307 syttyy tuleen !

Harski

4

2060

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta on

      Kaveri osti tuommoisen uutena ja olen sillä ajanutkin. Ei mennyt kovinkaan kauaa kun kaveri kertoi auton palaneen(konehuoneesta). Luulin asiaa vitsiksi, mutta totta se oli! Takuuseen meni, piti koko johtosarja vaihtaa, sekä joitakin vuoviosia jne. Oli syttynyt ajossa palamaan. Ei ehtinyt palaa kamalasti kun käryn haju herätti ihmetyksen ja ehti onneksi lumella sammuttamaan sen nopeasti.

      Tuo vika onkin sitten tyyppivika, mutta käsittääkseni ne ei ollut sitä kaverillekaan korjaamolla kertoneet.

      Nyt kun ajattelen, niin olis kaverini kannattanut antaa autonsa vaan palaa ja vaihtanut merkkiä.

    • kmk

      ..en vähättele asiaa..selvennän kuitenkin kun otin selvää..siksi kun perheessä on myös 307.
      ensinnäkin ne koskevat 1.6-2.0 litrasia koneita.
      Ja n.5000 kpl erä johon on tullut tietyn alihankkijan tekemä osa joka hapettuu ja kaiketi sitten aiheutta ylikuumenemista?? t.m.s.
      Maahantuojan huollosta saa REK:n:rolla tietää kuuluuko auto siihen ryhmään. Myös ollee tulossa kirje niille jotka omistavat siihen kategoriaan kuuluvan kulkupelin. Tämä ei ole virallista -vaan
      alustavaa tietoa.

      • virallista tietoa

        maahantuojan sivulla se koskee muistaakseni 2003 ja sitä vanhempia autoja


    • jormakaarina

      http://www.peugeot.fi/main.cfm?p=29579&a=29596&documentid=2941

      PEUGEOT 307:N HUOLTOONKUTSUKAMPANJA (23.06.2005)

      Tietyissä Peugeot 307 -malleissa on ilmennyt laatupoikkeama, joka on aiheuttanut muutamissa autoissa moottoritilassa olevan johtosarjan oikosulun ja siitä johtuvan vaurion. Oikosulun syyksi on todettu korroosio ohjaustehostimen virtapiirissä. Tämän korroosion on aiheuttanut kosteuden ja tiesuolan pitkäaikainen vaikutus.

      Vian korjaamiseksi Peugeot kutsuu huoltoon tarkastettaviksi lähiviikkojen aikana 1,6- ja 2,0-litran bensiinimoottorilla varustetut, ennen kesäkuuta 2003 valmistetut 307-mallit. Huoltoonkutsu koskee yhteensä 5066 Peugeot 307-autoa Suomessa. Peugeot 307 -autojen kokonaismäärä Suomessa on n. 15.000 kpl.

      Asiakkaisiin, joita huoltoonkutsu koskee, tullaan olemaan lähiviikkojen aikana kirjeitse yhteydessä. He voivat myös näin halutessaan tuoda autonsa tarkastettavaksi lähimmälle Peugeot-jälleenmyyjälle jo tätä ennen. Tarkistukset ja mahdolliset korjaukset ovat luonnollisesti asiakkaalle veloituksettomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      803
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      41
      766
    3. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      738
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      41
      694
    6. 50
      616
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      577
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      59
      572
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      66
      516
    10. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      477
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      25
      466
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      465
    14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      452
    15. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      400
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      26
      399
    18. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      53
      390
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      21
      377
    Aihe