Varoituksen sana niille, jotka ehkä harkitsevat asunnon ostoa Waahtera Oy:n rakennuttamana. Takana samat tekijät, jotka ovat ajaneet konkurssiin edelliset yritykset, kuten Puukoti ja Puutölli. Järkyttävän huonoja arvosteluja rakentamisen tasosta keskustelupalstoilla ja myös lehtiartikkeleissa, Parhaillaan myynnissä Bo LKV:n kautta mm. Järvenperässä rakenteilla olevia pientaloja.
Waahtera Asunnot Oy / Tommi Tölli
14
4365
Vastaukset
- Anonyymi
- Anonyymi
Espoon Järvenperän kohde siis tämä Espoon Hovimestari: https://www.espoonhovimestari.fi/
- Anonyymi
Onhan noita konkursseja tehnyt yks sun toinenkin rakentaja viime vuosina. Järvenperän kohde vaikuttaa hyvältä ja kannattaa mennä kunnolla tutustumaan jos siinä jokin mietityttää. Tällä hetkellä rakentamisen laadussa ei ole kyllä mitään moitittavaa vaan päinvastoin.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Olen tuosta useasti koiralenkillä ohi kävellyt ja entisenä rakentajana sanoisin, että kaikki näyttää olevan kunnossa. Rakennustavara on kaikki uutta ja sateeseen ei ole jätetty seisomaan suojaamatonta materiaalia. Työt edistyvät vauhdilla ainakin kadulta katsoen. Työturvallisuuskin näyttää olevan kunnossa ja rakentajilla on asianmukaiset varusteet. Asuntoihin tulee pihaa enemmän kuin nykyisiin rivareihin, mikä on hyvä asia.
Jahka tuohon tulee näyttö, niin menen ihan uteliaisuudesta katsomaan sisätilat.
- Anonyymi
Terve, täällä kirjoittelee Waahtera Asunnot Oy:n toimitusjohtaja. Ajattelin kommentoida, kun täällä taas pyörii näitä mutuiluja ja yleistyksiä meidän firmasta. Kiitokset kuitenkin hankkeen naapureille asiallisista kommenteista! Luulempa, että tämän keskustelun aloittanut anonyymi kirjoittelija ei ole itse koskaan käynyt toimintaa vilkaisemassa ja tuntuu silti tietävän enemmän kuin hankkeeseen ryhtyvä, rakennusvalvonta, ulkopuolinen puolueeton laaduntarkkailija, hankkeen vastaava työnjohtaja ja muut laadusta vastaavat ammattilaiset...
Olen itse ollut alalla pitkään ja tämän Hovitien työmaan osalta olen ollut työmaalla paikan päällä jokaisena päivänä, joten tiedän kyllä mistä puhun. Tunnen henkilökohtaisesti meidän rakentajat, työmaajohdon ja suunnittelijat ja voin sanoa että laadusta ei meillä tingitä.
Rakentaminen ei ole mitään yksiselitteistä hommaa, ja jokainen projekti on oma juttunsa. Ei voi vaan vetää mutkia suoriksi ja sanoa, että jos joku firma meni nurin tai joku aiempi hanke ei mennyt ihan putkeen, niin se tarkoittaisi automaattisesti, että kaikki tulevatkin kohteet olisivat huonoja. Meillä Waahteralla hommat hoidetaan kunnolla: firman johto on työmaalla päivittäin valvomassa ja varmistamassa, että kaikki tehdään niin kuin pitää. Rakentamassa on vain alan huippuammattilaisia, ja laadunvalvonta on meillä erityisen tiukkaa. Ei mitään sinne päin meininkiä.
Kannattaisi selvittää asiat kunnolla, ennen kuin näille palstoille tulee anonyyminä kirjoittelemaan. Yleistykset ei yleensä kerro totuutta. Suosittelen tämänkin anonyymi kirjoittajan tuleva paikan päälle katsomaan miten asiat täällä ovat. Otamme työmaalla ilomielin kaikki kyselijät ja ihmettelijät vastaan työaikojen puitteissa ja sovittaessa myös työaikojen ulkopuolella :)- Anonyymi
ihme selittäjä, puhuu kuin Runeberg, jos on aikaisemmin kusettanut miksei nytkin.
- Anonyymi
Hei! Asiakkaana kaikkia toiveita on kuunneltu ja rakentamista on päässyt seuraamaan läheltä sekä kohteessa on asianmukainen valvonta. Ostettu 66,5 m2 paritaloneliö, jossa plussaa kaksi varastoa. Makuuhuoneen ja olohuoneen välinen seinä tarkoitus jättää rakentamatta ja tilalle tulossa tilanjakaja liukuoviseinä ym. pieniä muutostöitä lisäämään säilytystilaa. Voin lämpimästi suositella Waahtera asuntojen kohdetta!
- Anonyymi
Hei! Yhdyn edelliseen kommenttiin . Olemme myös ostaneet osakkeen 72 m2 ja meidänkin toivomuksia on toteutettu viimeistä myöden. Meitä pidetään ajan tasalla laadunvalvonnan säännöllisin raportin. Käymme katsomassa rakennuksen etenemistä viikottain ja ei ole ollut mitään valittamista koskaan. Asettamiimme kysymyksiin on aina asiallisesti vastattu. Suosittelen Waahtera rakentajana.
- Anonyymi
Pari vuotta niin tämäkin pulju ajetaan konkurssiin, kuten on käynyt tämän Töllin aikaisemmillekkin firmoille. Ei tarvi rakentamisen laadusta huolehtia kun takuukorjaukset jää asunnon ostajan murheiksi.
- Anonyymi
Hei,
Kiitos taas keskusteluseurasta anonyymi kirjoittelija.
Kuulisimme mielellämme enemmän näistä aikaisemmista konkurssiin ajetuista firmoista. Voisitko vaikka listata ne tähän alapuolelle?
Puukoti Group ajautui ikävä kyllä konkurssiin keväällä 2024. Waahteran omistajat ovat Puukoti Groupin entisiä omistajia, eikä tämä ole salaista tietoa. Viestien sävystä päättelen, että täällä negatiiviseen sävyyn kirjoittavalla henkilöllä ei ole todellisuudessa minkäänlaista käsitystä Puukodin konkurssiin ajautumisen syistä.
Laatuasiaan vastatakseni toistan sen, minkä olen aiemminkin tässä ketjussa tuonut esille: Voin omalla nimelläni taata, että rakennamme korkealaatuisia koteja ja osaamme asiamme. Työmaillemme voi sopia kanssamme käynnin koska vain. Voimme yhdessä katsoa sitten näitä laatuasioita. Asiantuntijalausuntojen ja muiden tutkimusten perusteella taso on erinomainen, eikä parannettavaa ole juurikaan löytynyt.
Ronald Tölli
Toimitusjohtaja
Waahtera Asunnot Oy- Anonyymi00015
isäsi sanoin, kyllä ne köyhille välttää!!
- Anonyymi00013
Kokemuksia firman talosta.
Lattiat vinot, silikonit irtoavat kylppäristä, saunan paneelit irvistävät niin, että ovat irti ponteistaan, PALOKATKOT puuttuvat! salaojia puuttu jne jne
Konkurssilla näistä siis selvitään ja puhtain mielin aloitetaan uudestaan. MITÄ TÄMÄ KERTOO RAKENNUSVALVONNASTA! Jos se olisi kunnossa, niin tällaisia yrityksiä ei olisi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww721160EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78822
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23635- 29608