonosta työnjälestä. Halavalla ei saa priimaa...
- Anonyymi
Olen ymmärtänyt, että on kahden ylläpitäjän teitä. VT20, Metsäkyläntie ja Jokijärventie ovat ilmeisesti ELYn teitä, muut kunnan. Silloin ovat myös eri kunnossapitourakoissa.
Tienkäyttäjän linjalle siis palautetta. - Anonyymi
Sama valitus vuodesta toiseen, oli urakoitsija kuka tahansa. Paljon olisi potentiaalia tällä palstalla, kun eri alojen asiantuntijat toisivat ammattitaitonsa yhteisen toiminnan hyväksi. Kunnassa tehtäisiin pelkästään hyviä päätöksiä, tiet olisivat hyvin hoidettuja, hotelli ja hiihtokeskus pyörisivät toisiaan hyödyttäen, grilli olisi auki kaikille sopivana kellonaikana...
- Anonyymi
Kyllä tänä talvena on kaikkein surkein huolto tuossa VT20 kevyenliikenteenväylällä
- Anonyymi
Yit hommaa.
- Anonyymi
Mehtäkyläntiestä huomaa heti onko aurannut röpi vai poika, poika osaa röpi ei
- Anonyymi
Luokatonta on työnjälki. Jä liittymistä mistä pitäisi päästä kävelytielle on iso valli. Siinäpä äitit ja isät lastenvaunuilla yrittävät päästä ,samoin rollaattorin käyttäjät.
Jos ei osaa,niin kannattaisi hakeutua muihin hommiin. - Anonyymi
Hiekoitus hiekkaa edelleen mahdottomasti teillä. Jäikö odottamaan seuraavaa talvea.
- Anonyymi
Hitaasti kyllä lähtee.
- Anonyymi
Jos ei Juhannukseen mennessä korjaa tapojaan valita kuluttajaasiamiehelle.
- Anonyymi
Hiekatki surkeasti otetty sieltä täältä. Luokatonta.
- Anonyymi
Kaikesta te jaksattekin vinkua täällä. Täytyy olla surkea elämä näillä kenellä ei muuta hommaa ole kun tehdä näitä vuodatuksia johonkin suoli24 foorumille.
- Anonyymi
Onko lumenaurauksesta vielä valitettavaa?
- Anonyymi
Ei kaikki on kunnossa!
Tervetuloa Taivalkoskella! - Anonyymi
Ei taida olla nyt ihan ajankohtainen aihe
- Anonyymi
Höpöhöpö!
Nytkin kävelin kylällä ja tiet on todella hyvin aurattu ja hiekotettu. - Anonyymi00021
röpi jopi se ei ossoo aurata!
- Anonyymi00022
No eihän se kevyenliikenteenväyliä auraakkaan. Aina on perille päästy
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052354Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as421618- 1151158
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411149Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321068Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain58957- 82886
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,55851- 83821
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215784- 55780
- 93749
- 41705
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79668Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.31627- 57552
- 39545
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast30512Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14510Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S26508