Ukolta jäi alle satkun ajettu Mazda 3 -09 perinnöksi. Huoltokirjaa ei ole, mutta öljyn väristä päätellen öljynvaihto alkaa olla ajankohtainen. Itselläni on hyvä paikka huolloille, jotka yleensä teenkin itse. Yritin saada selvää minkälaatuista öljyä siihen pitää laittaa. Yllätyksekseni toiset öljyhaut kertovat siihen menevän A5/B5 öljyä, ja toisissa A3/B4 öljy sopii. Yksi öljypisteen vaihtokuitti löytyi ja silloin siihen oli laitettu Shell Helix HX 8, joka lienee nyt koneessa. Sen laatuluokitus on ACEA C3. Lieneekö Mazdassani yks vtun hailee mitä öljyä siihen laitan? Öljykannujen hinnat kuitenkin vaihtelevat useamman kympin.
Millaista öljyä 1,6 Mazdaan.
6
386
Vastaukset
- Anonyymi
Yks hailee, kuhan öljyä on.
- Anonyymi
Ei ny kumminkaa ruokaöljyä.
- Anonyymi
Vie auto kerran merkkiliikkeen huoltoon, niin saat tiedon mitä he suosittelevat ja olisi se hyvä vaarin jäljiltä muutenkin käydä paremmin läpi. Vaarit kun tahtovat nuukuudellaan pilata autot ja huollot jäävät tekemättä ja se on auton tuho.
- Anonyymi
Ohjekirjan mukaan siihen käy vaikka joka keittöstä löytyvä rypsiöljy. Ja eikun kovaa ajoa.
- Anonyymi
Tästä pääset katsomaan Mazdan virallista öljynlaadun luokitusta. Eli sinun tapauksessa se on tuo MZR 1.6l sarjan moottori josta katsot suosituksia. MZR sarjan moottorit kuuluvat Mazdan vanhempiin bensamoottoreihin joissa ei ole mitään Skyactiv tekniikkaa.
https://owners-manual.mazda.com/gen/en/mazda3/mazda3_8fj4ee16e/contents/10020100.html
Älä käytä markkinoiden halvinta ja huonolaatuisinta öljyä jos haluat moottorille mahdollisimman pitkän käyttöiän. API SP on moottorin käyttöiän kannalta paras luokitus sen sisältämän jakoketjun kulumista vähentävän lisäaineistuksen takia. - Anonyymi
Totalin 5-10 on ollut mun CX5:ssa jo monet vuodet. Ei häviä vaihtovälillä ja muutenkin motti toimii moitteettomasti. Ajettu liki 200 tkm.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533313Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582627Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1142374
- 241903
- 241701
- 301636
- 1721579
- 361275