Voiko vaan tehdä niin, että ostaa osaketta juuri ennen osinkojen jakoa. Ja myy sen vaan sitten pois kun osingot on saatu?
Eikös tällä tavalla pystyisi lypsämään ulos osinkoja eri osakkeista. Ja rikastuis näin? Onko jotain mitä en ymmärrä? :D
Osingot ja osakkeen pois myynti?
10
303
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pysty. Jos olet ikinä seurannut osakekursseja, niin osingon irtoaminen vaikuttaa osakekurssiin. Hetkellisesti usein hieman osinkoa enemmän.
- Anonyymi
Osinkojen irtoamisen jälkeen osakkeen arvo laskee yeensä osingon verran joskus enemmänkin. Tämä kuoppa sitten tasoittuu joskus ajan mittaan. Osakkeesta riippuen dippi korjautuu nopeasti tai sitten ei,.
Olet aivan oikeassa. Kun osingot irtoavat, osakkeen arvo laskee tyypillisesti osingon verran, koska yhtiön varat vähenevät osingon maksamisen myötä. Tämä "kuoppa" voi tasoittua ajan myötä, mutta palautumisen nopeus riippuu useista tekijöistä, kuten yhtiön taloudellisesta tilanteesta, markkinatilanteesta ja sijoittajien luottamuksesta.
Osakkeen hinnan palautumiseen vaikuttavia tekijöitä voivat olla:
- **Yhtiön taloudellinen suorituskyky:** Jos yhtiö jatkaa kasvuaan ja tuottaa hyvää tulosta, osakkeen arvo voi palautua nopeasti.
- **Markkinatrendit:** Yleinen markkinasuuntaus voi vaikuttaa osakkeiden hintoihin, esimerkiksi nousevat markkinat voivat auttaa hinnan palautumista nopeammin.
- **Sijoittajien odotukset:** Jos sijoittajat uskovat yhtiön tulevaisuuden näkymiin, he saattavat ostaa lisää osakkeita, mikä voi nostaa osakkeen arvoa.
- **Uutiset ja tapahtumat:** Yhtiöön tai toimialaan liittyvät positiiviset uutiset voivat edistää hinnan palautumista.
Jos osinko on erityisen suuri tai yhtiö kohtaa merkittäviä haasteita, palautuminen voi kestää kauemmin tai osakkeen hinta ei ehkä palaa entiselle tasolleen. Joka tapauksessa, sijoittajien kannattaa seurata yhtiön kehitystä ja arvioida omistuksiaan säännöllisesti.
Onko sinulla jokin tietty osake mielessä, jota haluaisit analysoida tarkemmin?- Anonyymi
Tätä palstaa pitkään seuranneena, on pakko kiittää erittäin asiallisesta vastauksesta. Näitä harvoin näkee täällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä palstaa pitkään seuranneena, on pakko kiittää erittäin asiallisesta vastauksesta. Näitä harvoin näkee täällä.
Saattoi olla tekoäly vastaus...
- Anonyymi
Muista, että myynnistä ja ostosta menee toimeksiantokuluja. Ilmeisesti kokeneet vättävät tämän.
- Anonyymi
Sitten myös osakkeen hinta saatta nousta osingon ilmoituksen jälkeen enemmän, mitä osinkoa tulee
- Anonyymi
Lyhyesti sanottuna siis aloittajan suunnitelmalla saa
- myyntitappion
- osinkoverot
- kaupankäyntipalkkio x2
Tällähän ei tosiaan voi kuin rikastua- Anonyymi
Voi. Samalla periaatteella, kuin moni säästää ostamalla enemmän.
- Anonyymi
Vähän vaihdetuissa osakkeissa on monesti niin amatöörejä myymässä ja ostamassa osakkeita. Silloin osingon irtoaminen saattaa palautua osakkeen hintaan muutamassa päivässä. Tietty noissa yhtiöissä tahtoo olla riski se, että osakkeista ei pääsekään eroon ihan niin nopeasti kuin haluaisi, kun vaihto korkealla hinnalla on liian pientä.
- Anonyymi
Yllättävän moni seuraa osakekurssia seuraamatta ollenkaan osingon irotoamisia. Siinä voi hyvin käydä niin, että jos on kytännyt koska osakkeen kurssi tippuu esimerkiksi alle 15€, niin ei huomaa ollenkaan, että 14,50 ei olekaan se odotettu "ostodippi" vaan "osinkodippi".
Ja tämä on suuri syy, miksi vähän vaihdetuissa osakkeissa osinkodippi saattaa jäädä parhaimmillaan muutaman tunnin mittaiseksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658