työttömiä on 300.000 ja pysyy.
Uskokaa mihin uskotte vaan
Anonyymi-ap
26339
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jos ei tupauuno ala tajuta jättämään Uskoa rauhaan niin tupauuno saa pian kerätä tekohampaidensa rippeitä perähikiän raitilta.
t naapurin masa, savo.
ja lisää tulloo koko ajan.
Se on erityisesti Kokoomuksen ja myös demareiden vakaa tahto, että työpaikkojen tarvitsemat palkkarahat pitää saada vaikka pakolla pois ja tilalle palkatonta pakkotyötä.
Nuo veijarit kun luulevat, että talous paranee siten että nyysitään ne palkkarahat toisten taskuista niin sittenhän se vasta hyvä talous on!
Asiaan liittyy vahvasti myös asuntokupla - joka sekin on vain väline, jolla päästäisiin nyysimään ne palkkarahat muiden taskuista pois.
Ikuisesti sosialismin asialla, vaikka sitten kapitalismin verhoamana - Kokoomus. Liity meihin, me ollaan talousosaajien aatelia!
Mutta kun Kokoomus + Purra väitttää itsepäisesti että menkää töihin, töihin pääsy on ätysin itsestä kiinni ja mikään muu syy ei tähän vaikuta!!! Ai niin Suomessa on valta työntekijä pula vaikka yhteen työpaikkaan on satoja hakemuksia!!!
Juu, satoja hakijoita aina joka työpaikkaan.
Töihin ei voi mennä ennenkuin töistä on sopimus.
Jos kehoitetaan kansaa tekemään sopimuksia töistä, sitten pitäisi varmasti kuunnella sitä, mitä ehtoja kansa asettaa työsopimukselleen.
Ei kannata noudattaa Purran neuvoja töihin menemisestä, jos menette töihin ilman sopimusta, voi olla että poliisi tulee paikalle, pamputtaa teitä ja pidättää tunkeilusta työpaikalle (joka ei siis ole kuitenkaan teidän työpaikka jos sopimusta ei ole)
Itte lopetin hakemiset juuri siksi.
Ja sakset kädessä Purrakin mainostaa leikkauksia. Köyhät kyykkyyn meininki. 62-vuotiaana työttömänä odotan vaan, että pääsen eläkkeelle. Ja vakituaista työtä olin tehnyt 19 vuotiaasta 55 vuotiaaksi ilman työttömyysjaksoja (firmassa ja kys. firman alihankkijalla). Jouduin työttömäksi "firman" "taloudeliisten ja toiminnallisten syiden vuoksi". Nuoria pitäisi patistaa töihin, ei vanhoja henkilöitä, jotka ovat varoja hankkineet valtiolle kymmenien vuosien ajan.
Ja sakset kädessä Purrakin mainostaa leikkauksia. Köyhät kyykkyyn meininki. 62-vuotiaana työttömänä odotan vaan, että pääsen eläkkeelle. Ja vakituaista työtä olin tehnyt 19 vuotiaasta 55 vuotiaaksi ilman työttömyysjaksoja (firmassa ja kys. firman alihankkijalla). Jouduin työttömäksi "firman" "taloudeliisten ja toiminnallisten syiden vuoksi". Nuoria pitäisi patistaa töihin, ei vanhoja henkilöitä, jotka ovat varoja hankkineet valtiolle kymmenien vuosien ajan.
Nuoret pääse eläkkeele kuka ei ole tehnyt töitä ja käynyt koulua. Mutta ihminen kuka on ollut ahkera ja tehnyt töitä ja käynyt kouluja perse hiessä ja on sairas ei pääse joutuu oleman työttömänä työnhakijana ilman työhakuvellvoiteta. Oisko ollut 30-40% sairaita työnhakijoita.
Naapuri masaa voi pamputtaa jos ei usko.
En usko, niitä on noin 500 000, mutta ne ovat naamioitu esim työharjoittelu, kuntouttava"työ" yms. Pupu kurssit...
Työtön sitä on kuntouttavissakin
Nimenomaan tuossa on yksikin tyyppi jo kuudetta vuotta siellä …
Mikäs siinä jos on mukavaa ja leppoisaa. Kukaan ei patista turhiin työnhakuihin.
Ei kelan kanssa mitään haeta. Turha laitos.
Työtöntä on hyvä käyttä hyväkseen. Kun joku joutuu täyttämän isopalkkaisten 7000-20 000euro kk istuskelun loven.
Ei muuta tehdä kun istuskella vaan persettä leveäksi ja haluan vielä enemmän palkka 20 000 euro kk ei näyttä millä riitäväs ja halutan kaikki edut päällen ja tuet sen lisäks. Isopalkkaisija ahneitä niin sanottua työntekijöitä lisääntyy Suomessa kun sieniä satella ja sitten ihmetellän miksi ei ole näkynyt nousua 15 vuoden kun raha valu laisojen isopalkkaisin ihmisiin taskuisin.
Se on totta. Yhteiskunta on muuttunut rakenteellisesti siten ettei kaikkia työikäisiä voi työllistää. Palveluita on karsittu vuosien ajan ja olemme siirtyneet itsepalveluihin. Hyvin monet asiat ovat vähentäneet työllisten määrää. Eikä tämä kehitys ole vielä pysähtynyt.
Tästä seuraa se, että on oltava edellytykset ja kyky elää ilman palkkatyötä ja ilman niitä palveluja. Tämä on yhteiskuntarakenne eikä poliittinen ideologia.
T naapurin läski masa
Punaliput liehuu menkää röihin.🇹🇷🇹🇷👷♂️
Naapurin homo masa
Jep.😵💫
Työttömien määrä kasvoi 38 000:lla verrattuna viime vuoden tammikuuhun.
Ihanaa.
Työllisiä on yli 2,5 miljoonaa. Kyllä töitä saa, jos haluaa.