https://yle.fi/a/74-20141284
"Kela: Yksityislääkäreiden hinnat nousivat yli kaksinkertaisesti inflaatioon verrattuna
Yksityislääkäreiden hinnat nousivat yli kaksinkertaisesti inflaatioon verrattuna vuoden 2024 alkupuolella, kertoo Kansaneläkelaitos eli Kela.
Lääkärikäyntien hinnat nousivat Kelan mukaan tammi-kesäkuussa vaihtelevasti eri erikoisaloilla. Keskimäärin yksityislääkärikäyntien hinnat nousivat kahdeksan prosenttia, kun kuluttajaindeksi kasvoi vain 3,3 prosenttia.
Kelan tutkimusprofessorin mukaan on mahdollista, että muun muassa Kela-korvausten nosto vaikutti hintojen nousuun.
Hallitus on korottamassa tiettyjen erikoisalojen vastaanottokäyntien Kela-korvauksia. Muutosten on määrä astua voimaan huhtikuussa."
Perskokkareet lopetti yöpäivystykset ja antoi rahat yksityisille terveysjäteille koska Petteri niin halusi. Kokkareiden tavoite on aina ollut ajaa julkinen terveydenhoito alas ja antaa rahat yksityisille terveysjäteille.
Perskokkareet sai yksityislääkäreiden hinnat nousuun, yli 2-kertaiset inflaatioon verrattuna
6
238
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkimuksen mukaan - SYYLLISIÄ - Hinnan Nousuun Ovat Vain ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MyrkynVihreät PUNIKKI-Kommunistit - !
- Siinä On - SYYLLISET-SONTIAISET - Syyttäkää Noita - SAASTOJA - - Anonyymi
Tuttu ilmiö, että raha kelpaa kun sitä on jaossa. Kotitalousvähennyskelpoisen työn verovähennysoikeuden myötä kyseisten töiden hinta nousi about saman verran kuin vähennysoikeus työn osuudesta antoi myöten. Sama linja autokaupoilla. Yllättäen moni alv-vähennyskelpoinen kiesi maksaa sen alvin verran enemmän kuin alviton "virkaveljensä". Rahalle on ottajansa, eikä terveydenhuollon puoskari ole sen suhteen heikommassa asemassa.
- Anonyymi
Ja sitten vielä yksityisen lääkäriaseman ukko laittaa naamansa telkkariin ja sanoo, että yksityisille lääkäreille pitäisi antaa enemmän asiakkaita. Aika läpinäkyvää ja haisevaa politiikkaa .
- Anonyymi
Tämä mätä Äärioikeisto hallitus eioo saanut muuta aikaan kuin Velkaa lisää Valtavasti Työttömiä hirmusti lisää Konkursseja lisää ja Kaikenlainen ihmisten pahoinvointia lisää.!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä mätä Äärioikeisto hallitus eioo saanut muuta aikaan kuin Velkaa lisää Valtavasti Työttömiä hirmusti lisää Konkursseja lisää ja Kaikenlainen ihmisten pahoinvointia lisää.!!!
Kukas antoi rahaa apteekeille?
- Anonyymi
Kovat fyrkat tekevät osingoilla tämän hallituskauden aikana, kansa maksaa. Hullua meininkiä, mutta minkä teet. Itsepähän ihmiset heidät valtaan äänestivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.849590Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662855Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä202226- 1582059
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️222005Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381921Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?311793- 501721
- 1031512
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411276