Jos samassa taloudessa asuva narsisti varastaa arvokasta omaisuuttasi, voiko vakuutusyhtiö korvata? Kotivakuutus uhrin nimellä. Pitääkö tehdä rikosilmoitus?
Narsisti varastaa
5
251
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä on kenties kysyttävä vakuutusyhtiöstä.
Vähän kyllä epäilyttää, mahtaisiko vakuutus korvata, jos tämä varas asuu samassa taloudessa.
Ehkä pitäisi lähteä siitä rikosilmoituksesta liikkeelle, sitä kautta selviää vakuutusasiatkin jossain vaiheessa. Vai auttaako se rikosilmoituskaan sitten mitään, kun on kyse samassa taloudessa asuvasta ihmisestä.
Kinkkinen juttu. - Anonyymi
Onko varas narsisti, diabeetikko, ms-tautinen, verenpainetautinen, kleptomaanikko vai mikä, sillä ei ole merkitystä korvausasioissa.
Rikoksista pitää ensiksi tehdä rikosilmoitus poliisille, vasta sen jälkeen tulee kaikki muu, mahdolliset korvaukset vakuutusyhtiöstä viimeisenä. - Anonyymi
Niin se taitaa olla. Paras unohtaa koko juttu. Turha taistella.
- Anonyymi
Miten todistat, että varasti eikä ottanut omaansa?
Kuulin taannoin tarinaa narsistisesta miehestä, joka suhteesta lähtiessään tyhjäsi asunnon. Jätti puolisolle vain tämän henkilökohtaiset paperit, vaatteet ja patjan lattialle. Eron jälkeenkin vaati rahaa väittäen, että oli elättänyt ja maksanut niin lomamatkat kuin auton. Onneksi niissä henkilökohtaisissa papereissa oli tarkkaan arkistoituna ostosopimuksia, kuitteja ja tiliotteita yhteisen elämän varrelta. Miehen rahankäyttö oli ollut sen verran holtitonta, että puoliso oli pitänyt kuluista tarkkaa kirjanpitoa.
Kun miehen vaatimuksia sitten lakimiehen läsnä ollessa käytiin läpi, miehen vaateille ei löytynyt yhtään minkäänlaista perustetta. - Anonyymi
Omistusoikeuden voi todistaa, mutta sen että on varastanut on vaikeaa. Jos kieltää niin minkäs voit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982115
- 241883
- 231632
- 301616
- 1611484
- 341253