kuntouttavista toiminnoista. EI se muiden vika ole.
Oma valinta se on ottaako karenssin
11
207
Vastaukset
- Anonyymi
Te netissä roikkujat ette itse uskalla mennä edes ulos. Hahahahhaahahaaa
- Anonyymi
Uskallan kyllä. Tänäänkin on käyty salessa. Ja muutenkin, kun silmänkantamattomiin on peltoa niin ei täällä vaara uhkaa
Uuno Tupanen, perähikiä. Savo.
- Anonyymi
Oma valinta jos ei pätevää syytä.
- Anonyymi
Juopottelu on aina pätevä syy.
- Anonyymi
Kai jokainen saa päättää mikä itseä kuntouttaa? Karenssi on rangaistus, se on kuntouttamisen vastakohta. On erikoista, että kuntouttaja päätyykin rankaisemaan!
OIkeusministeriötä ei kiinnosta. Se ihmetyttää. Työttömällä ei ilmeisesti ole samoja kansalaisen perusoikeuksia oman terveytensä ja elämänhallintansa suhteen. - Anonyymi
Oma valintahan se on, mihinkä paperiin menee allekirjoituksensa laittamaan.
Poliitikkojen oma valintahan on se, millaisilla tavoilla työttömille tarkoitettuja palveluita käytetään väärin.
Oma valinta on myös se, millaisia tekstejä kirjoittaa hallintokanteluun.
Se mikä ei ole oma valinta, on se jos maan johto käyttää valtiovaltaa väärin toteuttaessaan laissa vaadittuja työttömille tarkoitettuja palveluita lainvastaisesti.
Omia valintoja on paljon, ja sitten on sellaisiakin valintoja mitkä ei ole omia valintoja. - Anonyymi
No kuntouttava voi toimia ennen esim kouluun menoa jokusen kk. Saa siitä jotain kokemusta ja rytmiä elämään.
- Anonyymi
6-7 Vuotiaille oikein sopivaa toimintaa, saisivat hiukan taskurahaakin.
- Anonyymi
MIkään ei ole oma valinta, jos joutuu allekirjoittamaan sopimuksia perustoimeentulon menettämisellä uhkaamisella. Sopimuslaissa tällaiset sopimukset ovat laittomia, mutta työttömille ne eivät sitä ole. Suomi ei ole oikeusvaltio niin kauan kun päivänpolitiikan tuottamaa lakitekstiä ei valvota perustuslakituomioistuimen taholta.
- Anonyymi
Vain semmoiset moisia allekirjoittavat jotka ovatkin kuntoutuksen tarpeessa , ei muut semmoisiin nimeänsä laittaisi .
- Anonyymi
Ei nyt ihan näinkään, olisit oikeassa jos kyse olisi oikeasti vapaaehtoisesta valinnasta, mutta asiaan liittyy myös pakottaminen, ja kun kyse ei ole mistään vapaasta valinnasta, silloin on allekirjoituskin epävalidi.
Tokihan asian korjaaminen vaatinee jokaikisen tapauksen kohdalla kierrosta oikeusjärjestelmän kautta, viranomaisella on tässä mielessä varsin kova pää, ja ainoastaan oikeusjärjestelmällä on riittävän isot vasarat jolla se järki taotaan takaisin kalloon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 903265
- 883043
- 681872
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191842- 301767
- 211701
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341379- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91319