Mikä täyte ei vety ?

Kosteuskorjauksen yhteydessä jouduin tutustumaan 30-vuotiaan Hirondelleni toisen ponttoonin etuosassa olevaan umpinaiseen kelluntatankkiin, jonka täytteen jouduin poistamaan. Ko täyte oli PU-vaahdon kaltaista, mutta ilmeisen ärsyttävää - mahtoiko sisältää lasia... Täytteen tarkoitus on ollut estää ko tilaa täyttymästä vedellä (toimi hyvin), mutta millä täytän ko tilan nyt ? Makroflex??
72171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Corebros OY:n sivuilla markkinoidaan 2-komp. polyuretaanivaahtoa juuri mainitsemaasi tarkoitukseen. sekoitellaan ja valetaan. Mainostavat sitä umpisolutavaraksi , jonka ei pitäisi vettyä. Corebrosilla näyttää olevan muutakin mielenkiintoista tavaraa.

Oletko vasta hommannut aluksen, vai onko uusi projekti?. Onko jo kokemuksia tuulekkaammasta kelistä?
Perheenlisäyksen vuoksi olen harkinnut trimaraanin vaihtoa kattiin, tosin vähän Hirondellea isompaan.

Hyviä Tuulia

Äänestä
  • Ei tää ihan uusi projekti ole, vene tuli perheeseen n. 30 vuotta sitten ;-) Kaiken näköistä keliä on tullut vastaan, vaikka emme erityisemmin välitä kovista keleistä. 21-jalkainen, kevyt katti on selvästi liian kevyt/lyhyt ainakin Suomenlahden aallokossa, vene alkaa "hakata". Tuulen kovuus ei sen sijaan ole ongelma, kunhan käyttää sopivasti reiviä ja rullafokkaa. Toisaalta varsin kevyilläkin tuulilla pääsee mukavaan matkanopeuteen. Parasta veneessä on tietenkin tilat, jotka ovat aivan eri luokkaa kuin vastaavakokoisessa mopossa.
    Enollani oli pari metriä pidempi Iroquois, joka sitten täytti jo isommankin ihmisen vaatimukset sisätilojen suhteen. Sillä kävimme heittämässä muutamat Gotlannin ympäri-kisatkin.
    Hirondellesta lisää esim. http://www.hirondelle-association.org/

    Äänestä

  • Polyuretaanivaahto tuppaa kaksikomposinttisenakin imeä jonkinverran vettä, jos se ei kovetu paineessa (täysin suljetussa tilassa). Veneen rakenteeet eivät muodosta riittävän tukevaa muottia painevaluun, eikä sitä tule yrittääkään, ettei paatin muoto muutu. Silti kyseinen kaksikomponenttinen pu-vaahto lienee ainoa oikea ratkaisu.

    Äänestä

  • Käsittääkseni vettyminen ei ole ongelma, jos rakenteet ovat kunnossa, eli pohjassa ei sopivalla kohtaa ole reikää. Eikös aineen tehtävä ole antaa kolariturvallisuutta ja vain tarvittaessa pitää paatti pinnalla. Voit tietysti täyttää tilan vaikka tyhjill muovipulloilla, ne eivät vety.
    Kiitos purjehdusjutusta. Ite ole kattellut tanskalaisia Havkat-katteja sillä silmällä.

    t mrmies eli 3 runkoa

    Äänestä

Tiedoksi kiinnostuneille:
Näyttäisi siltä, että eräs kotimainen rakennustekninen saumaus-PU-vaahto imee max 20% vettä kovettuneeseen vaahtoon. Tässäkin viestiketjussa mainitun valmistajan pikainen (!) sähköpostivastaus tiesi kertoa lähes vettymättömästä valettavasta PU-pohjaisesta vaahdosta sekä täysin vettymättömästä levytavarasta. Hintaero noilla pursotus/valumassoilla on noin 7-kertainen, eikä levy+tiivistysvalu-toteutuskaan muodostu tuota kalliimpaa vaihtoehtoa edullisemmaksi.
Noh, toisaalta vettyminenkään ei tapahtune aivan hetkessä, ja massa on joka tapauksessa vaihdettava, jos joskus sattuisi kolahtamaan...

Äänestä
  • ainoa oikea aine aine on kaksikomponenttinen uretaanivaahto, sekoitetaan yhteen ja kaadetaan sisään, massa kovettuu nopeasti, kaksi litranpurkkia sekoitetaan yhteenn ja mönja laajenee senverran että tilavuudesksi tulee noin 50 litraa, eli siinä osvittaa määrästä jonka tarvitset

    Äänestä

  • ööö kirjoitti:

    ainoa oikea aine aine on kaksikomponenttinen uretaanivaahto, sekoitetaan yhteen ja kaadetaan sisään, massa kovettuu nopeasti, kaksi litranpurkkia sekoitetaan yhteenn ja mönja laajenee senverran että tilavuudesksi tulee noin 50 litraa, eli siinä osvittaa määrästä jonka tarvitset

    rautakauppojen saumausvaahdot on käytännössä styroxia ja eivät sovellu ko tarkoitukseen, ei kovetu suljetussa tilassa, ei kestä hartsia, ja imee paljon kosteutta itseensä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kim Kaustell kirjoitti:

Kosteuskorjauksen yhteydessä jouduin tutustumaan 30-vuotiaan Hirondelleni toisen ponttoonin etuosassa olevaan umpinaiseen kelluntatankkiin, jonka täytteen jouduin poistamaan. Ko täyte oli PU-vaahdon kaltaista, mutta ilmeisen ärsyttävää - mahtoiko sisältää lasia... Täytteen tarkoitus on ollut estää ko tilaa täyttymästä vedellä (toimi hyvin), mutta millä täytän ko tilan nyt ? Makroflex??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu