Miksei niitä kaupan alan palkkoja muka voi korottaa? Me kuluttajathan sen kuitenkin maksamme. Joka päivä pitää syödä ja loppujen lopuksi tuollainen 6 % korotus ei tunnut kuluttajan kukkarossa juuri mitenkään. Osa palkankorotuksista tulee takaisin kaupan kassaan, koska korotus lisää sen kaupan työntekijän ostovoimaa.
Pelkkää kauppiaiden ja kauppaketjujen pahantahtoisuutta nämä lakot.
Pelkkää kauppiaiden ja kauppaketjujen pahantahtoisuutta nämä lakot.
Vastaukset 53
Vanhimmat
Tänä vuonna taitaa tulla ennätysosingot.
No katos, turvenuija myy sianlihaa jalostamolle 1 €/kg.
Jalostamo pilaa ja pakkaa lihan ja kauppias ostaa sen 4 €/ kg.
Asiakas menee kauppaan ja ostaa lihan 8 €/kg.
Jos kaupan alan palkkoja korotettaisiin, niin asiakas joutuisi maksamaan samasta lihasta 10 €/kg, sillä ei kauppias ja jalostamo tee tappiokauppaa, eikä turvenuijalle ilkiä enää vähempää maksaa...
Nuo osuuksien suhteet ovat näköjään sinun käsityksiäsi. Kenenkään ei pidä tehdä tappiokauppaa.
Mistä sait päähäsi, että palkankorotukset aiheuttaisivat 20 % korotuksen hintaan?
Jos kaupan palkkoja korotettaisiin 6 %, niin vaikutus kyseiseen kilohintaan olisi alle 2 % eli n. 10 senttiä.
juntti-einari,
se vuan uikutti...
Viherpunukallehan se on ihan sama
mitä sapuska maksaa kaupassa
kun ruoka tulloo kaupan takahuoneesta
ja rahat taikaseinästä...
Kaupan palkkoja pitää korottaa. Valtion yhtiöiden johto sai 200% korotukset palkitsemisiin ja bonuksiin. Kaupan osa aika myyjä ei elä pyhällä hengellä, ovat olleet palkkakuopassa sata vuotta.
Se 6% korotus on yritykselle n. 10prosenttia. Varmasti suomalaisen ruuan hinnat nousee saman kuin palkat. Elintarvike työläiset ja kaikki muut kun saavat kuitenkin samat korotukset.
Totta hitossa kuluttaja maksaa joka sentin mikä palkkoja korotetaan, eikä vain tuotteissa vaan kaikkialla muuallakin.
Yhtä tyhjän kanssa siis, työntekijä kierrättää rahas vähän enemmän!
Kaupoissa taitaa henkilökunta olla osa-aikaisia työntekijöitä. Palkkaa vaan ylös ja täysille tunneille töihin.
Vali vali. Osa-aikapalkalla olevat saavat lisäksi soviteltua työttömyyspäivärahaa, eli saavat vajaalla työajalla lähes saman palkan kuin täyttä työaikaa tekevätkin.
Onko tämä keskusteluissa unohtunut, vai onko porukka niin tyhmää etteivät ole älynneet soviteltua hakea?
Ei kun eroilmoitus liittoon ja liittymisilmoitus YTK:hon, niin soviteltu päiväraha tulee hyvin vaivattomasti.
Olet kyllä myöhässä.Sovitellun päivärahan tulo on niin pieni kun poistivat 300e suojaosuuden.Se raha ei riitä mihinkään.Meeppä kuule ite tekemään!!!!
Ei pidä tietosi paikkaansa...
YTK pelkkä työttömyys kassa. YTK .ei neuvottele työ tai palkka sopimuksia. Liittoon kuulumattomat saavat valmiiksi neuvotellut työ ja palkka ehdot, liitot ovat neuvotelleet ja maksaneet neuvottelut. Yleis sitovuuden takia siipeilijät saavat ilmaiseksi valmiiksi neuvotellut sopimukset. Liiton jäsenille postitetaan uudet työ ja palkkasopimukset YTK, jäsenet etsivät niitä työpaikalla. Sopimukset laitettiin kaappiin lukkojen taakse.
Rikkurit ne kauppoja lakon aikana pyörittää ja opiskelevat isänmaan toivot vielä auttavat siinä touhussa. YTK:n porukat ovat juonessa mukana. On siinä järjestäytyneellä ja suoraselkäisellä työväestöllä monta vastustajaa. Hallitus ja sen eduskuntaenemmistöinen porvarisakki vielä johtavat tätä työläisten polkemista. No kohta on taas vaalit. Tietäkää, ketä äänestätte.
Suoraselkäinen työväestö tekee töitä, eikä lorveksi lakon varjolla.
Onneksi on YTK, joka antaa omilla aivoillaan ajatteleville vapauden toimia yhteiskunnan ja oman etunsa mukaisesti.
Voi pyhä yksinkertaisuus!
No mitä olette ay-liikkeen avulla saaneet aikaan muuta kuin hintojen nousun?
sieg heil,
Vasemmisto ja ay-liike pittää kieltää lailla.
Tuossapa aluksi
Kahdeksan tunnin työpäivä
Viisipäiväinen työviikko
Kesäloma
Lomaraha
Talviloma
Sairausjan palkka
Ylityökorvaukset
Työterveyshuolto
Irtisanomissuoja
Työttömyysturva
Vuorotteluvapaa
Äitiys-ja vanhempainvapa
Nyt sitten kerrot mitä siivelläeläjät YTK-pummit ovat saaneet aikaiseksi
ytk:n tarkoitus on ajaa ay-liike alas,
jotta tuunarin oikeudet saadaan poistettettua,
että kaikki kuokkii kulina pummille suota,
riisikuppi palkalla...
Ensimmäinen tolokun ajatus tässä ketjussa!
Tuohon listaan lisäisin vielä karmean hintojen nousun joka syö AINA palkankorotuksen.
Sitä paitsi monet tuon listan asioista on nykyään kyseenalaistettu, osa jopa lopetettu niiden toimimattomuuden takia.
Ay-liike on kuin kasakka joka ottaa kaiken jos annetaan, ajattelematta yhtään tulevaisuutta.
Höpöhöpö. Jotkut kun vaan haluavat tehdä töitä rauhassa ja joutavia rähjäämättä ja ilman tyhjää vouhkaamista, tietäen ettei liitolla ole esim. työttömyysturvan kanssa mitään tekemistä.
Ammattiliitot kusettaa jäseniään antamalla kuvan että vain liittoon kuuluessaan saa ansioon sidotun työttömyysturvan, vaikka saman saa YTK:sta paljon paljon halvemmalla.
Ay-liike tarvitsee tyhmää jäsenmaksunsa kiltisti maksavaa jäsenistökarjaansa ylläpitämään järjestökoneistojen turvonnutta organisaatiota ja turvaamaan ay-pamppujen huippupalkkaiset virat.
Kun tekee työnsä hyvin, ei tarvitse riidellä työnantajan kanssa ja molemmat ovat tyytyväisiä.
Jonnin joutavat ay-räyhääjät ovat vain haitaksi työpaikoilla ja koko ay-liike pitäisi yhteiskunnalle vahingollisena kieltää.
Tämän siis sinäkin tajusit. Onnittelut siitä, että vielä jotain liikettä on ajukopassa.
Et taida olla niitä perheesi viisaimpia? Jos et kirjoittelis tänne niin kaikki vain luulis sinua tyhmäksi. Kannattaisko ottaa asioista selvää ?
Siipeilijät saavat muiden neuvottelemat työsopimukset ilmaiseksi. Ilman liittojen neuvotteluja palkat eivät nousisi sataan vuoteen. Liitot neuvotelleet loma t, vanhempien lomat, kesä ja talvilomat. Työsuojelun, ym. mitään mäistä ei ole tullut ilmaiseksi taivaasta, vaan kaikesta on neuvoteltu. Sairasajan palkka äitiys lomat ym.
Kaikilla aloilla on ammattiliitot OAJ opettajilla. JHL julkis aloilla. Ym kaikilla aloilla. Työnantajillakin omat edusvalvonta järjestöt ym. Sairaanhoitajilla, insinööreillä, Ja kaikilla muilla.
Kesä, talvi, äitiys, sairasloma palkat. Työaika lait kaikki on saatu neuvottelemalla mikään ei ole tullut ilman neuvotteluja. Kaupan ala pienipalkkainen. Myös hyvin ansaitsevilla on omat ammattiliitot. Kansanedustajat saa nostaa itse omia etuja ja palkkojaan. Työsuojelu, liiton oikeus apu, ym. muut asiat.
YTK pummit saavat nämä kaikki ilmaiseksi yleis sitovuuden takia. Siivellä olijoilla oli hätä kun eivät saaneet uusia palkkataulukoita ja muita uusia sopimuksia . Laitettiin ne hyvään talteen lukkojen taakse.
Lisäksi liiton lakihenkilö saa edustaa työntekijää oikeudessa , kun työntekijä antaa suostumuksen. Lakihenkilö vaatii maksamatta jääneitä palkkoja ja muita epäselvyyksiä, korvaukset laittomasta työsuhteen purkamisesta. Liiton laki apu on ilmaista liiton jäsenille.
Jäsenet saavat ansio sidonnaista työttömyys rahaa. Ilman AY liikkeitä oltas ilmais orjia 24/7.
Saa sitä lakiapua ansiopäivärahan lisäksi YTK:ltakin ja paljon halvemmalla kuin ammattiliitolta.
En näe kerrassaan mitään syytä rahoittaa ay-porhojen mässäilyä.
Ansiosidonnaista päivärahaa saa ilman ammattiliiton jäsenyyttäkin ja paljon halvemmalla.
Eikö ne liiton agitaattorit ole muistaneet sinulle sitä kertoa?
Viitsit vielä noin tosissaan tulla tuollaista höpöttämään vaikka itseäsi on ay-agitaattorit kusseet silmään niin että sulla on ripset vieläkin märkänä...
Ihanko tosissasi uskot ettei ansiosidonnaista päivärahaa saa kuin liiton kautta?
Ette te oikeasti tarvitse ammattiliittoa vaikka teille niin uskotellaankin, vaan ammattiliitto tarvitsee teitä, nimittäin maksajiksi.
Vai mistä luulit ay-pomojen hulppeat palkkarahat tulevan?
Kannattaisiko ottaa asioista selvää?
Tyhmyyttä kuulua ytk: hon ja vielä tyhmempää on tuoda se esille. Liittojen kassajäsenenä saa liitonrahan halvemmalla kuin työnantajien ylläpitämästä ytk:sta. Kun olet noin liittojen vastanen niin mistähän oikeitten liittojen hankkimasta edusta olisit valmis luopumaan ( kun eihän ytk porukalla olis oikeastaan niihin oikeutta) vai onko toisten siipeily niin verissä että maksatat ruokas ja laskusikin vanhemmillas. YTK:laiset joutaa syödä eväänsä kannon nokassa.
Vai halvemmalla???
Jos kuulun liittoon, maksan 1,2% tuloistani jäsenmaksuna, tekisi minun tuloillani 576 € vuodessa.
YTK:sta saan saman työttömyysturvan ja lakiavun n. 100 € vuodessa.
Eli YTK on minulle 476 euroa halvempi, lisäksi vielä paikallisyhdistyksen jäsenmaksu jonka säästän myös kun kuulun YTK:aan.
Ja sehän on ihan työnantajan asia maksaako hän YTK:laisille samat edut kuin ay-änkyröille. Voin kertoa että YTK:laiset saavat usein jopa suurempaa palkkaa kuin liittoon kuuluvat, koska työnantaja arvostaa solidaarisuutta, yhteistyökykyä ja uskollisuutta.
A-kassan jäsenyys 96e/vuosi. Ytk 102e/vuosi + 29e työelämä ry jäsen.
Kassan jäsenyydellä saat
Ansioturvan työttömyyden, lomautuksen, osa-aikatyön ja sivutoimisen yritystoiminnan ajalle
Liikkuvuusavustusta, kun uusi työ on kaukana kotoa
Muutosturvarahaa yli 55-vuotiaille
Apua työllistymiseen
YTK Työelämän palvelut, jotka eivät sisälly kassajäsenyyteen
Lakikaveri työsuhdepulmiin
Vapaa-ajan tapaturmavakuutus sekä ammatillinen oikeus- ja vastuuvakuutus
Tuhansien verkkokoulutusten kirjasto ammatillisen osaamisen kehittämiseen
Henkilökohtaista valmennusta työnhakuun
Monipuolisesti alennuksia hotelleista liikuntaetuihin ja tietoturvaan
Ei taida siellä päin olla tietoa mihin on liittynyt.
Tehkää ilman kuittia työt tienaa paremmin. T remppaukko
Ja eläkekö kertyy kuitittomista hommista?
Kertyy minimieläke ja eläkeiässä itketään kun ei pärjää pienellä eläkkeellä.Uli ulina kuuluu luuserit valittaa.
Ja jos ei lakkoile niin pienellä palkallako tulee sitten se valtava eläke?
Ja kun lakkoilee ja työpaikkoja sen takia katoaa, niin työttömällekö sitten kertyy valtava eläke?
pam on terroristijärjestö
Koko AY-mafia on!
Junan vauhti kiihtyy hirmuisiin nopeuksiin ennen sitä. Just sitä.
Pittää kato s ryhmän ja keskon rikastua. Ei voi maksaa kin pomoille miljoonia.
S-ryhmä vaan jättää tuotot maakuntaan ja rakentaa kaikkea uutta, K-ryhmä taas jakaa tuotot helsingin pohatoille.
Kaupat netonneet ennätystuloksia. Hinnat nousseet koko ajan, eikä ole ollut palkankorotuksia. Katsoin sulkaan hintoja, luulin jo makeis veron nousseen, se nousee vasta kesäkuussa. Mahtaa olla liian kallista pienituloisille. Myyvätkö halvemmalla ennen tuotteiden vanhenemista.
Miksi ostatte k ryhmästä. Keskittäkää s ryhmään jättää niin paljon maakuntaan. Kerro yksi esimerkki mitä k ryhmä satsannut maakuntaan?
Jokainen voi ostaa Keskon osakkeita ja tienata sillä.
tai mennä töihin
mie ostin tukiaisilla mehtäpalstoja,
eikä tarvinnu tehä töitä...
kuluttajathan ne maksaa osingot ja yrittäjien voitot