Suomestako halvan sähköntuotannon kehitysmaatalous?

Anonyymi-ap

Sähkö on Suomelle liian alhaalla roikkuva hedelmä

Kolumni|Datakeskusbuumi alleviivaa sitä, että Suomelle saattaa jäädä vihreässä siirtymässä kehitysmaatalouden rooli.

Datakeskusten rakentaminen Suomeen ei ratkaise talouskasvun ongelmia, kirjoittaa HS:n pääkirjoitustoimittaja Paavo Rautio.

Datakeskukset eivät juuri työllistä suomalaisia eivätkä nosta teollisuuden jalostusarvoa.

Suomi saattaa jäädä vihreässä siirtymässä kehitysmaatalouden rooliin.
Investointeja kannattaa silti houkutella, sillä ne tuovat kunnille verotuloja, Rautio kirjoittaa.

Teollisuuden vihertymisestä ja maailman sähköistymisestä on Suomessa toivottu pelastusta. Elinkeino­elämän keskusliitto EK kertoi torstaina, millaisia vihreän siirtymän investointeja Suomeen on suunniteltu ja tehty. Ilmasto­ystävällisiä investointeja kertyy selvityksen mukaan ihan hyvää tahtia, kun korot ovat laskeneet. Pelastusta niistä on kuitenkin turha toivoa.

Suomen talouskasvu on ollut nollan tienoilla jo parikymmentä vuotta. Tilanteen on muututtava, jotta hyvinvointivaltion laskut saataisiin tulevaisuudessa maksettua. Tehtyjen työtuntien määrä todennäköisesti kutistuu, joten kasvu pitäisi puristaa tuottavuutta kasvattamalla.

Vihreän siirtymän investoinnit näyttävät tulleen Suomeen halvan sähkön perässä. Datakeskuksia putkahtelee joka niemeen, notkoon ja saarelmaan. Viimeksi tällaisesta projektista ilmoitti Bitzero Blockchain, joka aikoo tehdä datakeskuksen Kokemäelle.

Datakeskuksia koskevia liittymäkyselyjä on tullut kantaverkkoyhtiö Fingridiin paljon. Niiden laskennallinen sähköntehotarve olisi yhteensä 27 000 megawattia. Suomen sähkönkulutus oli perjantaina aamupäivällä runsaat 12 000 megawattia, ja kulutus ylitti kotimaisen tuotannon.

Kaikki kyselyt eivät johda keskuksien rakentamiseen, mutta investointipohdinnoista huomaa, mitä Suomelta halutaan: halpaa, varmaa ja uusiutuvaa sähköä yhä enemmän ja enemmän. Kokemäki lupasi maata ja ekosähköä kanadalaisyhtiölle, joka rakentanee noin 100 megawatin keskuksen.

Kun datakeskushankkeet sijoittaa Suomen kartalle, huomaa, että ne on ripoteltu hyvien sähkönsiirtoyhteyksien varrelle, suurelta osin Länsi- ja Etelä-Suomeen kantaverkkojen tuntumaan. Näillä seuduilla on myös iso osa Suomen tuulivoimaloiden kapasiteetista.

Jos vedyn tuotannon keskuksia Suomeen joskus nousee, syy on sama. Ne tarvitsevat halpaa lähisähköä. Suunta on siis niilläkin kantaverkon läheisyyteen ja länteen.

Sähköön liittyvää syytä tulla Suomeen korostaa sekin, että Suomi päätti kymmenkunta vuotta sitten houkutella datakeskuksia tarjoamalla niille sähköveron alennusta. Jos datakeskusbuumi jatkuu, alennuksista kertyy lähivuosina jo melkoinen summa. Veroalehoukutin toimii ylikierroksilla. Eihän tätä kukaan osannut kuvitella.

Houkuttimen tarpeen ymmärtäisi, jos tulijat tarjoaisivat apua Suomen talouden kipeimpään ongelmaan, heikkoon tuottavuuteen. Suopeutta lisäisi, jos ne voisivat vielä tarjota apua kasvun toisessa puoliskossa, työvoimapanoksen kasvattamisessa. Jos siis tulisi vientiin lisää korkean jalostusasteen tuotteita ja osaajille työtä maaseudulla modernissa kansainvälisessä yrityksessä.

Veroalehoukutin toimii ylikierroksilla.
Datakeskuksista ei kuitenkaan ole paljon apua kummassakaan roolissa. Valmistuttuaan ne eivät monia suomalaisia työllistä eivätkä juuri palveluiden tai teollisuuden jalostusarvoa Suomessa nosta. Hiljaa suhisevat pömpelit tulevat toimeen vähällä ylläpidolla ja paljolla sähköllä.

Datakeskusbuumi ennemminkin alleviivaa sitä, että Suomelle saattaa jäädä vihreässä siirtymässä kehitysmaatalouden rooli.

Suomalaiset päättäjät ovat toivoneet, että vihreä siirtymä sekoittaa globaalin talouden pakan niin, että uudessa jaossa Suomi saa paremman käden kuin nykyisen jätkähain.

Käsi voi jäädä edelleen heikoksi. Metsäteollisuuden viennin asema ei näytä vientimäärissä muuttuvan, eikä uutta Nokiaa ole tulossa. Vihreä siirtymä imee Suomeen tuotantoa, joka tarvitsee korkealle jalostettuun tuotteeseensa vain raaka-ainetta: sähköä tuulesta.

Toki tämäkin on parempi kuin ei mitään, ja investointeja kannattaa houkutella. Kunnat saavat tuulivoimaloista muun muassa kiinteistöveroa, ja voimaloita syntyy, jos sähkölle on kysyntää.

Afrikan siirtomaataloudessa suuret joet raidoittivat aikoinaan mannerta hieman samankaltaisessa roolissa kuin kantaverkko raidoittaa vihreän siirtymän Suomea. Maaperän rikkaudet ja hedelmät kulkivat tuolloin jokia pitkin kohti merta ja tulivat jalostetuiksi arvotuotteiksi jossain muualla.

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tervetuloa ja menoa tuulivoima

      Ruotsissa tuulivoima tappiollista ilman valtion tukea.

      Sähkönsiirtomaksut nousevat ja kiinteistöjen arvot laskevat.

      Näitä me tiedämme Pyhäjärveltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      325
      2871
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1443
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1281
    4. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1265
    5. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1261
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1215
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1115
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1017
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      921
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      827
    Aihe