Aimon matkassa

Tämä tarina kertoo Kotkan pelätyimmästä miehestä, joka kantoi aina mukanaan hirveää asetta, joka ei kuitenkaan jäykistynyt kunnolla. Miehen nimi on Aimo. Toistan, -Aimo. Aimo "Simo Hovari" syntyi Kotkassa 1960 suuren pentueen viimeisenä valeraskauden seurauksena. Kohdun ulkopuolisuus vaikutti jo lapsuudessa, sillä Aimo tunnettiin melkoisena viheltäjänä ja hiihtäjänä, vaikkei omistanut suksiakaan.

Isänsä kehotti häntä kuitenkin usein suksimaan Vihtiin, tai jonnekin sinne päin.

Aimo kasvoi silmissä reilusti yli 140 kiloiseksi possoja ahmivaksi hirmuksi, joka ahmi possoja yhtä hyvin talossa kuin puutarhassa. Viisitoistavuotiaana Aimo hyvästeli hänet synnyttäneen naisen, joka oli hänelle kuin äiti, mutta tuli takaisin kolme varttia myöhemmin eväsleipien loputtua ja vietti vielä seuraavat 13 vuotta äitinsä helmoissa kellarikerroksessa, räpläten pelitietokonetta. Aimo oli jo oppinut puhumaan ja osasi sanoa jo kaksi sanaa, posso ja kakka. Äitiä hän kutsui nimennä "munnu" ja isää "peekele" nimellä. "Munnu anna possoa", sanoi Aimo.

Nelikymppisenä Aimo sai ensimmäiset apupyörät ja aloitti polkupyöräilyn. Räpättimet pärisi ja torvi soi, kun joku meni sellaisen Aimolle pyörään ostamaan.
Isä tästä hermostui ja työnsi torven Aimon perseeseen. Se oli virhe, koska sen seurauksena Aimoa alkoi homottaa kovasti. Aimon ollessa vasta viiskymppinen huoleton pojanhupakko he laativat äitinsä avulla paikalliseen lehteen ilmoituksen seuran hakuun. Aimon lukihäiriön vuoksi hän sai vain runsaasti vastauksia, joissa häntä pyydettiin hakemaan Seura lehtiä, sillä seuranhaku on yhdyssana.

Sieltä bongasin sitten Aimon ilmoituksesta jossa luki "kaupunnin tavotelluin joutomies". Aimoa tosiaankin tavoiteltiin. Kerrankin perässään oli lääkäri ja kaksi poliisia. Otin hänet siipieni suojaan ja ryhdyin hänen omaishoitajaksi.

"Rakkaus on ihana asia", sanoi Aimo kun ensimmäisen kerran naamalleen pieraisin.

2

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihana tarina Aimon vaiherikkaasta elämästä. Omin käsin on onnensa veivannut.

    • Anonyymi

      Aimo on oman Senssunsa seppä. Simonkylän Nakke Nakittaja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8896
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5234
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3536
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2434
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      128
      1754
    6. 67
      1747
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      214
      1534
    8. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1149
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      24
      1120
    Aihe