Taloyhtiön toiminta

Anonyymi-ap

Pitääkö yhtiökokouksen asialista olla osakkaalla kaksi viikkoa ennen yhtiökokousta.
Meidän isännöitsijä laittaa ne postiin 15 päivää ennen, joten perillä vasta viikko ennen kokousta.
Laki sanoo että toimitettava, el lähetettävä.
Onko yhtiökokous lainvoimainen ja jos ei niin mitä tehtävä

3

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän voi toki itsekin löytää netistä.

      "Asunto-osakeyhtiölaki sisältää kokouskutsun lähettämistä koskevat säännöt, joita voidaan täydentää yhtiöjärjestyksellä. Kutsu yhtiökokoukseen on lain mukaan lähetettävä aikaisintaan kahta kuukautta ja viimeistään kahta viikkoa ennen yhtiökokousta. Yhtiöjärjestyksessä kahden kuukauden määräaikaa voidaan lyhentää ja kahden viikon määräaikaa pidentää. Yhtiö vastaa siitä, että kutsut on lähetetty ajoissa.

      Yhtiökokouskutsut on lain mukaan toimitettava jokaiselle osakkaalle kirjallisesti siihen postiosoitteeseen, joka on yhtiön tiedossa. Osakas on velvollinen ilmoittamaan osoitetietoihinsa liittyvistä muutoksista yhtiölle. Toimittamalla kutsut lain ja yhtiöjärjestyksen edellyttämää määräaikaa noudattaen, on kokous kutsuttu laillisesti koolle postin kuljetukseen liittyvistä ongelmatilanteista huolimatta. Kirjallinen kutsu voidaan pudottaa myös osakkaiden postiluukusta, jos tiedetään osakkaiden asuvan yhtiössä.

      Kokouskutsujen toimittaminen on mahdollista myös sähköpostitse. Sähköpostikutsujen yhteydessä on kuitenkin hyvä muistaa, että sähköpostia voidaan käyttää kokouskutsun toimittamiskeinona vain, jos osakkeenomistaja on ilmoittanut sähköpostiosoitteensa yhtiölle kokouskutsun toimittamista varten. Jos sähköpostiosoite on yhtiön tiedossa muusta syystä, ei kokouskutsua voida siihen lähettää."

    • Anonyymi

      Lailssa lukee toimitettava 14 päivää ennen

      Minusta toimitusaika tarkoittaa että on perillä

      Sähköpostilla tuli linkki, joka ei auennut
      Reklamoin ja pyysin paperilla, enpä saanut

      • Anonyymi

        Ei tarkoita PERILLÄ OLOA, vaan kutsu on LÄHETETTÄVÄ As. Oy lain ja yhtiöjärjestyksessä olevan määräajan puitteissa. Laissa olevaa määräystä pitää noudattaa as. oy:ssä siten, että kutsu pitää LÄHETTÄÄ viimeistään kahta viikkoa ennen ja ENINTÄÄN kahta kuukautta aikaisemmin mutta yhtiöjärjestys voi määrätä tämän ajan sisällä poikkeuksia.

        Yhtiön on toimitettava dokumentit ja kutsu pyydettäessä. Jollei kutsua ole toimitettu edes pyydettäessä, voi nostaa moitekanteen yhtiökokouksen jälkeen päätöksistä käräjäoikeudessa, jolloin yhtiö selvittää asian viimeistään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7605
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4193
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      60
      2534
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2388
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2358
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe