Hossan luontokeskus lopetetaan?

Näin Metsähallitus suunnittelee. Miksi? Mitä aikoo Suomussalmen kunta tehdä?
16831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

suomussalmen kunta ostaa konsultteja ratkomaan asiaa

Äänestä
  • Tämä edellinen kommentoija kykenee elämässään ostamaan vain halvinta maksuhäiriölageria ja lipittämään sitä päivät pitkät. Nousuhumalan hetkellä keksii mielestään hauskan kommentin suomi24 palstalle, jonka valitettavasti myös päätyy kirjoittamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tämä edellinen kommentoija kykenee elämässään ostamaan vain halvinta maksuhäiriölageria ja lipittämään sitä päivät pitkät. Nousuhumalan hetkellä keksii mielestään hauskan kommentin suomi24 palstalle, jonka valitettavasti myös päätyy kirjoittamaan.

    Viisas päätös on lopettaa kaikki kuluja lisäävät laitokset.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Viisas päätös on lopettaa kaikki kuluja lisäävät laitokset.

    Se on suurinta viisautta.

    Äänestä

Ei kuulu kunnalle.

Äänestä
  • Kuuluu.

    Äänestä

  • Ei kuulu sinulle.

    Äänestä

Lopettamisesta ei suoranaisesti ollut kysymys. Metsähallitus kai aikoo luopua kiinteistöstä.

Äänestä
  • Myydään lopuksi eniten tarjoavalle🤑🤑.

    Äänestä

Vihreys vaatii valtion metsistä pienempää hakkuukertymä / rahaa . Niin firma lopettaa ylläpidettävät säästöjen takia . HYVÄ

Äänestä

Varmaan rakennuttaa uuden sillan

Äänestä

Kaikki tuollaiset luontokeskukset ja kansallispuistot pitäisi lopettaa, koska tulee sota. Miksi niihin pitää syytää rahaa ?

Äänestä

Nyt on muuan kuukausi kulunut ja Liminka meni ja osti luontokeskuksen, vaikka kunnanjohtaja oli aivan päinvastaista mieltä vielä 11.2.2025 YLEn uutisissa. Silloin hän oli tätä mieltä Metsähallituksen avauksesta: – Epäilen sitä, että ottaisimme kiinteistöä kokonaan itselle. Myös kunnan talous on siinä tilassa, että lisää kiinteistöjä emme kaipaa, Rajala sanoo. Rajala ennakoi, että kunta tulee samassa yhteydessä luopumaan omasta omistusosuudestaan. Mutta nyt, hovissa muuttuu.

Erno jatkaa neuvonpitoa Hossan keskuksen puolesta Metsähallituksen ja valtion kanssa. . Olisihan se järkyttävää meidän veronmaksajien kannalta, jos kunta päätyisi ostamaan Suomen Valtion omistaman luontokeskuksen. Jos Valtio ei kykene ylläpitämään luontokeskusta, miten siihen pystyy Suomussalmen näivettyvä kunta? Vastaus: Ei mitenkään.

Äänestä
  • ...niivvaankun oesi siinä herrakerholle hyvä kiinteistö kokoontua ihan yökunnissa ... ja sopivassa seorassa , ei oesi juorukellot vahtaamassa ...

    Äänestä

Jos oikeasti luonnosta nauttii, ei siihen keskuksia tarvita.

1Äänestä

sota tulossa miinoja sinne

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näin Metsähallitus suunnittelee. Miksi? Mitä aikoo Suomussalmen kunta tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu