kardinaalitetrojen kuteminen(?)

kalafani89

Onko kellään kuteneet kardinaalitetrat seura-akvaariossa? Huomasin tänään illalla että 2 urosta ajattivat yhtä naarasta lasia pitkin ja sitten myöhemmin naaras syöksähti kasvien sekaan ja laski munia.
Millainen todennäköisyys on että poikaset kuoriutuvat ja selviävät aikuisiksi?
Akvaariossani on 1 miekkapyrstö naaras (jonka poikasia n.20kpl, uros kuoli joku aika sitten vanhuuteen), taistelukalauros, partamonni ja nämä 8 kardinaalitetraa.

2

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      Vaikea kudetettava.
      Naaras on koirasta isompi ja pyöreämpi.

      Turveuutetta niin paljon että vesi on selvästi ruskeaa ja pH on 5.5-6.5, hyvinsyötetty(vaihteleva ruoka, elävää tai pakastettua ruokaa) nuori pariskunta, hämärä valaistus ja jonkinlainen kasvipuska, esim jaavansammalta tai kutumoppi.

      Kardinaalitetrat ovat useitten tetrojen tapaan mädin sirottelijoita ja omat mätimunat ovat herkkua. Kudun jälkeen siirrä emokalat pois ja hämärrä akvaario, koska mätimunat ovat herkkiä valolle.

      Poikaset kuoriutuvat vuorokauden kuluttua ja jokusen päivän kuluttua alkavat uimaan, jolloin pitää alkaa ruokkia niitä. Aluksi mikromatoja, likoeläimiä, nestemäistä poikasruokaa, kyklooppia, vastakuoriutunutta artemiaa…

      • Hessu

        Lähes joka tutulla ovat kadinaalit kuteneet eli ei tuo harvinaista ole. Itsekin sain muutamia poikasia karanteenissa aikaiseksi kun karanteenauksen aikana porukka kuti.

        Yleensä ihmiset ei vaan huomaa kun tetrat kutevat, pitävät nimittäin kutemisesta hämärissä puskissa =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      367
      12340
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5387
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3928
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      196
      2599
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1982
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      880
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      852
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      772
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      716
    Aihe