Viime vuoden opposition poliittiset lakot hallitusta vastaan aiheuttivat vakavia tappioita yrityksille. Koko maan osalta BKT leikkautui kaksi miljardia lakkojen takia. Outokumpu on ilmoittanut, että viime vuoden lakot aiheuttivat 60 miljoonan euron laskun. Raahesta uutisoitiin, että SSAB:n jätti-investointi menee Ruotsiin Suomen sijaan. Ay-demarit on syvältä.
Lakot vain jatkuvat. Lakoista ei ole mitään hyötyä ammattiliittojen jäsenille. Lakot ajoivat palkkaneuvottelut valtakunnansovittelijan toimistoon. Sinne ei joukkovoima ulotu. Eikä lakoista ole ollut hyötyä muutenkaan. Miten viime vuoden neljän viikon satamien sulkeminen auttoi AKT:n ja Teollisuusliiton jäseniä?
Nyt uutisoidaan satamatilastoja viime vuodelta; laivojen määrä ja tonnit laskeneet satamissa. Mistähän se mahtaisi johtua? Miten muutaman vuoden takainen UPM:n helvetin piiiiiiiitkääääää lakko auttoi työntekijöitä? Sama tulos tuli kuin ennen lakkoa. Right?
Lakot aiheuttavat irtisanomisia ja lomautuksia. Stevecolla saa porukkaa kenkää. Suljetaanko yksi satamista kokonaan Kotka-Haminassa? Nesteeltä saa lähteä 450.
Teollisuusliitto, Pro ja AKT ovat vastuuttomia toimijoita. Ukot häärää, eikä näy loppua. Toimet ja jutut ovat kuin Putinilla ja Trumpilla. Ei mitään järkeä. Munattomat jäsenet seuraavat ja nyökyttelevät päätään. Onneksi olkoon lakkoilijat. Sitä saa, mitä tilaa.
Hei, huomasitteko, että SAK:n Elorannalta lipsahti vahingossa tieto, että paikallisen sopimisen yrityksissä saa paremmat sopimukset? Tottahan se on. Kysykää vaikka Kotka Millsiltä.
Suljetaanko yksi satama AKT:n lakkojen takia?
Anonyymi-ap
3
224
Vastaukset
- Anonyymi
Se on ihan oikein että porvarit saavat kärsiä,sehän on lakkojen tavoitellun , jo muuten ei mene perille..
- Anonyymi
Mitä luulet, kuka on maksumies, jos kilpailukyky ei ole yrityksessä kunnossa?
- Anonyymi
Tämä avaus on perussuolaisten trollitehtaan tuotantoa , kuuleeko Huruksela kuuleeko Metsäkulma liituraidat ,kuuntelen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1121299- 591283
Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171070- 18955
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45823Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne114814- 15762
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 38629
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72623