Kuinka paljon pitää kuussa tienata nettona. Eli käteen jäävä palkka, jolla perhe tulee hyvin toimeen.
Mikä teidän mielestä on palkka, jolla perhe tulee toimeen?
15
210
Vastaukset
- Anonyymi
Mikäli pariskunnan yhteenlasketut nettotulot ovat 8000e kk, niin tulee hyvin toimeen. Tämä on varmaan keskimäärin mitä pariskunnat tienaa yhteensä kuukaudessa käteen.
- Anonyymi
Eli molemmat tienaa bruttona 77000e. Epäilen??
- Anonyymi
Suomalaisen keskipalkka ei ole hääppöinen n. 3000e kk. Miettii jotain hoitajaa, joka Suomessa saa ilman lisiä 2400e kk. Luxemburgissa hän saisi 8000e kk.
- Anonyymi
Luxemburgissa osittain Suomen hintataso. Tosin moni paljon halvempaa kuin Suomessa. Esim bensa euron litra.
- Anonyymi
Filippiineiltä hoitajia Suomeen. Kyllä he menevät äkkiä, Sveitsiin, Norjaan tai Luxemburgiin, kun niissä Suomen hinnat ja palkat kovat.
- Anonyymi
Suomeen ei kannata jäädä. Oikeisto paskannut maan.
- Anonyymi
Kun on tarpeeksi ruokaa, lämmin asunto josta voi lähteä töihin, kohtuullinen turvallinen julkinen terveysasema lähellä, se riittää kyllä minulle. Jokainen ikäluokka ansaitkoon itse omat tarpeensa, niin sen pitäisi mennä.
- Anonyymi
Julkinen terveysasema ei ole lähellä enää kahden vuoden kuluttua. Eurajoen terveyskeskus lopetetaan ja palvelut siirtyvät Raumalla. Kiitos siitä kuuluu oikeisto hallitukselle.
- Anonyymi
Kaikki voisi ihan itse huolehtia itsestään, ei ole valtion tehtävä kustantaa terveydenhuoltoa tai toimeentuloa kenellekään. Koulutus ja infrastruktuurin ylläpito on paljon tärkeämpää.
- Anonyymi
No itseasiassa on valtion tehtävä taata terveydenhuolto ja toimeentulo. Toimeentulo on ihan perustuslaissa. Se mitä valtion ei kuulu tehdä on verovaroin mahdollistaa miljonäärien verokevennykset ja vähennykset, yritysten verohelpotukset ja törkeän matala verotustaso ja kaikenmaailman verottomat tukiaiset ihmisille joilla on varaa maksaa kaikesta 100% sen mitä pyydetään. Se mitä nämä Häkämiehet ja muut ei ikinä muista sanoa, että tavalliset ihmiset maksaa sen korkeana verotuksena, kun miljonäärit ja yritykset jättää osallistumatta verojen maksuun, koska jonkun ne verot pitää kuitenkin maksaa että tämä yhteiskunta pyörii.
- Anonyymi
Tuo kysymys on jo väärin. Se miten paljon tulee saada tuloja riippuu hyvin paljon ellei kokonaan siitä mikä on se menopuoli.
Tämä yksinkertainen perusasiakin on jo aivan liian monelta
jäänyt tajuamatta, varsinkin nuoremmalta polvelta.
Jos ei heillä rahat riitä, ensimmäinen mitä tehdään on mistä saadaan lisää rahaa ja heti. Kun pitäisi miettiä, miten menopuolta voisi pienentää, tämä selvästi nopeampi tapa korjata talous.
Tottakai ymmärrän, että on myös paljon niitä, joilla ei ole enää mistä nipistää, mutta todella paljon on myös noita nuorempia aikuisia, joilla vaan taloudenpito on opittu playstationista ja netistä. - Anonyymi
Riippuu perheen koosta.
- Anonyymi
Sanoin pojalleni, että kun hän valmistuu yliopistossta, vie osaamisensa pois tästä fasistien johtamasta paskamaasta. Bonuksena hän saa muualla paljon parempaa palkkaa.
- Anonyymi
Juu, voisi viedä suuren osaamisensa vaikka tonne Venäjälle, tosi, tosi kovat palkat. Muista sitten sanoa myös, että hankkii asunnon ensimmäisestä kerroksesta ja jos joutuu ottamaan ylemmistä kerroksista, ehdottomasti kalterit ikkunoihin, ei ulkopuolelle kuten yleensä, vaan sisäpuolelle.
- Anonyymi
715€/ person. Helsinki Finland.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3112784Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä522604- 1201712
- 1181410
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461380Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301265PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1441221- 691080
- 741079
- 701010