Miten kassalla voi olla noin huijattavia myyjiä?

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011018388.html
"Röyhkeä asiakas maksoi vain 8 euroa 4 000 euron työkoneista – kassa ei huomannut mitään
Myymälävartija huomasi, millä tavalla asiakas yritti huijata kassaa ja puuttui peliin.
Mies otti taskustaan uudet EAN-kooditarrat ja liimasi ne tuotteissa olleiden kooditarrojen päälle. Tempulla tuhansien eurojen työkoneitten hinnaksi tuli vain muutama euro.
Matka kassalinjojen lävitse sujui jouhevasti eikä kassa huomannut mitään erikoista. Asiakas maksoi tavarat väärillä hinnoilla ja kassahenkilö peri maksut.
Arvokas lasti sen sijaan koostui lähes 900 euron ruuvinvääntimestä, noin 1100 euron viiden työkalun akkutyövälinesarjasta ja lähes 2 400 euron hintaisesta kalastuksessa käytettävästä kaikuluotainlaitteesta.
Kassalta vilppi jäi huomaamatta, mutta vartija oli ajan tasalla. Myymälävartija nappasi röyhkeän asiakkaan heti kassojen jälkeen kiinni, ja tavarat saatiin myyntikuntoisina takaisin.
Ensin mies kiisti vaihtaneensa hintakoodeja. Hän väitti ostaneensa vain juotavaa, vessanpöntön tuoksun, muistivihkoja ja kyniä."

Miten on edes mahdollista, ettei kaupan kassan epäilykset herää, jos mainittujen työkalujen ja kaikuluotailaitteen yhteishinta on vain 8 euroa, kun jo maalaisjärki sanoo, ettei tuollaista määrää työkaluja ja laitteita millään 8 eurolla voi edes saada mistään edes käytettyinä.
Kassa niinkuin tuijottaa vaan mitä kassakone ilmoittaa hinnaksi.

Toisaalta varkaan tyhmyyttä osoittaa se, että kun jäi heti kassan jälkeen kiinni, niin väittää, että osti vain juotavaa, vessantuoksun, musitivihon ja kyniä, kun kantoi käsissään arvokkaita työkaluja, kun jäi heti kassan jälkeen kiinni.

Kun kaupan kassa on noin huijattavissa, niin helppo olisi huijata kaupan hedelmillä.
Kalliita luomuomenoita ja halvimman omenan hinnalla, eikä kassa sellaista voi huomata, koska ei kassa tunnista mitä omenoita pussissa on, kun ei niitä ala tutkimaan, vaan skannaa nopeasti hinnan.
Kyllähän kaikki tuon tietää, ainakin ne jotka ei rehellisiä ole.
Tosin siinä huijauksen summa on mitättön verrattuna tuohon työkalu huijaukseen.
Epäilisikö kassa yhtään, jos kalliin 3000€ pelitietokoneen joku yrittäisi huijata samalla tavalla vaikka 5 eurolla.

2

255

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      miten ihmiset voi olla ylipäätään noin röyhkeitä että yrittävät huijata

    • Anonyymi

      ei se oo tyhmyyttä jos minimipalkattu ei uhraa henkeään rikkaan kauppiaan puolesta.
      Varsinkaa ku ollaan tilantessa jossa etuoikeutetut hallituksen päättäjät päättäny viedä työttömiltä enemmän mitä 20 vuodessa korotettu. Sit leikitää hyväntekijää ku annetaa ne rahat kehitystukena afrikkaan ja ukrainaan, ei edes työttömien matujen tukia maksta niistä vaa suoraa yönnetää afrikkaa..
      Must toi kaupan työntekijän harvnaisne fiksu ja tietoinen siitä miitä yhteiskunnassa tapahtuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe