Lääkkeen lopettaminen

Moi!
Lopetin just ennen juhannusta vuoden syöneenä sepram 20mg ottamisen ja nyt on pääkipeä aivan hirveesti. Voisiko nämä olla yhteydessä toisiinsa? Onko kellään muulla mitään oireita tullut lääkkeen lopettamisesta. Vähensin lääkkeen ottamisen puoleen pääsisäisen aikoihin lääkärin määräyksestä.
5829
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Päänsärystä en varsinaisesti osaa sanoa,mutta hämmästelen suuresti että nyt jo kehoitettiin lopettamaan lääkitys. Normaalisti paniikkihäiriöön suisitellaan syötävän mieluimmin 1 1/2 vuotta kun vuosi lääkkeitä.Mutta jos olet asiassa onnistunut ja uskalsit sen tehdä,niin onnea sinulle. Minä olen syönyt n.2 1/2 vuotta 10mg /vrk, enkä uskalla lopettaa kun pelkään että kohtaukset alkavat uudestaan.Hyvää kesää sinulle.

Äänestä
  • juu ei minulla ole ollut oireita enään 8 kuukauteen ja halusin päästä lääkkeistä eroon. nyt vain tuli tämä pääkipu joka on sietämätön

    Äänestä

  • pääkipuinen kirjoitti:

    juu ei minulla ole ollut oireita enään 8 kuukauteen ja halusin päästä lääkkeistä eroon. nyt vain tuli tämä pääkipu joka on sietämätön

    näinhän "ei pitäisi"sanoa..mut toivuit todella "nopeasti masennuksesta",niin eihän me olla samanlaisia!Mut itse söin kolme vuotta lääkkeitä terapia,kaikki vähentämiset meni ok,joitakin sivuoireita oli.Meni pari kuukautta,ja olo paheni päiväpäivältä...tuli takaisin,olo oli tosi kurja.Siitä on jo aikaa sairaslomat loppu,nyt työelämässä,vieläkin on "murunen"estolääk.En kyllä uskalla sanoa et olen parantunut!!hiljaa "kuuntelen"ja toivon että valoisat päivät jatkuvat!toivon sinulle että hyvä olosi jatkuu!!PS.se pääkipu kuuluu kyllä siihen lopetukseen,itselläni oli myös mut ajan kans helpottaa,särkylääke tuo avun..ainakin hetkeksi.

    Äänestä

myös silloin, kun alottaa lääkkeet. Itse lopetin maaliskuussa ja nyt aloitin uudelleen. Eli kohtaukset palasivat ja kaikki alkoi taas alusta, eli uudelleen alkoi pelkääminen milloin se taas iskee. Olen ajatellut, että ehkä syön lääkkeitä lopun ikäni(olen 33v/nainen) eihän se mukavalta tunnu, mutta en jaksa kokoajan pelätäkään.

Äänestä
  • Sinulla taitaa mennä toi juttu aivan kuten minullakin!On se kummaa miten karmeet ovat ne aloitus...ja sitten kun "yrittäis" lopettaanuo oireet!!!tuntuu et on monta viikkoa todella sairasRiittäis kun olisi ruumiillisia oireita,mut just noi pelot ja ahdistukset...niitä ei jaksais.Itse syön myös pientä "murua" enkä USKALLA lopettaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pääkipuinen kirjoitti:

Moi!
Lopetin just ennen juhannusta vuoden syöneenä sepram 20mg ottamisen ja nyt on pääkipeä aivan hirveesti. Voisiko nämä olla yhteydessä toisiinsa? Onko kellään muulla mitään oireita tullut lääkkeen lopettamisesta. Vähensin lääkkeen ottamisen puoleen pääsisäisen aikoihin lääkärin määräyksestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu