Vyötärölihavuus on lisääntynyt Pattayalla hälyttävässä määrin.
Pallomahat ja rasvamaksat väijyy nurkissa diabetespäissään niin ettei ole tukkaakaan enää päässä. https://aijaa.com/YznKXH
Ei voi muuta kuin sääliä.
Pallomahat ja rasvamaksat väijyy nurkissa diabetespäissään niin ettei ole tukkaakaan enää päässä. https://aijaa.com/YznKXH
Ei voi muuta kuin sääliä.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Pattayn pojat tietävät tarkalleen missä kuva on otettu ja tietävät kerroksenkin.
2010
Näyttää Pattayan kaira Pasanen olevan vaimonsa kanssa juuri Lidlissä, niin tein helpon salapoliisityön heidän puolesta. Nuo ruskeat ritilät rakennuksen ympärillä on helppo tunnistaa sillä rantakadulla ei muissa rakennuksissa sellaisia ole kuin Hiltonissa ja Centralin ostarilla samassa kompleksissa. Tuolla on syöty monet kerrat. Parhaita ravintoloita missä olen ikinä käynyt. Ravintola Edge, Hilton ja Pattaya. https://ibb.co/d0NQFyXc Kuva on nettimainoksesta. Buffaravintola ja illallisbuffet 1300 paateroa plus juomat. Talon viiniä sai buffetin kylkeen killittää 800 patilla per nenu niin paljon kuin haluaa. Lounasbuffa olisko ollut 600 ja siihen rahaan aivan uskomattoman hieno tarjonta. Juustot, kakut, salaatit, sushit, ainakin viittä eri lihaa...
Täsmälleen oikea vastaus. Kukonlaulun aikaan jo liikkeellä ja kavereita odotellessa nestemäinen lounas Hiltonin ravintolassa. Todellakin parhaita buffia mitä on.
https://aijaa.com/SknWcr
Minulla ei ole kokemusta muista Hiltoneista. Kuus kautta viis, sanoisin arvosanan. Huomenna lähdetään poikain kanssa kierrokselle. Nyt pallomahan viereen nukkumaan.
2010
Hauskoja nämä vuosikausien kuvafeikkaukset, nyt on piikkilankatatuointi hävinnyt.
Uskovaiset uskoo, minä en.
Ei kai tuo mikään uskonasia ole.
Ainoa mikä on hävinnyt, on muistisi. Piikkilanka on vasurissa. Laitan huomenna, tai siis tänään vähän kiusaksesi kuvia niin saat puuhaa ja pääset Simonkylässä pattayafiilikseen.
2010
Varmaan hankalaa kun noita korvia ei mitenkään saa piiloon hiusten alle.
Miten korvat saa piiloon näiden kynittyjen hiusten alle. https://aijaa.com/m6Ienx
Ei ole ennenkään kenenkään Pattayan matkat olleet Pasasten uskosta kiinni. Hyvää trippiä Kympille ja liukkaita kelejä! :)
Koska viimeksi uskottavasti roiskeläppäisen aviomies on harrastanut trippiä Pattayalla?
Koska viimeksi uskottavasti kyrvånsyylånen on harrastanut trippiä thaimaassa?
Hyvä kuva! Veti Pasasen taas hiljaiseksi, mutta hän toipuu viinan kanssa viimeistään kuun vaihteessa kun eläke tulee. Luottokortin vetänyt tappiin näköjään kun alkanut uho laantua jo kolmen viikon jälkeen edellisestä eläkkeestä. Nyt kannattaa Pasasen kokeilla kanikonttorissa paljonko irtoaa vaimolta jääneistä sormuksista. Kyllä sillä pari pottua saa jotakin virolaista skeidaa.
Voi rakas lapsi minun on vaikea loputtaa juomista kun en ole edes aloittanut, olen puolen vuoden aikana mitä olemme suomessa olleet korkeintaan pari kymmentä olutta, sekin kerran viikossa kun lämmitän saunan, mitä vaimooni tulee ole huoleti hän on kotona, ja menemme tämään käymään aikakin tokmannissa, kun pitää hommata muutama ruuvi, luottokorttia on käytetty alle 300 euroa, jonka maksan pois kun eläke taas tulee, näin saa kuukauden maksuttomaan ja korottoman maksuajan, rahaan ennosta visalta, koska niistä lähtee juoksemaan koko ja 3% pakkio välittömästi, yhteensä korttia on käytetty puolen vuoden aikana... muutama tuhat euroa mutta saldo ei ole koskaan ollut suurempi kuin muutama satanen... ennenkuin naaman paukkuttaminen alkaa pyydän huomaamaan että korttimaksu on hyvä siinä että kortinkäyttäjä saa max. 60 vrk korotonta ja kulutonta maksuaikaa, mutta ei kannata kuvitelle että se on maksutonta, sen vain maksaa myyjä yleensä 3% kauppasummasta, joten vuotuinen korko on helvetinmoinen.
Onhan se köyhälle helvetinmoinen, 300 eurosta 3% on valtava summa.
Mitä sinä et ymmärtänyt en maksa senttiäkään korkoja, ja pässi tajuatko että 3% tekee vuodessa melkein 40% korkokannan, ns. Yönylikorkoja. Silloin. Kannattaa maksaa luottokorko en gold kortissa vuodessa 8 prosenttia.
Et ilmeisesti tajua di näitä luottokorttien lainalaisuutta, no on pitäjälle helvetin moista businessta, kun tarjoat kortin käyttäjälle kuukauden maksuttoman ja otat siitämyyjältä 3 % palkkion, ja näitä on monta miljardia tapahtumaa kuukaudessa, siksi ei ole enää vuosiin ollut olemassa suomalaisia pankkikortteja vaan kansainvälisiä maksukortteja, joko Visa tai mastercard
Muistaakseni julistit väällä vankasti ettei ole ilmaisia lounaita, miten on nyt mieli muuttunut. Pässi
Suomalaisia pankkikortteja on edelleen olemassa. Kaikki pankit myöntävät niitä.
Pankkikortti on debit-kortti, jolla maksu- ja nostotapahtumat veloitetaan suoraan korttiin liitetyltä tililtä.
Niihin ei siis ole saatavilla luottoa tai korotonta maksuaikaa.
Ei ole ollut vuosiin, ne on Visa tai MC kortteja luotolla tai ilman luottoa, operaattori on joko Visa tai MC. Eivät pankit
Tuosta saarirasva voi vaikka tilata Nordean pankkikortin. https://www.nordea.fi/henkiloasiakkaat/palvelumme/maksu-luottokortit/pankkikortti.html
Sanoit aiemmin että vain köyhät hommaa luottokortteja. Vielä kaksi päivää sitten sanoit huomanneesi että osamaksumiehet tykkää muovikorteista. Hommasit sitten muovikortin maksuvälineeksi. Kun ensimmäinen kuukausi Suomessa oli mennyt, sanoit että et ole käyttänyt luottopuolta laisinkaan ja että hommasit kortin ihan muuten vaan.
Olit sitten vahingossa kuitenkin tehnyt ostoksia luoton puolelta, kun ei ollut silmälaseja mukana.
Sinulla oli kuitenkin erikseen pankkikortti. Miksi otat edes luottokorttia mukaan, jos sinulla on pankkitililläsi saldoa ja pankkikortti erikseen? Ainoa syy siihen on sinulla että pankkitililläsi ei ole rahaa ja pystyt maksamaan vasta eläkkeestä luottokortin saldon takaisin nollaan, ettei siitä mene korkoa.
Nyt sinulta on siis käteinen lopussa, vaimo kateissa, kaulaketjut kanissa Thaimaassa, mutta pari sormusta on vielä viemättä panttilainaamoon, vai eikö ne huoli niitä?
Missä on se sinun erittäin usein vakuuttamasi erinomainen eläke? Missä aiemmat säästöt, missä vaimon eläke?
Voin vakuuttaa että aina ei muista mitä on tullut valehdeltua.
Jätän väliin eipäs juupas leikin tällä kertaa, mutta tosiasia on se että kuvaamasi kortti on Visa tai MC debet.
Osaatko lukea?
Ja kerro mikä on debet?
Jammusetä taas rakastamassa lapsia!
