Veljeni jota luulimme köyhäksi olikin kohtuullisen varakas. Kukaan ei olisi uskonut että tehdasduunarilla on satoja tuhansia. Ajoi pahoilla autoilla ja kulki samoissa rytkyissä niin kauan että ne hajosi ja vielä sen jälkeenkin.
Sen muija sai kuitenkin kaiken eikä meille muille mitään. Onko meillä sisaruksilla mitään mahdollisuutta saada edes jotain tuosta perinnöstä?
Veljen muija sai kaiken
11
566
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei ole lapsia, eikä jäänyt testamenttia, niin leski saa avio-oikeuden perusteella kaiken.
- Anonyymi
Höpö höpö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö.
Kyllä saa. Kun leski kuolee, sitten lesken pesä jaetaan kumpaankin sukuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä saa. Kun leski kuolee, sitten lesken pesä jaetaan kumpaankin sukuun.
Kaiva sitten esiin lainkohta, jossa leski saa avio-oikeuden perusteella kaiken (ilman avioehtoa siis). Noh, löytyykö?
- Anonyymi
Jos perittävällä ei ollut lapsia, leski perii vallintaoikeudella kaiken ja te olette ns. toissijaisia perillisiä. Lesken kuoltua jäämistö jaetaan puoliksi niin, että te saatte toisen puolen lesken pesästä. Toinen puoli menee lesken perillisille.
Jos puolisoilla oli avioehto, on mahdollista muukin jakosuhde kuin 50/50 lesken perillisten ja toissijaisten perillisten kesken. Muitakin poikkeuksia lainsäädännössä tasajakoon on olemassa. Ks tark. perintökaari 3 luku.- Anonyymi
**** Toinen puoli menee lesken perillisille.****
Lesken kuoleman jälkeen toinen puoli menee ensiksi kuolleen perillisille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
**** Toinen puoli menee lesken perillisille.****
Lesken kuoleman jälkeen toinen puoli menee ensiksi kuolleen perillisille.kyllä puolet lesken pesästä menee lesken perillisille, ellei jakosuhde ole jostakin laissa säädetystä syystä jokin muu.
Toinen puoli/jakosuhteen mukaisesti menee sitten ensin kuolleen puolison toissijaisille perillisille.
- Anonyymi
Tai sitten rupeatte yhtä säästeliääksi ja keräätte omat sadattuhantenne, niin ei tarvitse olla veljen elämänkumppanille kateellinen?
- Anonyymi
Ellei veljellä ollut omia perillisiä, perintö jää leskelle. Kun leski kuolee, lesken pesä puolitetaan. Toinen puoli menee silloin lesken omille perillisille, toinen puoli menee aiemmin kuolleen aviopuolison perillisille. Asian voi tarkistaa perintökaaresta, että ihan oikein se meni.
- Anonyymi
Testamentin kera lapsettomalta kaikki menee jo kuollessa lopullisesti leskelle. Testamentista ei ole valittamista ja lakiosan saajia ei ole ryhtymässä tähän.
Testamentti kannattaa tehdä puolison hyväksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Testamentin kera lapsettomalta kaikki menee jo kuollessa lopullisesti leskelle. Testamentista ei ole valittamista ja lakiosan saajia ei ole ryhtymässä tähän.
Testamentti kannattaa tehdä puolison hyväksi.Tuon on pakko olla Löpötti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668