Kuka syyttää tuomaria?

Anonyymi-ap

Perustuslaki toteaa:

Syytteen nostamisesta tuomaria vastaan lainvastaisesta menettelystä virkatoimessa päättää oikeuskansleri tai oikeusasiamies.

Valtakunnanoikeus käsittelee syytteen, joka nostetaan korkeimman oikeuden jäsentä vastaan lainvastaisesta menettelystä virkatoimessa. Valtakunnanoikeuteen kuuluu korkeimman oikeuden presidentti puheenjohtajana.

Kysymys: Kuka näin ollen käsittelee syytteen korkeimman oikeuden presidenttiä vastaan? Jos valtakunnanoikeus, niin hänet pitää korvata jollakin toisella henkilöllä, mutta kenellä hänet korvataan?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syytteen tuomaria vastaan voi nostaa ainoastaan Oka tai EOA. Muita kuin korkeimpien oikeuksien tuomareita koskevat syytteet käsittelee joko hovioikeus (käräjätuomarien ja hallintotuomareiden osalta) tai korkein oikeus (hovioikeuden tuomarien osalta).

      Korkeimman oikeuden jäsenten syytteet ratkaisee valtakunnanoikeus, jolloin puheenjohtajana toimii korkeimman oikeuden virkaiältään vanhin jäsen, jos sen presidentti olisi syytettynä.

    • Anonyymi

      Syytettä ajaa valtakunnansyyttäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3120
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1976
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1405
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      922
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      917
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      779
    Aihe