Kerro mitä hyvää on Kokemäellä, että sinne voisi muuttaa.
Kokemäki on
34
887
Vastaukset
- Anonyymi
Muutin pois reilu 10 vuotta sitten enkä ole kaivannut. Jos jotain hyvää haluat niin minä en ole siellä.
- Anonyymi
Akkutehdas ja datakeskus. Ai niin, on myös Henrikin kappeli. Kantsii muuttaa.
- Anonyymi
Kertokaa lisää. Haluan tietää kaikki hyvät puolet.
- Anonyymi
Ti-Ti Nallekin halusi muuttaa Kokemäellä. Ei muuttanut, tee samoin.
- Anonyymi
OIkeastaan ei ole enempää hyviä puolia. Ainut nähtävyys on henrikin kappeli ja sitten joki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
OIkeastaan ei ole enempää hyviä puolia. Ainut nähtävyys on henrikin kappeli ja sitten joki.
Muuta pois äläkä valita taikka laita hame päällesi ihme kitisijöitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuta pois äläkä valita taikka laita hame päällesi ihme kitisijöitä
Taidat olla persu kun alkoi keittämään.
- Anonyymi
Kokemäki on Suomen toiseksi mansikkaisin kaupunki Suonenjoen jälkeen.
Koe Kokemäki: joki ja sen väki! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemäki on Suomen toiseksi mansikkaisin kaupunki Suonenjoen jälkeen.
Koe Kokemäki: joki ja sen väki!Ihanan asiallinen vastaus ja lisäksi totta!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihanan asiallinen vastaus ja lisäksi totta!
Ei todellakaan ole toiseksi mansikkaisin. Ollut joskus -60 -70 luvulla. Nyt Köyliössä moninkertainen määrä mansikka peltoa mitä Kokemäellä,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemäki on Suomen toiseksi mansikkaisin kaupunki Suonenjoen jälkeen.
Koe Kokemäki: joki ja sen väki!Coke Mac, siinä kansainvälistä henkeä Keski-Satakunnan ja Kaakkois-Satakunnan rajausaluepitäjään! 😌👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla persu kun alkoi keittämään.
Jos ei viihdy kokemäellä kannattaa muuttaa pois eikä valittaa joka käänteessä,että kaikki on kokemäellä huonosti
- Anonyymi
Parasta on kun tänne avattiin kolme vuotta sitten iso akkutehdas. Työllistää 1200 ihmistä. Sen myötä tullut uusia ravintojaita ja uusi kuntokeskus. Viimevuonna valmistunut uusi uimahalli tosihieno ja sen vieressä olevaa padalla keskusta kehutaan maan parhaaksi. Etra samoin wurth tulivat peipohjaan, koska akkutehdas firmana on suuri ostaja. Ruotsalainen autokaupan jättiläinen tekee valtavaa autoliikekeskittymää Rajaojalle. Tonttimaa sen verran halvempaa mitä Vantaalla, Verotus on Satakunnan kevyintä, kiitos akkutehtaan maksamista jättimäisistä yhteisöveroitusta. Tervetuloa Kokemäelle, täällä on tekemisen meininki.
- Anonyymi
Tulevaisuudessa siis noin kahden vuoden päästä vielä kaikki paremmin. Datakeskuksen hukkalämpö otetaan kunnan hyötykäyttöön, kuntalaiset saavat ilmaisen lämmityksen max 20m pitkän uimaaltaan sekä 50m2 suuruisen kasvihuoneen kunnan puolesta. Kokemäki tehdessään maakauppoja oli kaukaa viisas ja lisäsi pikkupräntillä kauppakirjaan jonka Mohammed innoilla raapusti isoisältään saamalla kotkan sulasta tehdyllä kynällä. Luuli että voi tehdä kuten Norjassa, jossa merikonttien ovia raotetaan sen verran ettei tietokoneen kovalevyt sula, kun vähän vaikeampi lasku tehtävä osuu eteen.
- Anonyymi
Lisäisin tähän vielä sen, että lähitulevaisuudessa Pitkäjärvestä tulee talviuitava eli massiivisen lämpöenergian ansiosta järven lämpötila saadaan pysymään talvella 25 asteessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäisin tähän vielä sen, että lähitulevaisuudessa Pitkäjärvestä tulee talviuitava eli massiivisen lämpöenergian ansiosta järven lämpötila saadaan pysymään talvella 25 asteessa.
Ai hitsi hitsi, minulle käy vain vähintään 28 asteinen. Sori siitä.
- Anonyymi
Onhan täällä joki, joka mahdollistaa monenlaista ajanvietettä, hyvät ulkoilualueet, esim pitkäjärven maastossa. Ja hautuumaakin liki jos lenkillä pumppu pettää... *vitsivitsi*. Kuntosaleja on useampikin. Harrasteryhmiä sun muuta. Ja peruspalvelut kuitenkin, eli kauppoja 3, alko ja apteekkeja 2. Tarviiko siinä sitten juur muuta... Puhdasta ilmaa ja rauhaisaa eloa, paitsi joskus joku hörhö saattaa vähän innostua puuhastelemaan.
