On semmoinen ikivanha sananlasku savolaisista,;
-kun savolainen puhuu niin vastuu on kuulijalla ... ja toinen
että kun on niin kiero mies ettei hattua päähän saa.
Nämä on tullut selväksi viime aikona jouduttuamme savolaisten skoijarien kusettamaksi, pitävät kyllä nämä molemmat sananlaskut erittäin hyvin paikkansa.
No jos nimi on Ryynänen ja asuinpaikka Savonlinna niin silloin ainakin 100 lla natsaa.
Ryynänen on aika yleinen nimi savon suunalla mutta sellaista pellehermannin näköistä pikkasen kiharalla takatukalla olevaa Ryynästä ainakin kannattaa karttaa.
Äijän puheet on ihan puuta heinää ja jutuissa ei ole minkäänlaista katetta tai totuuden perää. Vissiin oikein joku turakoitsija tai joku semmonen (olevinaan) ...ainakin vielä toistaiseksi.?
Täällä päin Suomea (mistä kirjoittelen)on tuollaisille skoijari "hipeille" ihan omat konstit kouluttaa ja laittaa järjestykseen, ne on kyllä varsin tehokkaat sekä toimivat.
.. niin no ja eikai se Savonlinna nyt niin kaukana muutenkaan ole ja matkailukin avarttaa, joten ehkä tapaamme vielä joskus näissä "mukavissa" merkeissä ja sittenhän siinä kyllä punnitaan se savolainen lupsakkuus... ja varmaan pari muutakin juttua. Todennäköisesti toimii siellä savossakin universaali käytäntö, eli kun toinen määrää vauhdin ja toinen suunnan, niin että mutkasta tietä näkymättömiin vaan Ryynänen.
Muistan sinua iltarukouksessani.
Kun Savolainen puhuu niin on vastuu kuulijalla
Anonyymi-ap
0
406
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551206
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911189Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17888
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12707
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603