Nää sinun aivojen tuotokset on uskomattomia yleensä edes siteeksi ihminen arvaa jotain oikein, sinun tapauksessa osumatarkkuus on negatiivinen... mitä luulet onko se merkki vakavista mielenterveys ongelmista, vaiko mistä. Kuten sanoin aikaisemmin osamaksu miehet rakastavat luottokortteja, se on heistä jonkinlainen luottokelpoisuuden osoitus, kaikki tämä osakaslaina miehet toimivat tarkalleen samalla tavalla, heillä on tarkalleen samanlainen maailman kuva, tavat ja suhtautuminen talouden hoitoon, ja jokainen on viime kädessä varaton.
Outoo että kelaelätti on luottokortin yleensä saanut!
Joo ja vielä visa gold jossa on paljon korkeampi tulovaatimus, kuin kelan elätille maksetaan, vaikka laskisi amican ruokakortit ja bussilippu, se annetaan vain suuri tuloisille joka on hoitanut taloutensa virheettömästi.
Tuloraja on jopa korkempi kun on suomessa keskieläke.
Mutta... otan Pupelta hanuriin, aivan varmasti.
Nykyään suomalaisista vyötärölihavista otetut kuvat maailmalla ovat miltei pelkästään naisia, sitä tänään Puopolon haastattelussa maikkarilla yksi nainen ja toinen muunsukupuolinen valittivat.
Alkoi sitten Possanderi myös poistattelemaan kuviani kun ei muuta keksi. Kirjoitin tämän toisaalle.
Thaimaalaiset viihtyy säälittävien vyötärölihavien ja kaljujen suomalaisten kanssa. Tietävät olevansa turvassa. Suomalaiset on kilttejä ja luotettavia.
Viinamäen veijareilla ei ole varaa matkustella kaukomaihin, vaan he juovat eläkkeensä Simonkylässä ja muissa slummeissa. Viimeinenkin palasi maitojunalla Kelan hoiviin.
Aamu alkoi vesimelonismoothiella. https://ibb.co/q3DsJWk1
Huomioi myös sormus ja Suomi- kellonranneke! Satatuumaisesta saattaa erottaa erään auton avaimenkin jopa! 8)
2010
Menit sitten herättämään Senssun. Kun Pasasta ahdistaa toisten kuvat, kattila raottuu ja sieltä muljahtaa Senssu stagelle kuin paskapökäle ja esittää herjan ja epäilyksen, jonka jälkeen Pasanen hehettelee kaljulle jonka jälkeen Senssu vielä jatkaa ja kertoo mitä kaikenlaisia kuvia puuttuu. Hyvä kuva jälleen!
Missäs ne kaverit on siirsikö vaimo sinut ulkoruokintaan, vai oletko viettämässä aikaa, boyz cityssä, mutta ennen kaikkea missä ne kaverisi nyt tarkalleen ottaen on, mitä järkeä on ajaa omalla autolla, jos vietät pääosan ajastasi kavereiden kanssa pattayalla mopon saa 10 euroapäivä, veroettei kuula pala auringossa.
Juuri kuten sanoin: Herja, epäilys, Pasanen hehettelee kaljulle ja sitten lisäkuvapyyntö kavereista. Ei ole vaikeaa ennustaa Pasasen toimintaa.
Pasanen ottaa Pupelta hanukkaan.
Oma auto on siksi että sillä ajetaan.
Tuossa avauksessa on yksi tunnistamaton lause diabetespäissään, mitä tuo sana tarkoittaa tarkoitatko kuitenkin juoppohulluutta eli delirium tremens, joka on yleinen kovasti dokanneelle, tosin sinä näytät 2010 pystyväsi rajoittamaan juomistasi, ainakaan kuvista ei välity vuosisadan krapula, tosin juopoilla se harvemmin näkyykään... on kokemusta mistä ei kannata olla ylpeä.
Niin ja suojaa se kaljusi, se palaa helposti myös korvat kärähtävät.
Autolla joo ajellaan. Siinäpä vasta järkeä olisi että ajan Pattayalle autolla ja sitten vuokraan mopon...? Possonderin järki luistaa taas kuin täi tervassa.
Oletko Possonderi milloin viimeksi kysellyt Senssulta kuvia? En muista sellaista tapahtuneen. Mistä se johtuu että muilta kyselette, vaan ette toisiltanne?
https://ibb.co/qYpHcnGC
2010
Pasasen tarkka silmä havaitsee kuvan olevan vinossa ja sen että olet edelleen kalju. ;)
Onneksi saarirasvalla on ne upeasti kynityt hiukset, laitetaanko kuva vielä kerran tänne?
