vanhan velan maksumuistutus

Anonyymi-ap

Sain jälleen perinnästä Ulosottolaitokselle vuosia sitten siirtyneen velan maksumuistutuksen. Tämä käytäntö, jossa vanhaa velkaa siirretään passiivirekisteristä taas aktiiviseksi maksumuistutuksella, on omituinen. Mikään ei siis oikeastaan muutu, paitsi velan kokonaissaldo "paperilla", koska tulot ovat samat ja kaikkien osapuolien tiedossa. En pysty maksamaan yhtään lisää ulosmitattavaksi eläketuloistani.
Voisiko Ulosottolaitos käyttää jotain toista otsikkoa kirjeessään, kuten vaikka Velka on siirtynyt aktiiviperintään tms., koska maksumuistutus kuulostaa ja näyttää kornilta kun pulpahtaa sieltä vuosien takaa kuin pelotteena velallisen eteen. Samoin annan moitteita Ulosoton nettisivuista, joissa ei ole mitään selvitystä (taaskaan) mistä alkuperäisestä lainasta on kysymys.

6

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta kirjoitat ilmoituksen tulleen perintätoimistolta? He saavat kyllä lähettää maksullisia maksumuistutuksia velan vanhenemisajan katkaisemiseksi (tosin nämäkin lasketaan mukaan vapaaehtoisen perinnän kulukattoon) ja ilmaiseksi vaikka kerran kuukaudessa.

      • Anonyymi

        Ei kun ulosottajalta tuli ilmoitus. Siis velka on käräjöity jo vuosia sitten ja sen ulosoton käsittelyt käyty, mutta on ollut passiiviperinnässä 4 vuotta. Siksi ihmettelen tätä tapaa, jossa velka on ikään kuin uusi, vaikka siirtyi vaan aktiiviseksi nyt.
        Kirjoitin epäselvästi, sorry. Vähintään yhtä huonosti kuin uo :)


    • Anonyymi

      Minulle on käynyt samoin. Ulosottaja laittoi samanlaisen ilmoituksen kuin silloinkin kun ko. velka aikoinaan meni ulosottoon. Koska tiesin, että oli jo ulosotossa niin soitin ja kysyin mikä homma tämä oikein on. Huvittavaa, että velka oli sitten jonkin aikaa aktiivisena listalla ja siirtyi hiljaisesti sitten takaisin suppean ulosoton esteeseen. Passiivisenakaan se ei näy.

      • Anonyymi

        Joo, tutulta kuulostaa. Jään odottelemaan miten käy jatkossa. Mutta on tuo aika erikoinen tapa.


    • Anonyymi

      Tätä on tapahtunut. Diaarinumero vaihtuu, uusi velka todella vanhasta asiasta. Vaikea kestää siinä kärryillä, mitä on lopulta maksanut, kuinka vanhaa velkaa. Ja sitten tuo uo:n sähköinen asiointi, missä näkyy edelleen omaisuuden ulosmittaus. Ympyrän sisällä kysymysmerkki perässä. Kun katsoo asioita, ne listan mukaan on tilitetty jo vuosia sitten, mitään velkaa josta omaisuuden mittaus on yhä voimassa, ei pitäisi olla.
      Katson silloinyällöin, onko tilanne muuttunut. Pysyvästi näin vain on.

    • Anonyymi

      Ulosoton tarkastaja edes ei nää syytä perintään. Sen tietää vain hakija!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      194
      6779
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1198
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      46
      1061
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1027
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      924
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe