Olen hyvin pettynyt sotek säätiöön.

Anonyymi-ap

Ihan törkeetä. Olen ollut sotekilla kahdessa eritoimipisteessä ja kummassakin ilman palkkaa työtoiminnassa n. 10€ päivä.
Sotek ei tuosta maksa senttiäkään vaan kymen hv. Ok ymmärrän, että työtoiminta on hyväksi ja suhtauduin siihen positiivisesti.
Säätiöllä on selkeät säännöt, 4h päivä taukoa noin 10-15 minuuttia, siihen pitäisi sisältyä kaikki syömiset, kahvit ja vessat.
Ainakin näissä kahdessa paikassa tätä vahdittiin hyvin tarkasti. Heti sai kyllä kuulla jos oli 5 minuuttia pidempään tauolla ja töitä piti paiskia kokoajan.
6h päivässä on vähän enemmän saa pienen kahvitauon, 15 vartin ruokatauon lisäksi.
Nyt tässä kohtaan huom. Kysymys on työtoiminnasta. Säätiö ei maksa palkasta senttiäkään silloin, palkkatuki on asia erikseen.
Toisinaan koin jaksamattomuutta työhön ja sain välittömästi siitä huomautuksia.
Säätiö siis käyttää hyväksi ilmaistyövoimaa.
Työohjaajien asenne muuttui välittömästi jos et painanut töitä, kuin pieni orava ja noudattaunut minuutilleen tauokoja.
Koin, ettei tuo ollut ihmisarvoista kohtelua. Työtoiminnan idea meni aivan sivusuille minun kohdalla.
Ilmeisesti on oltava täysin vaatimaton ja itse arvostus nollassa, että tuollaista jaksaa.
Minä ainakin lopetin.
Missä pääsisi työtoimintaan oikeasti tosi tarkoituksella eikä pelkästään hyväksikäyttömielessä? Minulla ainakin tuli vahvasti sellainen olo.
Itse en kattele sellaista, että työpanostani käytetään ilmaiseksi hyväksi ja vielä vittuillaan päälle jos en täytä vaatimuksia.
Minä olin kuntoutavassa. En heidän ilmaisorja!

9

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä vaiheessa olen valmis tekemään noin, kun säätiö maksaa palkkani, joka on lähes tulkoon jollain tavalla työstä anasaittu palkka. Ihan oikeastiko pitäisi ilmaisiksi paiskia tuolla tavalla töitä vajaa työkuntoisena, ilman palkkaa?
      Vaihtoehtoisesti jos työpäivä olisi yhden tunnin mittainen niin tuo kymppi päivässä olisi ok korvaus.

    • Anonyymi

      Saathan sä edes tuon lisäksi muut tukesi mitkä ovatkaan. Tienaat vähän paremmin, kuin tekemättä mitään?

      • Anonyymi

        Älä ihmeessä? Saisin ne muutenkin tekemättä mitään joten ei kiitos. Kyllä tuo vain on minimaalisen pieni päiväkorvaus eikä siitä pääse mihinkään. En näe kannattavaksi sen vuoksi itseään raataa puhki.
        Aloittaja


      • Anonyymi

        Toi on kyllä huono perustelu. Kyllä tukia saavalla on oikeus tehdä töitä jossain määrin menettämättä tukiaan ja saada palkka ihan työmäärän mukaan. Tuossahan se ei kyllä ole kohdallaan. Tokikaan ei tossa palkasta ole kysymyskään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toi on kyllä huono perustelu. Kyllä tukia saavalla on oikeus tehdä töitä jossain määrin menettämättä tukiaan ja saada palkka ihan työmäärän mukaan. Tuossahan se ei kyllä ole kohdallaan. Tokikaan ei tossa palkasta ole kysymyskään.

        Vastaus oli tuohon saathan sä muut tuet päälle :D


    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan normaaleilta työpaikan pelisäännöiltä. Ei ole puljun vika jos aloittaja ei kykene noudattamaan yhteisiä pelisääntöjä. Mitään kohtuutontahan tuossa ei ole. Palkka ei kuulu kuntouttavaan eli sekään ei ole sotekin vika. Vika on sinussa.

    • Anonyymi

      Aloittaja taitaa olla niitä ihmisiä joiden täytyy saada viettää puolipäivää kahvilla tai ollaan naama nurin. Ei ihme, että et työllisty ja kierrät tuollaisia.
      Mitään ihmisoikeuksia rikkovaa tuossa ei ole. Sinulle ja muille on yhteiset säännöt. Et noudata niitä ja nyt mariset? Ketä saat syyttää? Itseäsi.

    • Anonyymi

      Kuntouttava työtoiminta pitäis laissa kieltää sotekin paikat ala arvoisia esihenkilöt ilkeitä jos katsoo sotekin henkilöstöä niin on kyllä iso määrä johtoportaassa olevia suurta palkkaa nostavia kyykyttäjiä, vain ilkeä ihminen ilkeilee 9e orjatyössä raatajalle.

    • Anonyymi

      Ihan oikein teille työnvähättelijöille,9€kin on liikaa!voisitte ruveta maksamaan saatuanne mahdollisuuden rakentaa tätä yhteiskuntaa.onhan se maksan teillekin jo kaikki opiskelut+muut iilimatomaiset toimenne!itte ootte häslänny elämänne tohon pisteeseen....helppo syyttää aina muita,ja saisko lisää avustuksia?hitto!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22309
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9512
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7500
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6340
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5990
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4986
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4646
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2080
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1377
    Aihe