Älkää itsiänne ylen viisaina pitäkö (Room. 13:16)
Ei rauhanyhdistys olr mikään viisastrlukerho!!!!!
Monasti uskomassalaiset viisastelevat
15
168
Vastaukset
- Anonyymi
Todellakin, matala äo on pääsyvaatimus vl-uskomassaan.
- Anonyymi
Ei kannata haukkua. vl-liikkeeseen kuuluu paljon mukavia ihmisiä.
- Anonyymi
suurin ongelma, ettei ne pysty kritisoimaan uskoaan ollenkaan.
- Anonyymi
Mutta vielä enemmän mulqvisteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
suurin ongelma, ettei ne pysty kritisoimaan uskoaan ollenkaan.
Varsinkaan Raamattuun perustuvaa kritiikkiä vl ei siedä.
Raamattu on vl-uskon pahin vihollinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsinkaan Raamattuun perustuvaa kritiikkiä vl ei siedä.
Raamattu on vl-uskon pahin vihollinen.VL usko ei perustu Raamattuun
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VL usko ei perustu Raamattuun
Perittyä taikauskoa!
Anonyymi kirjoitti:
VL usko ei perustu Raamattuun
Lappalaeset keksinnä lestaatiuskonnon omasta peästää.🦌🧌
- Anonyymi
Tämä pitää varmasti paikkaansa, että vl-liikkeeseen kuulu todella mukavia ja ystävällisiä ihmisiä. Mutta se, että ihminen esiintyy vl-liikkeseen kuuluvaksi, ei kerro vielä mitään. Kaikkiin ensikontakteihin tulee suhtautua varauksella. Koska löytyy myös paljon todella ilkeitä omia etujaan ajavia ja toisia mustamaavia juoruilijoita. Ootko sä kuullut, joo minä kuulin, joo on se totta, eikö ole uskomatonta... Karta näitä kyläluutia.
- Anonyymi
Jos ei ole viisasten kerho, niin ei pidä olemaan myöskään herjaukerho.
Silloin meno olisi todella jumalatonta. - Anonyymi
Onhan näitä paljon, uskonsuuntauksia, joissa VAIN ME päästää taivaaseen.
- Anonyymi
Tiesin yhden uskonlahkon, jossa johtaja piti itseään niin paljon parempana että siitä muotoutui VAIN MINÄ lahko.
- Anonyymi
Ei ylen viisaina, muttei hesarin, eikä iltakakkojenkaan viisaina. Rauhan yhdistyksellä on Sanan viisaus ja se on siis Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa!
- Anonyymi
Minä ainakin tunnen itseni mitättömäksi, näiden vl-ihmisten keskellä, koska he ovat parempia ihmisiä. Miten tuommoinen paremmuuden tunne voi tulla ihmisiin.
- Anonyymi
Ei ne ole parempia ihmisiä. Luovu sellaisesta ajattelusta. Jotkut vl-liikkeeseen kuuluvista saattaa jopa ääneen arvostella ihmisiä sen perusteella, että kuuluuko joku yhteisöön tai ei. Arvostelu on väärin eikä arvostelija elä yhteisön arvojen mukaisesti. Yhteisön periaate on, että kaikki ovat ihan samanarvoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897