Lahjoitusvaroin valkeaa maalia, puupylväitä kylteille ja talkooväkeä aitaamaan jokin Kuhmon salomaisema kansallispuistoksi, jotta jotakin luontomatkailutuloa tulisi enemmän Kuhmoon yöpyjien ja päiväkävijöiden merkeissä. Kuhmolaiset riisipiirakat ja puolukkarönttöset retkievääksi. Vihreät eivät osaa rakentaa kansallispuistoja, saamattomia ovat. EU rakentaa kohta niitä Suomeen minne haluaa.
Kansallispuisto Kuhmo
59
1030
Vastaukset
- Anonyymi
Totta on! Kansallispuiston nimeäminen, rajojen merkkaaminen, parit polkuverkostot merkata ja opastus-pysäköintipaikan laatiminen ei paljon suunnittelijoita kaipaa. Talkoolaiset osaavat itsekin toteuttaa sen. Valtion kylttitehtaalta materiaalit tilata talkoilla. Parit nuotiopaikat.
- Anonyymi
3,6 miljoonaa käyntiä ollut Suomen kansallispuistoissa viime vuonna Metsähallituksen mukaan. Kansallispuistoja on vähän. Jos enemmän olisi kansallispuistoja, niin kävijämäärä olisi todellakin paljon suurempi.
- Anonyymi
Natural Park Kuhmo
- Anonyymi
Raja-aitaa tullut rajalle, tulee valtava kansallispuisto!
- Anonyymi
National Kuhmo-Kansallispuisto Kuhmo, mihin suuntaan tulee Kuhmossa? Kovasti tulollaan! Mekin tulemme käymään siellä!
- Anonyymi
Paljonko on matkaa keskustasta kansallispuistoon, ihan polkupyöräretkelle ja patikoimaan kansallispuistoon. Kai Kuhmon matkailukeskuksesta saa Kansallispuisto Kuhmo oppaan. Viikoksi ajattelin tulla.
- Anonyymi
Kansallispuisto Kuhmo, mitä kasveja, eläimiä, hyönteisiä, lintuja ja sieniä siellä voi tavata?
- Anonyymi
KAUPUNGISSA KANSALLISPUISTO??? Onko mahdollista?
- Anonyymi
Suurkaupungissa on kaikki mahdollista. Tule vaikka katsomaan.
- Anonyymi
Vielä niitä honkia humisee, kaikki eivät ole kelottuneet vielä. Kuhmon kelo on kaunis.
- Anonyymi
Vaelluskengät kunniaan.
- Anonyymi
Vanha kääpäkin pääsee kansallispuistoon helposti.
- Anonyymi
Ei yhtään kansallispuistoa enää Suomeen, rahat ei riitä entistenkään hoitoon ja ylläpitoon.
Puistojen perustaminen ei ole mitenkään yksinkertainen toimenpide, vaatii vuosien työmäärän, monenlaista seikkaa otettava huomioon. - Anonyymi
Pakkasukko tuli kansallispuistoon, talvella voi käydä bongaamassa hänet. Kuumaa mehua mukaan.
- Anonyymi
Lumiukkojen reservaatti.
- Anonyymi
Luonto hoitaa kansallispuistot, ihmisen kädenjälki pitää vähän näkyä, ei haitaksi saakka.
- Anonyymi
Siinä Jaurakon varastoalueen takana olisi sopiva paikka. Ei liian kaukana keskustasta, hyvät vaellusmaastot kunhan pitkospuita asettelee ja kaiken kruununa järvimaisemaa.
- Anonyymi
Luontoihmiset ovat torjumassa toisten hankkeita kymmenillä tuhansilla sivuilla paperia oikeuslaitosten kanssa, laittaisivat samoja paperimääriä edistämään kansallispuistoja.
- Anonyymi
Reppu ja Reissumies
- Anonyymi
Valtio tuo tervaa Kuhmoon Tervantietä pitkin, kaikki ovat sitten kuin täi tervassa.
- Anonyymi
Kysymys luonnosta kasvaa vuosi vuodelta, kysymysmerkki?, kymmenen vuoden kuluttua useampi kysymysmerkki ??? Ja sadan vuoden kuluttua valtava kysymysmerkki? Milloin tulee huutomerkki !? Huutomerkkikysymys on iso juttu.
- Anonyymi
Metsäautoteiden rakentaminen Kannattaa lopettaa täysin, metsäneliökilometrillä 5 kilometriä metsäautotietä. Talviautotie toimii ilman tieojia ja mursketta. Metsän puutulot eivät riitä metsäautotien rakentamiseen, peruskorjaukseen, lumenauraukseen, vesakonniittoon ja tielanauksiin. Metsäinsinöörit ja virkamiehet rikastuvat 10 hehtaarin metsäpalstalle rakennettavalla tiellä.
- Anonyymi
Jokaiselle lammelle, suolle ja metsäkukkulalle on metsäautotie, peruskartta tupaten täynnä metsäautoteitä. Metsäkone ottaa toiselta puolen puun ja laittaa sen pinoon toiselle puolen konetta metsäautotielle, 10 pinokuutiota koivukuitupuuta. Rekka ajelee aurattua metsäautotietä pitkin hakemaan 10 pinokuutiota koivukuitupuuta.
- Anonyymi
Metsäalan korkeakoulun opettajat eivät koskaan ole tiennyt, että mikä on talviautotie! Metsään hakataan motolla ura, kannot ja suuremmat kivet poistetaan, ei kaivella ojia ja ajella mursketta siihen. Talvella ajetaan tehtyä uraa myöten 2 500 kiintokuutiota puuta. Talviautoura on aina maisemoitunut maastoon. Ojallinen mursketie ei. Metsätaloussäästöjä ja kestävää metsätaloutta.
- Anonyymi
Oikein hyvä!
- Anonyymi
Kallista puuta kasvaa, jota ei raski hakata koskaan, ensin rakennetaan uusi metsäautotie, metsäojitetaan, äestetään, istutetaan metsä, raivataan pari kertaa, harvennetaan, väljennyshakkuu, jos vielä kalliimmaksi haluaa metsän puut, niin kannattaa metsälannoittaa, pystykarsia, teettää metsätaloussuunnitelmia, pari kertaa vuodessa arvioida parin aarin kokoisten metsäkuvioiden hoitotarpeita, kasvua, hirvivahinkoja, myrskyvahinkoja, lahopuita, täydennysistutustarpeita, metsäkeskus ja metsänhoitoyhdistys osaavat ja lisäksi Valtio maksaa tukia ja veronvähennyksiä. Hyvin metsä kasvaa, mutta ei kuitenkaan, koska 60 vuoden kuluttua onkin päätehakkuiden tehty ja sama rumba alkaa alusta.
- Anonyymi
Samoilta alueilta ja suunnilta pitää saada paljon metsistä puuta ja hakkuukertymää. Pienillä 10 koivupinikuution hakkuukertymillä lähtee metsätalousinto työntekijöiltä ja umetsäurakoitsijoilta.
- Anonyymi
Hehtaarin puutarhatontilla omassa pihassa voi kasvattaa pihakoivuja, pihlajoita, pihakuusia ja -mäntyjä. Viinimarjoja, omenapuita lisäksi. Pensasaita, kuusiaita, orapihlaja-aita. Kannattava metsätalous on täysin eri asia.
- Anonyymi
"PUUTARHATONTTUJA" Onko niitä?
- Anonyymi
Puuhamaa kaikille tasapuolisesti!
- Anonyymi
Omena ei kauas puusta putoa, pojastakin tulee isäänsä!
- Anonyymi
Riittää, jos käpyjä ja siemeniä puut kerkiävät tuottamaan.
- Anonyymi
Luonto osaa kaataa itsekin puita, aina tuulee, kovastikin, myrsky ja trombi kaataa paljon puita, alueellisesti usein joskus ylitarjontaa luonnonpuistakin.
- Anonyymi
Puustakin pääsee siemensyöksyjä, puu voi siementää aktiivisimmin muutamien vuosien välein.
- Anonyymi
Huuhkajan näköispatsaallekin retkeilyalue, saa katsella silmät pyöreänä kansallispuistoa.
- Anonyymi
Lehtopöllö on viisas, opettaa nuorempiaan.
- Anonyymi
Videoita kuvaavat kansallispuistoista kansainvälisesti.
- Anonyymi
Metsää hakataan, tehdään sellukuitua paperiin, johon luonnonsuojelija kirjoittaa, että metsä on hakattu.
- Anonyymi
Tehkää edes jotakin, näivettyä ei saa.
- Anonyymi
Mistä muuten säästöporsaat eli säästölippaat ovat valmistettuja? Savesta, mikromuovista, metallista vai puusta? Puiseen säästölippaaseen voi tallettaa kolikoita ja seteleitä. Pankkiin käydä tyhjentämässä, jos saa kuukaudessa sen täyteen.
- Anonyymi
Kolikoilla on aina kääntöpuoli, kannattaa valita, että kumman puolen ottaa. Kolikkoa voi heittää, jos on valinta vaikeuksia, Kruunu vai Klaava. Nyt ei ollakaan markka ajassa, Euroista on kyse. Luonnossa voi maksaa myös.
- Anonyymi
Moniko nostaa maito- ja metsätilejä?
- Anonyymi
Yksityiset omistavat Suomen metsistä yli 60 %. Lapinläänissä on paljon Valtion maita eli Metsähallituksen. Kaupunkilaiset omistavat paljon metsää, metsät ovat siirtyneet kaupunkeihin.
- Anonyymi
Puuasioihin pitää ottaa kantoja.
- Anonyymi
Kuumaan hiileen täytyy puhaltaa, jotta retkinuotio syttyy uudelleen.
- Anonyymi
Vihreä makkara paistaa kypsäksi retkinuotiolla.
- Anonyymi
Monenneksi suurin kaupunki tai kunta olikaan meidän Kuhmo pinta-alaltaan, aikoinaan oli Suomen suurin. Kuntaliitoksia tapahtunut muualla Suomessa paljon sen jälkeen.
- Anonyymi
Liikkuuko puu muulloinkin kuin tuulella?
- Anonyymi
Pajukkoa ja vesakkoa kasvaa pellolla, ei edes energiapuuksi.
- Anonyymi
Tiekyltit opastavat.
- Anonyymi
Vihreät maalata valkeiksi pylväiksi kansallispuiston ympärille.
- Anonyymi
Ei ilman eväitä mihinkään!
- Anonyymi
Retkinuotio!
- Anonyymi
Ehdotan Vuosankaa!
- Anonyymi
Kuhmoon tullaan miellyttävien persoonien vuoksi
- Anonyymi
Olisi hyvä aodata ja perie maksua
- Anonyymi
PUOLUSTUSVOIMAT, EU, NATO JA VALTIO RAKENSI PALJON KANSALLISPUISTO AITAA KUHMON RAJALLE. NATIONAL PARK KUHMO.
- Anonyymi
Retkeily luonnossa.
- Anonyymi
Kahvipannut tulille, ilman pöönäkahvia ei tule mitään. Kyllä luonnossa voi maksaa..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3687923Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1135583Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114653Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli304458Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1794436Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523967Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773737Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373657SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481