Pitääkö vapaakuukaudet itse hakea nykyisin vai tuleeko ne ulosottajan toimesta?
vapaakuukaudet
9
466
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko pyytää itselle sopivat kuukaudet maksuvapaiksi?
- Anonyymi
Pitää hakea ja jos ei hae vouti määrää. Minulle myönnettiin viime vuonna viran puolesta kolme vapaakuukautta. Kaksi sain pitää, kolmatta ei vouti anna pitää vaan kumosi mielivaltaisesti päätöksensä kun ilmoitin pitäväni sen joulukuussa. Nyt oikeudessa tämä asia käsiteltävänä, saa nähdä miten käy. Viekkaita viranomaisia ei kyllä oikeudessa voi tavis voittaa vaikka olisi oikeassa kun köyhällä ulosottovelallisella ei ole varaa asianajajaan. Valittakaa hyvät ihmiset voudin päätöksistä. Päätökset eivät usein perustu lakiin vaan ovat mielivaltaisia ja sisältävät ulosoton omia tulkintoja.
- Anonyymi
Vaikeaa on ja varmasti väärin tehtyjä päätöksiä. Ulosottolaitos on kuin Kelan vakuutuslääkäri, aina asiakasta vastaan. Itse toivoisin vaparit talvella, koska asumistukea pienennettiin ja sähkö on kallista edelleen. Kummallista, että juuri asumistuki joutui leikkuriin, vaikka asumiskulut on samoja tai jopa kallistuneet. Olen vanhuuseläkeläinen, jonka eläke on suojaosuuden suuruinen eli ulosotto napsii loput. Yksin kun kaiken maksaa, alkaa tulla itku.
- Anonyymi
Tuleeko ilmoitus vapaakuukausista suomi.fi kautta? Odotin tämän kuun olevan vapaa maksuista, muttei tullut ilmoituksia. Onko tarkoitus, että uo-asiakas vain odottaa kiltisti jospas joskus joku...
- Anonyymi
Itse sain ilmoituksen Suomi.fi kautta jo tammikuussa vaikka vapaakuukaudet alkaa vasta maaliskuussa.
- Anonyymi
Onko nykyään ulosotossa joku "vapaa-aika" ennen kuin palkan ulosmittaus alkaa jos on ollut työttömänä pitkään ennen työn alkamista ? Muistelen että 6kk olisi...?
- Anonyymi
Itse sain hakemuksella muutaman kuukauden, en muista nyt tarkkaan kun siitä on jo vuosia. Eli uo-sivuilla voi hakea huojennusta maksuihin vedoten juuri vaikka työttömyyteen. Silloin sain vapautuksen, mutten sitten uudelleen myöhemmin sairauden vuoksi. Kovanaamat vastassa.
- Anonyymi
Uo-mies voi siis viran puolesta myöntää 1-3 vapaakuukautta. Niitähän voi pyytää vaikka puhelimitse tai sähköpostin kautta. Jos tulot ylittää 2 x suojaosuuden niin silloin on mahdollisuus vain 1 vapaakuukauteen.
Sähköisen asioinnin kautta tulee hakea muita vapaakuukausia kuin nuo mainitsemani viran puolesta annettavat. Sinne on perusteltava miksi hakee vapaakuukautta,esim.kun vaikka pesukone hajoaa ja tarvii uuden tai muu perusteltu syy. Päätökset tulee suomi. fi sivuston kautta itsellesi hyväksytäänkö niitä vaiko ei. - Anonyymi
Sääntö riippuu velallisen tuloista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10597053/ulosoton-vapaakuukausi#comment-119960874
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074589Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724376Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941720- 4031651
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311397Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097- 67979
- 56954
- 92928