On semmoinen ikivanha sananlasku savolaisista,;
-kun savolainen puhuu niin vastuu on kuulijalla ... ja toinen
että kun on niin kiero mies ettei hattua päähän saa.
Nämä on tullut selväksi viime aikona jouduttuamme savolaisten skoijarien kusettamaksi, pitävät kyllä nämä molemmat sananlaskut erittäin hyvin paikkansa.
No jos nimi on Ryynänen ja asuinpaikka Savonlinna niin silloin ainakin 100 lla natsaa.
Ryynänen on aika yleinen nimi savon suunalla mutta sellaista pellehermannin näköistä pikkasen kiharalla takatukalla olevaa Ryynästä ainakin kannattaa karttaa.
Äijän puheet on ihan puuta heinää ja jutuissa ei ole minkäänlaista katetta tai totuuden perää. Vissiin oikein joku turakoitsija tai joku semmonen (olevinaan) ...ainakin vielä toistaiseksi.?
Täällä päin Suomea (mistä kirjoittelen)on tuollaisille skoijari "hipeille" ihan omat konstit kouluttaa ja laittaa järjestykseen, ne on kyllä varsin tehokkaat sekä toimivat.
.. niin no ja eikai se Savonlinna nyt niin kaukana muutenkaan ole ja matkailukin avarttaa, joten ehkä tapaamme vielä joskus näissä "mukavissa" merkeissä ja sittenhän siinä kyllä punnitaan se savolainen lupsakkuus... ja varmaan pari muutakin juttua. Todennäköisesti toimii siellä savossakin universaali käytäntö, eli kun toinen määrää vauhdin ja toinen suunnan, niin että mutkasta tietä näkymättömiin vaan Ryynänen.
Muistan sinua iltarukouksessani.
Kun Savolainen puhuu niin on vastuu kuulijalla
Anonyymi-ap
0
182
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491304- 1601115
- 61997
- 8812
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli183795Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27766- 11759
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78685