Olemme ajatelleet aloittavamme talon rakentamisen ensi kesänä. Voisiko joku kokeneempi listata, että mistä olisi hyvä aloittaa?? Emme ole vielä päättäneet mitään "suuria" asioita talon suhteen. Tiedämme vain mihin päin haluaisimme rakentaa. Mitä kannattaisi ensiksi tehdä ja mitä sen jälkeen?? Esim. minkälaisia papereita pitää täytellä?? Toivon vain asiallisia vastauksia. Kiitos!
Apua kaivataan
-minä-
4768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sijainnin suunta on siis selvillä. Hyvä.
Parasta on aloittaa miettimällä suunnilleen, miten suuren talon haluaa/tarvitsee.
Seuraavaksi hankitaan tontti. Mietintävaiheessa kannattaa tarkistaa, että halutulle tontille saa rakentaa sen tapaisen talon, mikä teillä on haarukassa.
Kun kuitenkin joudutte hankkimaan arkkitehti/pääsuunnittelijan, voisi olla hyödyllistä käyttää asiantuntijaa jo tontin ostovaiheessa selvittämässä tontin mahdollisuudet.
Siihen hommaan ei montaa veloitettavaa tuntia kulu.
Kun tontti on pulkassa, alkaa suunnittelu.
Asiantuntijan hyvät neuvot teidän mietityt toiveenne, siitä se lähtee...
Ensinnäkin pitää olla rahaa: pankin tai omaa. Kannattaa aloittaa vierailusta rahoitusneuvojalla, jotta saa tuntumaa siihen minkälaisen talon takapuoli kestää. Sen jälkeen sitten tontin etsimiseen. Aika kannattaa käyttää aiheeseen perehtymiseen eli mitä tahansa tonttia ei aina kannata ostaa. Tonteilla on ominaisuuksia kuten koko, ilmansuunnat, pohja ja haja-asutus/kaava-alue, rasitteita sekä se hinta. Tonttia ostettaessa sille pitää teettää pohjatutkimus. Tontista tehdään kauppakirja ja maksetaan varainsiirtovero (4%). Tämän jälkeen tonttikaupalle tehdään lainhuuto paikallisessa käräjäoikeudessa joko omasta tai pankin toimesta.
Tontin hankkimiseen jälkeen päätetään sitten niistä suurista asioista, kuten lämmitystavasta. Lämmistystavasta päätetään ennen talon suunnittelua, koska päädyttäessä öljy- tai maakaaslämmitykseen tarvitaan tekninen tila.
Kun teillä on tontti ja se pohjat on tutkittu (noin 800€), olette jo hyvän aikaa ehtineet tutkia talopaketteja. Olette päätyneet mieleiseen pakettiin tai palkkaatte arkkitehdin suunnittelemaan taloa (5000-8000€). Kun kuvat tulevat jommalta kummalta kuvaan tulee rakennuslupa. Jos kyseessä on talopaketti, seuraavat kuvat eli rakennekuvat tulevat suurimmaksi osaksi talotehtaalta. Talotehtaalta ei kuitenkaan tule perustuksia (pois lukien Älväri), joten perustuksia ne suunnittelee rakennesuunnittelija. Jos talo on yksilöllisesti suunniteltu, myös rakenteet on yksilöllisesti suunniteltava eli palkattava jokin insinööritoimisto niitä suunnittelemaan (2000-4000€. Lisäksi tarvitaan LVI-(n.500-1000€) sekä sähkösuunnitelmat (300-600€). Rakennuslupaan ja rakentamiseen tarvitaan lisäksi vastaava työnjohtaja (2000-5000€)sekä pääsuunnittelija (500-1500€). Ja lisää papereita kuten kaupungin liitoslausunto vesijohtoverkkoon ja tonttikartta. Kaikista suunnitelmista kaupungille kolmet kappaleet, itselle yhdet leimatut kappaleet sekä yhdet kappaleet rakennukselle - vähintään.
Lisäksi tulee tilata ajoissa sähköliittymä (n.3000€) sekä kaupungin vesijohtoliittymä (n.3000-4000€), sillä jo perustusten rakentaminen vaatii vettä ja sähköä. Tästä alkaa vasta rakentaminen.
Tämä nyt omasta näkökulmasta katsottuna eikä varmaan mikään kattava luettelo tarvittavista toimista, mutta tähän tyyliin se on meillä mennyt.
Ainakin näin vierailevan lukijan silmin! kiitosta vaan minunkin puolesta =) Juuri noin meilläkin asiat ovat edennet. Tsemppiä alkuperäiselle kirjoittajalle tulevaan koitokseen!
Kiitos etenkin Jullelle että vaivauduit vastaamaan. Eiköhän näillä tiedoilla päästä alkuun.