Myin vanhan vinyylisorvini ja noin 400 lp-levyä. Yksi ongelma poistui mutta uusi tuli. Nyt olohuonettani täyttää saman verran cd-levyjä, cd-soittimen vein kierrätykseen koska hyllyssäni CD-levyjen varalle on pölyttynyt bluraysoitin jolla katselen joskus 40...20 vuoden vanhoista videoistani väännettyjä dvd-videoita. CD-levyt aion hävittää jotenkin.
Eli kuuntelen nykyään harmaan vaimoni kanssa musiikkia kännyköistämme bluetoot-kuulokkeilla, ja telkun alla olevasta, vävyltäni saamasta Yamahan vanhasta mutta laadukkaasta viritinvahvistimesta ja 8 tuuman bassoelementeillä olevista ämyreistä, joiden kautta kuunnellaan myös telkun äänet.
Asiaan; Musiikin kuuntelu kuulokkeilla on asiallista, koska saa kuunnella oikealla volyymillä bluesia ja reggaeta häiritsemättä muita. Mutta kun joskus tarttisi kuunnella ilman luureja, ja myös vaimon kanssa mökillä jossa ei ole kunnollista radiota.
Kysynkin viisaammilta onko Jbl Flip 6-bluetoothkaiuttimista mihinkään, eli riittääkö basson toisto bassokkaan rytmimusiikin kuunteluun? Diskanteista ei ole niin suurta väliä, kuuloni heikkeni konepajatöissä jo 70-luvulla, koska silloin kuulosuojaimia ei ollut muilla kuin työnjohtajilla.
Eli saako vajaalla satasella käyttökelpoista kaiutunta, vai meneekö rahat hukkaan.
Rakentelin ensimmäiset kaiutinkaappini 70-luvun alkupuolella 20 mm:n lastulevystä ja Isophonen kaiuttimista, jotka ovat edelleen käytössä veljeni lastenlapsilla.
Ne kuulokkeet joita nyt käytän ovat Jbl:n, vajaan satasen hintaiset ja olen niihin tyytyväinen.
Bluetooth kaiutin/kaiuttimet kännykän kuuntelijalle.
4
493
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä tuo Flip 6 perustarpeisiin riittää. Bassoa ainakin on.
- Anonyymi
Jos kuuntelee 90-luvun drum'n'bass -musiikkia, pystyy flip6 toistamaan ainoastaan kaikkein ylimmät bassonuotit, ja alemmista nuoteista ei kuulu pihaustakaan. DnB genre muuttuu pelkäksi D-musiikiksi.
- Anonyymi
Kyllä noita bluetooth-vastaanottimia saa myös linja-ulostulolla ilman kaiuttimia hyvinkin halvalla eli pystyy vahvistimeen kytkemään.
- Anonyymi
Arvosteluiden mukaan Flip 7 on ainoastaan vähän isompi, mutta siinä on paljon parempi basso. Flip 7 myynti alkaa 1.4. Varmaan pari viikkoa kannattaa odotella ennen kuin ostaa kaiutinta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522017
- 621932
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p121475- 611281
- 501239
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33678- 40643