- Anonyymi
Pitkäjärviä on kaksin kappalein Kokemäellä.
- Anonyymi
Anttilan tilamyymälä.
- Anonyymi
Henrikin kappeli on suomalaista historiaa pakkouskosta. Ei mikään nätti nähtävyys vieraille.
- Anonyymi
en ole koskaan käynyt, mutta mahtava paikka!
- Anonyymi
Kokemäki on toteutumattomien hankkeiden edelläkävijä Suomessa. Yhtä toteutumatonta hanketta olen ihmetellyt jo pidemmän aikaa: mihin kariutui rivitalohanke vanhan Osuuspankin viereisellä tontilla? Paalut pystytettiin, mutta rakennus ei valmistunut.
- Anonyymi
On NATOn kannalta niin tärkeää aluetta, rakennuslupa evättiin kaikessa hiljaisuudessa. Asia tuli ilmi vuosia myöhemmin kun vanhasta OPn rakennuksesta hierottiin kauppoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On NATOn kannalta niin tärkeää aluetta, rakennuslupa evättiin kaikessa hiljaisuudessa. Asia tuli ilmi vuosia myöhemmin kun vanhasta OPn rakennuksesta hierottiin kauppoja.
Ei oltu NATO:a lähelläkään vielä silloin, kun paalutettiin.
Olisko rakennuttajalta loppunut rahat? Vai tullut pelko, että talo vajoaa rantamutaan kevättulvissa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oltu NATO:a lähelläkään vielä silloin, kun paalutettiin.
Olisko rakennuttajalta loppunut rahat? Vai tullut pelko, että talo vajoaa rantamutaan kevättulvissa?Ei saanut rahoitusta, luottamus pula
- Anonyymi
Nostetaan pari-kolme paalua irti maasta ja käytetään niitä uuden OP:n talon purkamisessa. Nosturin vaijereissa painavalla paalulla saa seinän hajalle tehokkaasti.
- Anonyymi
Muutin pois viime kesänä, enkä kaipaa takaisin. Kaupunki, jossa ei ole mitään.
- Anonyymi
Vaikeaa on positiivista asiaa löytää joka kääntäisi muuttoa ajattelevan valinnaksi Kokemäelle. Mietitään, hiljainen pieni ja turvallinen kunta. Vastaavia kuntia vielä pienempiä ja vähän isompia löytyy n.150 muuta. Kokemäenjoki, ei mikään vetonaula, vertaa Sastamalaa tai Harjavaltaa vaikka Nakkilaa joki niissä kohdissa paljon parempi ja hyödynnetty. Halvat asunnot, löytyy kaikista muuttotappio kunnista. Liikuntapaikat, käykää vaikka Eurassa uimassa tai Harjavallan liikuntahallilla. Ei, en keksi mitään järkevää syytä muuttaa Kokemäelle.
- Anonyymi
Euraa en suosittele, sillä siellä kiusaaminen kuuluu paikallisidentiteettiin toisin kuin muilla mainitsemillasi paikkakunnilla.
- Anonyymi
Kokemäki on ollut liian pitkään kepuvaltainen. Pitää ihmetellä mistä kepun voima kuntapolitiikassa kumpuaa? Kepu on fossiiliporukka ja jarruttanut monia aitoja hankkeita. Akkutehdas ei ollut sellainen vaan Juhanan unelma.
- Anonyymi
Taas joku sosialisti valittaa, jonka ehdokas ei viime vaaleissa päässy läpi
- Anonyymi
Torin vieres pitsapaikka. Kannattaa pitää kiirusta muuton kanssa, voi olla että pitsat täytyykin ostaa muualta, jos kaun jahkailet.
- Anonyymi
Kokemäessä parasta on paikkakunnan maine, myös kaupallisessa mielessä. Hiljattain eräässä hypermarketissa oli myynnissä paperituotteita, mitä markkinoitiin lauseella "Laatua Kokemäeltä". Kauppa kävi kuumana. Kävin eilen samassa marketissa ja teksti oli muutettu muotoon "Laatua Satakunnasta" - yhdessäkään ostoskärryssä en enää nähnyt em. tuotteita.
Hypermarketissa ei oivallettu sitä, että kuluttajat arvostavat tuotetta vain, jos he tietävät sen olevan korkeaa kokemäkeläistä laatua. Satakuntalainen laatu on jotain paljon huonompaa.- Anonyymi
Siitä huolimatta, että Kokemäki on osa Satakuntaa? Eivät siis lisänneet huolellisuutta kyseiseen asiaan! 😋
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa391889En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos271608Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly141424Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa
Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin3421377Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681285- 81181
- 121068
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul7961- 20959
- 80919