Enpä juurikaan ole kuvia kysellyt, parasta on liikkua myös Thaimaassa julkisilla, jos haluaa Pattayalla liikkua niin mopo on erinomainen kulkuväline, jos ei dokaa...
Kunhan pitää järjen päässä, eikö hölmöile.
"mutta ennen kaikkea missä ne kaverisi nyt tarkalleen ottaen on?"
kysyit tuossa hetki sitten Kympiltä. Tarkoitatko että sanallinen vastaus olisi sinulle riittänyt?
Hieman epäilen että ei olisi riittänyt. Mielenkiintoinen kysymys on että miksi sinä ja Senssu ette koskaan kysele toisiltanne kuvia?
Kolme ihan terveen näköistä, yksi ei... Missä pyysin sinun laittamaan kuvan kavereistasi, kysyin missä luuraavat, kerroitko että käytät kuvia pattaya palstalla minkä kingi kerroit tietysti olevasi.
Miksi pitäisi liikkua julkisilla? Se että sinä et kyennyt autoilemaan thaimaassa ei tarkoita sitä etteivät muutkaan siihen kykene. Oma auto on ihan hyvä kulkupeli thaimaassa, lähtee aina kun tarvii eikä kellon mukaan, pääsee juuri sinne minne haluaa.
Saarirasva taas poistattelee itselleen epäedullisia viestejä. Hieno harrastus.
"pari kymmentä olutta, sekin kerran viikossa kun lämmitän saunan"
Voin vakuuttaa että kohtuudella känniin!
"Kolme ihan terveen näköistä, yksi ei..." tuumasi Pasainen tästä kuvasta kun kaverikateus iski.
https://ibb.co/qYpHcnGC
Jos kommentoijana olisi Ronaldo tai Brad Pitt, niin hänellä olisi varaa arvostella muiden ulkonäköä, mutta kun kommentoija on tämä herra, niin sitten vähemmän.
https://ibb.co/71v86qrTerveemmän näköisiä miehiä löytyy vampyyreitten arkuista talven jäljiltä tai patologian osastolta kaupunginsairaalan K3 kerroksesta.
Hyvää Pattaya-viikonloppua Kympille!
https://ibb.co/71v86qr Linkki toimii paremmin kun sen erottaa jatkolauseesta.
Onko tuo se Clint Eastwoodin elokuvan "Kalpea Ratsastaja" Pale rider?
Toisaalta minulla on lääkärin ja fysioterapeutin lausunto siitä että olen hyvässä kunnossa, toisin kuin tuolla neljännellä, joka naaman peseminen vaatii paljon päivittäistä energiaa, kunhan muistaisi varoa ettei se nahkakuula pala auringossa.
"Toisaalta minulla on lääkärin ja fysioterapeutin lausunto siitä että olen hyvässä kunnossa"
Juuri siksi pääsit 46 vuotiaana jo sairaseläkkeelle, koska olit huippukunnossa ja maailmanennätykset eri urheilulajeissa oli vaarassa rikkoutua.
Hyvän kunnon näkee myös siitä että joutuu muuttamaan Thaimaasta Suomeen julkiseen terveydenhuoltoon tarkistuttamaan miten hyvässä kunnossa sitä oikein ollaankaan, kun Thaimaassa eivät osanneet sitä kuntoa mitata.
Pallolaajennus on ainakin onnistunut hyvin, sillä pallo on todella laaja tuossa mahan kohdalla. Urheilu on vienyt Pasasen niin mennessään, ettei meinaa malttaa paikallaan olla vaikka verenkierto ei näytä ulottuvan naamaan saakka, eikä kyllä käsiinkään.
Kerroitkin jo tuossa viikko sitten millainen on kunto-ohjelmasi ja hyvän kuntosi salaisuus.
Sanoit että liikunnaksi riittää kun saa aamulla ruodon oikaistua.
Siinä palaa kyllä kalorit ja hiki lentää, huhhuh ihan hirvittää moinen kuntoiluhullu!
Pasanen osallistui Hua Hinissa maaliman vahvin mies kilpailuun, jossa voitti auton kaadossa.
https://ibb.co/9mzC0m1j vaimo oli ratissa. Tässä kuvassa hän pitää poliisia pystyssä.
Vähän epäilen että lausunnossa lukee sinun olevan hyvässä kunnossa. Se että sairaalasta kotiutetaan lääkkeiden kanssa kotihoitoon, ei tarkoita sitä että sinun tarvisi tänne ilmoittautua ja odottaa kärkisijoituksia https://helsinkicityrunningday.fi/
Voin tietysti kertoakin, joka aamu klo 6-8 selkäranka suoraksi oven karmia vasten, aikaa menee 30 min - 2 tuntia, riippuu siitä paljonko on syönyt kipulääkkeitä, ja siitä miten paljon liikkunut edellisen kahdenviikon aikana, normaali hyötyliikunta, kävellen kaupassa muuta ei tarvita, ruodon oikaisu on välttämätöntä koska muuten se jäykistyy, ja estää kaiken liikkumisen, tuolla pidetään normaali toimintakyky, mitä elämiseen tarvitaan.
Kaloria ei ole tarvetta polttaa, koska rasvaa ei juurikaan ole, hikeä lentää joskus, enemmänkin mutta se ei johdu liikunnasta vaan kivuista.
Näin olen toiminut nyt 30 vuotta, ja uskon sen riittävän vielä toisetkin 30 vuotta.
Aamulla tein tai tuon ranganoikaisun, kun pidän pari päivää vapaata enkä oikaise sitä, se on kolmantena päivänä jäykkä että sitä ei tahdo saada suoraksi, mutta äsken kokeilu oikeista se meni läpi lähes kivutta.
oikaistui helposti, jos rasitan sitä liikaa se on hyvin kivulias kaksi viikkoa.
No ei todellakaan mihinkään maratooneihin, riittää että olen riittävän toimintakykyinen ja pystyn hoitamaan päivittäiset askareet helposti,silloin olen hyvässä kunnossa.
Jabba the Hutt 55555
Simonkylässä on vedetty eilen oikein railakkaat kännit, eli Possonderin tapauksessa käytetään termiä "rappurallit".
Lobsterit ollut mielessä, vaan ei lautasella. Kenties housussa parin danin lobsterit?
Flimmeri krapulassa Possoa pelottaa ja Possokka könyää rappusissa osoittaakseen itselleen huiman kisakunnon ja turnauskestävyyden nitropurkki täristen kädessä kuin marakassi.
Toni Nieminen 49v oli hypännyt Lahdessa mäkeä, nostan miehelle hattua! Kova jätkä eikä anna periksi, hyppää kuin laulussa vaikka suihkulähteisiin eikä ota siitä murheita vaikkei aina onnistukaan, ei tää ole niin vakavaa.
Otettiin illalla kuski Pattayalta, heitettiin pariskunta lentoasemalle ja käytiin kaverin kanssa korkealla vetäisemässä iltapala ja yömyssyt isolla kirkolla https://ibb.co/Y4TrjYcV
Elämä sbugena ei ole hassumpaa. Kamat Hiltonissa reppuun, kaverin kanssa kevyelle kenttälounaalle eli kahville ja sitten meille kotiin saunomaan.
Mukavaa kun ei tarvi yksin ajella.
2010
Vihdoinkin saadaan eedenin altaalta tytöstä ja sen kaverilta yhteiskuva, vai mitä arvelette saadaanko, onko mahdollista, siis altaalta taustalla iso lintulautatemppeli, en usko, ei ole mahdollista.
Internet on oiva kanava omanapanarssuiluun.
Siinähän sitä riittää kyrvånsyylållå jännättävää useaksi päiväksi, on taas elämässä jotain mitä odottaa!
Kuulin vähän Simonkylän Iso-Possonderilta juttua että thaimaalaiset ovat kovin rumia ja köyhiä, niin että heitä oikein käy sääliksi.
Vaikka köyhä vyötärölihava kalju savolainen olenkin, ja äidin kelarahoilla liikenteessä, niin minullakin on kuitenkin sydän. Se ei ole tietenkään niin hyväkuntoinen kuin Possonderilla, mutta paikallaan kuitenkin.
Päätin siis kantaa korteni kekoon ja ostaa tyttöparalle juotavaa Cielon sky barissa juuri ennen sulkemisaikaa, ettei köyhä ja ruma ressukka nyt janoon kuole ainakaan https://ibb.co/Y75gWf1b
2010
Miljonääri tarjoaa naiselle juoman ja ottaa todisteeksi valokuvan, no tapahan tuokin on viettää ravintolailtaa.
Tuonne pääsee kätevästi badnogin seutu liikenteen bussilla niin ei tarvi maksaa parkki mittaria. Monta kertaa juonut tuolla halpaa kaljaa.
HumppaBaII, 64v
Aika huonot arvostelut saanut
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g293916-d8862390-Reviews-Cielo_Sky_Bar_and_Restaurant-Bangkok.html
---vasta sijalla 507
En harrasta yökerhoja mutta onko tuo ravintola Pattayalla ja jos on niin missä?
Drinkin tarjoajahan oli Pattayalla.
Tapa aktivoida kyrvånsyylä
https://www.cieloskybar.com/wp-content/uploads/2023/11/1-2048x2048.jpg
55555
Sanoisinpa mieluummin että tökeröä feikkailua.
Moi Pasanen! Heikko luetun ymmärtäminen on aina ollut tavaramerkkisi. Tuolla lukee
"Otettiin illalla kuski Pattayalta, heitettiin pariskunta lentoasemalle ja käytiin kaverin kanssa korkealla vetäisemässä iltapala ja yömyssyt isolla kirkolla https://ibb.co/Y4TrjYcV"
Tuossa myös mainittiin baarin nimi.
Sinä et siis harrasta yökerhoja? Kovin yllättävää, kun ottaa huomioon tanssitaustasi ja miehevän olemuksesi, joka houkuttelee naaraita kuin puucee kärpäsiä https://ibb.co/9mzC0m1j Sky barit harvemmin on yökerhoja. Ne on vain korkeiden talojen katoilla sijaitsevia baareja.
Pasasen matematiikka rules. 507 / 9966 on viiden parhaan prosentin joukossa Bangkokin ravintoloista. 95% Bangkokin ravintoloista on siis saanut huonommat arvostelut kuin tuo.
Ohhoh, korkeiden talojen katoilla ja kuvioissa aina alkoholi, nyt niin kaunis ja naisellinen drinksu.
On tuo miljonäärin elämä hulppeaa, ihan käy kateeksi PATTAYAN MATKAILUPALSTALLA.
Jaa mikä?
Ja tuo kello aiheuttaa kyllä katkeruutta, varmaankin erittäin tarpeellinen kapistus.
Räsyfarkkushortsit, mitä jos investoisit vähän tasoasi vastaaviin pukineisiin kulkiessasi seurapiireissä.
Toista oli naapurin mummon asunto hua hinttilässä, sieltä kolmannesta kerroksesta näkyi jippo-kaukoputkella hevosen munkin hiekkarannalla.
munkit
Sanoisinpa että sinut on taas taputeltu tatamiin.
Hauskaa taputtelua jälleen, ketä sinuttelet, siis kenet on taputeltu?
Tuoreen pasasen matematiikan mukaanhan 50 euroa on 1000 bahtia, 10 vuoden kokemuksella. Yliopistomatematiikkaa.
Osta vaikkapa vyölaukku
https://ibb.co/9mzC0m1j
niin jopa saat pitkäsäärisiltä yökerhossa 8)
Olette pahasti mieleltänne sairas, miksi ette hae apua?
Tämä on tärkeä keskustelun aihe, älkää sekoittako siihen muuta, kyseessähän on mitä miljonääri on tehnyt ennen illan saunomistaan eedenin paratiisissa, antakaa hänen puhua puolestaan.
Thaimaan matkailua, miten kyrvånsyylån matkailut??
Kerro sinä maistuuko Pupen se peukaloltasi?
Ja viimein Pattayan rakas pääsi itse aiheeseen, hienoa.
Minun peukalo maistuu pasaselta.
> § <
Pasasen katkeruus on taas ME-tasoa. Toinen maailmanennätys hänellä on Meilahden hätäpoistumistien rappusissa, sillä tuskinpa siellä sisäportaita säntäillään muiden potilaiden joukossa äärettömän kovassa kunnossa? Toivotaan ettei fyssarilta nyrjähdä nilikat kun koittaa pysyä vauhtikiiturin tahdissa.
Kyrvånsyylå on ihan innoissaan kun hänet huomataan ja hänen kommenttinsa noteerataan.