Suljetaanko yksi satama AKT:n lakkojen takia?

Anonyymi-ap

Viime vuoden opposition poliittiset lakot hallitusta vastaan aiheuttivat vakavia tappioita yrityksille. Koko maan osalta BKT leikkautui kaksi miljardia lakkojen takia. Outokumpu on ilmoittanut, että viime vuoden lakot aiheuttivat 60 miljoonan euron laskun. Raahesta uutisoitiin, että SSAB:n jätti-investointi menee Ruotsiin Suomen sijaan. Ay-demarit on syvältä.

Lakot vain jatkuvat. Lakoista ei ole mitään hyötyä ammattiliittojen jäsenille. Lakot ajoivat palkkaneuvottelut valtakunnansovittelijan toimistoon. Sinne ei joukkovoima ulotu. Eikä lakoista ole ollut hyötyä muutenkaan. Miten viime vuoden neljän viikon satamien sulkeminen auttoi AKT:n ja Teollisuusliiton jäseniä?

Nyt uutisoidaan satamatilastoja viime vuodelta; laivojen määrä ja tonnit laskeneet satamissa. Mistähän se mahtaisi johtua? Miten muutaman vuoden takainen UPM:n helvetin piiiiiiiitkääääää lakko auttoi työntekijöitä? Sama tulos tuli kuin ennen lakkoa. Right?

Lakot aiheuttavat irtisanomisia ja lomautuksia. Stevecolla saa porukkaa kenkää. Suljetaanko yksi satamista kokonaan Kotka-Haminassa? Nesteeltä saa lähteä 450.

Teollisuusliitto, Pro ja AKT ovat vastuuttomia toimijoita. Ukot häärää, eikä näy loppua. Toimet ja jutut ovat kuin Putinilla ja Trumpilla. Ei mitään järkeä. Munattomat jäsenet seuraavat ja nyökyttelevät päätään. Onneksi olkoon lakkoilijat. Sitä saa, mitä tilaa.

Hei, huomasitteko, että SAK:n Elorannalta lipsahti vahingossa tieto, että paikallisen sopimisen yrityksissä saa paremmat sopimukset? Tottahan se on. Kysykää vaikka Kotka Millsiltä.

3

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on ihan oikein että porvarit saavat kärsiä,sehän on lakkojen tavoitellun , jo muuten ei mene perille..

      • Anonyymi

        Mitä luulet, kuka on maksumies, jos kilpailukyky ei ole yrityksessä kunnossa?


    • Anonyymi

      Tämä avaus on perussuolaisten trollitehtaan tuotantoa , kuuleeko Huruksela kuuleeko Metsäkulma liituraidat ,kuuntelen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1849
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      298
      1496
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1388
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      967
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      78
      962
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe