Pääsenkö koskaan HbA1c tavoitealueelle

Anonyymi-ap

Olen deeku 2 ja sairastanut 30 vuotta.
Nyt olen saanut sokerit pysymään tasisempana kiitos Libre 2 seurannan.
Olen seurannut nyt puolen vuoden verran.
Skannauksia on 35-45 päivässä.
Aterian jälkeiset nousut ovat pieniä ja taso pysyy 99% ajasta mittarin tavoitealueella <3,9>10 keskiarvon ollessa 6,1 %
Arvioitu HbA1c 43 mmol/mol. 6,1%
Mutta kun terveen arvot ovat 20...42 mmol/mol, enkö ikinä pääse siihen?

Keskiarvoon ei ole paljonkaan matkaa, mutta pelottavat ne matalat alle 4,5 arvot joita siis pitäisi olla jotta terveen paperit saisi.
Miten saan pudotettua keskiarvon ainakin siihen 5 pintaan n 30 mmol/mol

10

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinulla on nyt todella hyvä tasapaino. Olisin sinuna tyytyväinen tuohon. Jos käytät insuliinia, voi olla vaarallista ja ainakin haastavaa laskea tasapaino ns. terveen tasolle, kun terve et ole.

    • Anonyymi

      Pystytkö tiputtamaan kropan rasvapainoa tai lisäämään lihasmassaa?

    • Anonyymi

      Kannattaa muuten mitata hobis myös labrassa, ja tarkistaa pitääkö libren arvio paikkansa.

    • Anonyymi

      Alle 5 paastoarvoja ei tarvita ollakseen terveen tasolla. Alle 7 on hyvä. Pitkä sokeri alle 53 on hyvä, alemmas ei tarvitse päästä.

      • Anonyymi

        Se 53 on suositus ei terveen arvo joka on 20-43 mmol/mol
        Lisäsairauksien riski on sitä suurempi mitä enemmän pitkä sokeri poikkeaa terveen arvoista ja kasvaakin jyrkästi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se 53 on suositus ei terveen arvo joka on 20-43 mmol/mol
        Lisäsairauksien riski on sitä suurempi mitä enemmän pitkä sokeri poikkeaa terveen arvoista ja kasvaakin jyrkästi.

        Mutta kun kyse ei ole "terveestä" vaan diabeetikosta. Jos ei ole vaaraa vakavasta hypoglykemiasta tai matala verensokeri ei rajoita kohtuuttomasti normaalia elämää, niin voihan terveen arvoakin tavoitella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se 53 on suositus ei terveen arvo joka on 20-43 mmol/mol
        Lisäsairauksien riski on sitä suurempi mitä enemmän pitkä sokeri poikkeaa terveen arvoista ja kasvaakin jyrkästi.

        Miksi suositus ei kelpaa? Et siitä terveeksi tule, vaikka pääsisit keinotekoisesti terveen arvoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta kun kyse ei ole "terveestä" vaan diabeetikosta. Jos ei ole vaaraa vakavasta hypoglykemiasta tai matala verensokeri ei rajoita kohtuuttomasti normaalia elämää, niin voihan terveen arvoakin tavoitella.

        Aiemmin sokerin vaihtelu oli aivan käsittämättömän suurta.
        Syynä oli se että liuskamittauksen ajalla kivi ja keppi, kilpi ja miekka en koskaan tiennyt missä mennään.
        Vasta kun sokeri oli tasolla 3 tai alle tiesin tilanteen ja seuraus oli ylensyöminen ja sokerit yli 20. Syöminen oli pakonomaista hypojen pelosta Pitkä sokeri huiteli 10 tienoilla.

        Kun seuraan nyt tilannetta ymmärrän tilanteen ja osaan toimia paremmin.
        Koska punasolut uusituvat neljässä kuukaudessa vasta sitten labra kertoo oikean
        jaman.
        Pyrin nyt pitkän sokerin terveen arvoihin, toistaiseksi seuraan kehitystä mittauksen laskennan avulla.
        Libren arvioima pitkä sokeri perustuu keskiarvoon ja se ei tietenkään pysty ottamaan huomioon punasolujen uusiutumista, mutta antaa suunnan minne ollaan menossa.

        Kyseessä on pahimman laatuinen resistenssi ja lisäinsuliinin määrä on valtava.
        Tavoitteeni tietenkin on saada oma insuliini toimimaan ja boosti pienemmöksi.
        Tällä hetkellä ateriainsuliinia annostellaan puolet siitä mitä aiemmin, se taas johtuu siitä että hiilihydraatteja rajoitetaan niin että rajoissa pysytään.

        Toisin sanoen nousuja rajoitetaan hiilihydraatti rajoituksella ja kuitulisäyksellä, joka ei siis ole karppausta.
        Matalien korjauksen puolestaann pystyy tekemään ajoissa pienemmällä ruokamäärällä.
        Teoreettisseti tämän pitäisi myös johtaa rasvamäärän ja painon vähenemiseen.
        Toistaiseksi muutosta ei painossa ole havaittavissa.


    • Anonyymi

      Jos nyt libren avullla hallitset sokerit hyvin (ja turvallisesti), voi toki terveen arvoja tavoitella, Turvana on myös hälytykset matalalle (ja korkeallekin halutessaan.)
      Itsellä aika samat kokemukset liuskamittausajalta, vasta libre avasi todellisuuden ja opetti miten eri insuliinit, hiilihydraatit, erilaiset ateriat, liikunta, sairastaminen jne. vaikuttaa verensokeriin. Tämän vuoksi minäkin olen rajoittanut hiilihydraattimäärää per ateria, lisännyt kuituja ja kasviksia ja säännöllistänyt liikuntaa. Ennen libreä oli niin kuutamolla kun vaan voi. Ja ne yllättävät hurjat ja pelottavat hypot, joiden vuoksi turhan korkealla pidetty sokeritaso. Ykköstä takana yli 30 vuotta, voi kun libre olisi keksitty aikaisemmin.

    • Anonyymi

      Diabeetikon HbA1c tavoitealue on alle 53! Olethan jo päässyt siihen, rauhoitu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe