Viinirypäle kasvihuoneessa

Santtu

Tarvitsen apua viinirypäleen kasvatusta vartan. Sain talven yli kellarissa menestymään. Nyt viiniköynös on kasvihuoneessa. Lajia en tiedä. Nyt kasvaa puisessa tynnyrissä. Vaatii varmasti köynös kun on niin säleikön. Tekeekö se rönsyjä ja kaikki saavat olla vai mitä??? Annetaanko kaikki versot olla rauhassa. Mihin se tekee mahdolliset kukat,
Auttakaa minua. Olen yrittänyt neistä eri puutarhasivuilta apua. Kaikissa puhutaan vain kevätleikkauksesta.
TARVITSEN TIETOA TÄLLE AJALLE. jOS KASVATAT KERRO MINULLE VINKKEJÄ.
Onnellinen oon kun sain ne menemään talven yli kellarissa. Asun melko ylhäällä, nimittäin Meri-lapissa, vielä Kemistä ylöspäin.

4

2368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tööt

      olen saanut menestymään lämmittämättömässä kasvihuoneessa, maahan istutettuna.
      Talvella suojattu syksynlehdillä.Leikkaa syksyllä, keväällä vuotaa kovasti leikkaushaavoista.Kukat aika pieniä huomaamattomia terttuja, niistä ne viinirypäletertut kuitenkin kehittyy...!

    • terttu

      Moi!
      Jännä kun ei tiedetä onko rypäleesi pakkasen kestävää vai kestämätöntä tyyppiä.. Eli syksyllä leikkelet siistiksi taas ja viet kellariin!

      Rypäleet leikataan talvilevon alkupuolella, eli marras- tammikuulla. Mutta mutta.. sinun rypäleesi... Milloin? Onko kasvu niin rehevää, että kannattaa leikata ollenkaan? Oletko kiinnostunut saamaan mahdollisimman suuren sadon, vai vainko mielenkiinnosta elättelet rypälettäsi? Vastailepa näihin ensin niin katsotaan mitä voitaisiin arpoa vastaukseksi.

      • Santtu

        Sain rypäleen omistajalta ainoastaan tíetoon, että rypäle on nimeltään Ottawa. Rpäle on kasvanut kesä aikaa ihan kivasti, kukkia teki, mutta ei tehnyt hedelmiä. Täytyy vissiin viedä maakellariin talveksi. Meillä kun on pakkasta
        -30 tai -40 astetta. Kasvihuone on täysin kylmiltään. Miten talvehditan rypäleeni?
        antakaa apua
        Kohta talvi tulossa ja Santtu tarvitsee apua.


    • juttua

      Lajikkeiden pakkasenkestokokeilussa oli aikoinaan Rovaniemellä mm. Zilga. Joka siis kestää pakkasta aina -34--38 asti, mutta tarvii muuten kasvaria ehtiäkseen tehdä kypsät rypäleet kasvukauden aikana. Joten se merilappi kuulostaa ihan kivalta kasvaripaikalta rypäleelle noin kesäkaudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe