Osaako joku neuvoa sivuston mihin voin lähettää kuvan korusta arvioitavaksi?
Vanhan korun arviointi
Anonyymi-ap
12319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lähin kultaseppä.
Äläkä vaan anna mitään osoitetta mistä korusi voi noutaa,...maailma on täynnä roistoja. Jos saat jonkun osoitteen, älä vaan lähetä sinne koruasi, voi olla ettet saa koskaan takaisin ,...huijareita maailma täynnä.
Kuten aloittaja oikein ilmaisikin niin hän hakee nettiosoitetta mihin voi lähettää kuvan arvioitavaksi. Itsekään en lähettäisi mitään esinettä mihinkään postiosoitteeseen näyttipä se vaikka kuinka luotettavalta.
Näistä kullanostotarjouksistahan on kirjoiteltu paljon valituksia millaisia huijareita he ovat. Luvataan ilmainen arvio ja esineen voi lähettää liikkeen pussissa. Mutta jos esineen omistajja ei hyväksykään liikkeen tarjoamaa hintaa niin joutuu maksamaan kuluja ja kukaties sitoutumaan johonkin automaattisesti veloitettavaan kuukausimaksuun!
Esineen arvon voi itsekin laskea kun ostaa muutamalla eurolla
luotettavan tarkkuusvaa an vaikka Motonetista, Puuilosta tai muusta vastaavasta paikasta. Kultapitoisuuden näkee esineeseen kaiverretusta merkinnästä.
Näkeekö sen valokuvasta? Miksi et mene kultaseppäliikkeeseen?
Miksi kuva pitää arvioida?
Minä käytin wanhaa automaattikelloani oululaisessa koru- ja kelloliikkeessä kun halusin tietää, paljonko sen puhdistus maksaisi. Ei ollut kelloseppä paikalla, joten jätin kellon sinne.
Kun ei alkanut hinta-arviota kuulumaan ja olivat mitään sopimatta lähettäneet sen maahantuojalle, aloin vaatia sitä takaisin. Kesti enemmän kuin kuukauden ja piti jo puhua isoilla kirjaimilla, että sain takaisin! Lieneekö sitten ollutkaan muualla kuin nuoren kossin omassa jemmassa, vanhaa kun saattaa olla helppo jymäyttää. Käytin sitten toisessa liikkeessä, putsaus maksoi satasen. Ja putsautin toisenkin, naisten kellon, sen putsaus maksoi 150. Se naisten kello ei ollut käytössä vaan oli ollut piirongin laatikossa uudesta asti eli minullakin yli 30 vuotta.
Molemmat merkkiä Eterna-Matic.
Kerro osoitteesi. Vpin tulla arvioimaan sen ilmaiseksi. Samalla voin vilkaista asunnosta myös muita realisoitavia kohteita. Luotettavasti ja nopeasti.
Voinhan sen antaa. Kerro ensin mikä on tarjouksesi 18 karaatin kullalle.
Annetaan ensin poliisin tutkia tyypin taustat. Olen tehnyt tutkimuspyynnön.
Minulla on Urkki 500 mk.
Mistä voin kysellä käypiä hintoja?
Niin mullakin, mutta en myy!
Sen arvo nousee, kun Etyj täyttää kesällä 50 vuottaa.
Urkki oli polleeta ko järjestöstä.