Viemäri haisee

Anonyymi-ap

Hei,


Meillä tosiaan ollut hajuhaittaa kylppärirempan jälkeen. Samalla tehostettiin ilmastointia. (Koneellinen ilmanpoisto tjs)

Remontista on nyt pari kuukautta ja kylppärirempan tehnyt firma lähetti työntekijän katsomaan tänään missä voisi olla vika. Tiivisti jollain mömmöllä mahdollisia vuotokohtia (onko oikea tapa?!) Hän myös väitti että kylppärissä on liian tehokas ilmanpoisto, mitä en uskonut alkuunkaan. Miten ilmastointi lisää viemärin hajua eikö sen juuri pitäisi olla päinvastoin? Hän muun muassa laittoi meidän vessapaperirullasta palan siihen pyöreään venttiiliin ja yritti demostroida "miten venttiili melkein imaisee palan sisään" ja että kun kylpyhuoneen ovi menee itsekseen kiinni jos on raollaan yms.? Suositteli oven sahausta alareunasta lyhemmäksi! Siinä vaiheessa hälytyskellot alkoivat soimaan että kaveri ei taida olla oikeen jyvällä. Sanoin hänelle ystävällisesti että alan ammattilaiset ovat käyneet säätämässä kaikki kohdilleen kiitos vain.


Hän myös puhui korvausilmasta (muistaakseni) ettei sitä tule tarpeeksi asuntoon. En tiedä mikä sen tehtävä on mutta kyllä meidän rappukäytävän oven postilaatikosta virtaa liiaksikin ilmaa ainakin sisään. Sen välillä kuulee kun se metallihärpäke liikkuu sen voimasta. Harmi kun se tuli vasta mieleen kun työmies lähti. Olisin voinut mainita siitä hänelle. Sikäli kun hän sitä tarkoitti tällä "korvausilmalla." Kovasti hän sitäkin koitti kertoa mitä se tarkoittaa, mutta ei hän sitä osannut ainakaan minulle selittää ymmärrettävästi.


Seuraan nyt auttoiko ne mömmöt pitämään hajun loitolla. Pyydän uutta miestä tai naista katsomaan seuraavaksi jos hajua ilmenee.


Täytyy sanoa että on se kumma että omista virheistä aletaan etsimään syitä muista.

5

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko alan asiantuntijoita paikalla?

    • Anonyymi

      Ei ole enää haissut viemäri. Tosin kysyin tutulta putkarilta hän sanoi ettei sinne tarvitse laittaa mitään mömmöjä jos on oikein tehty kaikki.

    • Anonyymi

      Taas maallikot tehostelee "ilmastointia" Mulla on uutisia. Sulla ei ole ilmastointia ja asentaja oli oikeassa. Sinä et vain ymmärrä näistä miesten asioista.

    • Anonyymi

      Rakennusalalla on monenlaista yrittäjää. Meidän kerrostaloasunnossa tuli yhtenä syksynä todella kylmä. Tuli "asiantuntija" tutkimaan lämmitystä. Ratkaisunsa oli, että parketti on liian paksu. Paksuni siis yhden kesän aikana kun ennen oli lämmin. Parin kuukauden palelemisen jälkeen selvisi, että lattialämmitykseen oli päässyt ilmaa. Talkkari korjasi asian ja taas oli lämmin.
      Teilläkin voi olla joku pikkujuttu, ei normaalikäytöllä viemäriin kuulu laittaa mömmöjä.

    • Anonyymi

      No jos postiluukku lepattaa, niin sehän kertoo, ettei luukkussasi ole lainkaan korvausilmaa mistään tolkullisesta paikasta. Idea ei todellakaan ole, että ilma tulee postiluukusta.

      Ei ole korvausilmaventtiileitä tai olet teipannut ne essonbarin ohjeiden mukaan tukkoon.

      No, sitä saa mitä tilaa. Tällä kertaa tilauksessa oli paskanhaju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      91
      3528
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1779
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1572
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      29
      1351
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      53
      936
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      872
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      872
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      777
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      774
    Aihe