Polymyalgia

Anonyymi-ap

Haluaisin kuulla kokemuksia polymyalgian tutkimisesta ja toteamisesta?
Kuinka lähdetty perus terveyden huollossa tutkimaan? Minkälaisia oireita aiheuttanut pahimmillaan?

Olen kärsinyt kuukausia pahenevasta kovasta särystä lihaksissa. Eniten särky tuntuu jaloissa ja olkavarsissa. Lihakset on todella jäykät. Aamuisin on haastavaa nousta sängystä ja päivällä jos lepää hetken makuu asennossa, on kroppa ihan jäykkä ja ylösnouseminen vaikeaa.
Lihasvoima on heikentynyt.
Puoli vuotta sitten jouduin lopettamaan kehonrakennuksen suorituskyvyn romahtamisen takia, laajojen tutkimusten jälkeen ajateltiin sen johtuvan ylikunnosta.
Oireet eivät kuitenkaan pitkän levon jälkeen lähteneet helpottumaan vaan ovat pahentuneet tasaisesti, joten ylikunnosta ei voi olla kyse.
Perusterveyden huollossa ei olla otettu suorituskyvyn laskua ja jatkuvia särkyjä tarpeeksi vakavasti, nyt vasta kun itkuisena soitin terveyskeskukseen sairaanhoitaja lupasi lähteä edistämään asiaa ja pyytää pitkään talossa ollutta lääkäriä ottamaan asian hoitaakseen. Tähän asti asioitani on hoitanut 3 lääkäriä ja kaikki ovat tutkineet eri asioita.
Kaikki elimelliset sairaudet ja vajaatoiminnat on jo poissuljettu. Sydänperäiset sairaudet poissuljettu ja laboratoriotutkimuksia on tehty laajalti.

Tällä hetkellä rauhallinen, pidempi kestoinen kävely tai lyhyt pyöräily kevyellä vastuksella tuntuu ylitse pääsemättömältä.
Portaiden nousu laittaa jalkojen lihakset maitohapoille ja tuntuu linkkien alueella.

Niska-hartiaseudun kipu ja jäykkyys alkoi muutama viikko sitten ja olkavarsien kivut ja lihasheikkous on pahentuneet.
Käsien kannattelu pitkään pään yläpuolella tuntuu todella kipeältä.
Leposäryt iltaisin ja öisin ovat kamalat.

28 vuotta mittarissa, urheilutausta ja terveelliset elämäntavat
Olo on todella toivoton, kun syy kaikelle ei ole vieläkään selvinnyt.

Olen yrittänyt itse tutkia erilaisia hermostoon ja lihaksiin liittyviä sairauksia.
Oireet täsmäävät hyvin polymyalgiaan, mutta tulehdusarvot eivät tähän asti ole olleet koholla?
Yleisvointi alkaa olla todella voipunut ja seuraavaksi edessä on sairasloma.

Kipulääkkeet eivät vielä särkyä pois.

Haluaisin kuulla polymyalgiaa sairastavien kokemuksia?

0

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
        Oulainen
        6
        4165
      2. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        95
        2293
      3. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        61
        989
      4. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        861
      5. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        854
      6. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        186
        850
      7. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        34
        821
      8. 36
        776
      9. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        119
        775
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        772
      Aihe