Kun Savolainen puhuu niin on vastuu kuulijalla

Anonyymi-ap

On semmoinen ikivanha sananlasku savolaisista,;
-kun savolainen puhuu niin vastuu on kuulijalla ... ja toinen
että kun on niin kiero mies ettei hattua päähän saa.
Nämä on tullut selväksi viime aikona jouduttuamme savolaisten skoijarien kusettamaksi, pitävät kyllä nämä molemmat sananlaskut erittäin hyvin paikkansa.
No jos nimi on Ryynänen ja asuinpaikka Savonlinna niin silloin ainakin 100 lla natsaa.

Ryynänen on aika yleinen nimi savon suunalla mutta sellaista pellehermannin näköistä pikkasen kiharalla takatukalla olevaa Ryynästä ainakin kannattaa karttaa.
Äijän puheet on ihan puuta heinää ja jutuissa ei ole minkäänlaista katetta tai totuuden perää. Vissiin oikein joku turakoitsija tai joku semmonen (olevinaan) ...ainakin vielä toistaiseksi.?
Täällä päin Suomea (mistä kirjoittelen)on tuollaisille skoijari "hipeille" ihan omat konstit kouluttaa ja laittaa järjestykseen, ne on kyllä varsin tehokkaat sekä toimivat.
.. niin no ja eikai se Savonlinna nyt niin kaukana muutenkaan ole ja matkailukin avarttaa, joten ehkä tapaamme vielä joskus näissä "mukavissa" merkeissä ja sittenhän siinä kyllä punnitaan se savolainen lupsakkuus... ja varmaan pari muutakin juttua. Todennäköisesti toimii siellä savossakin universaali käytäntö, eli kun toinen määrää vauhdin ja toinen suunnan, niin että mutkasta tietä näkymättömiin vaan Ryynänen.
Muistan sinua iltarukouksessani.

0

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        51
        1001
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        16
        881
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        799
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        737
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        664
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        619
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        596
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        166
        553
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        540
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        57
        518
      Aihe