Onko jollakin tietoa miksi...
Ennen ennen kolesterolimittausta piti olla n. 10 tuntia syömättä ja juoda sai vain puoli lasia vettä sinä aikana, ainakin jos piti ottaa jokin välttämätön lääke.
Nyt suorastaan tyrkytetään syömään ainakin meidän hyvinvointikeskuksessa. En tosin syö koska en ole koskaan ennenkään syönyt mutta en kerro sitä hoitajalle, etten saa änkyrän mainetta. Tuskin siitä syömisestä vahinkoa on.
Mutta miksi oikein muistutetaan siitä että saa syödä.
Onkohan siksi että saa paremmin tyrkytettyä kolesterolilääkettä kun se on ilmeisesti hyvä bisnes.
Luin netistä, toiset ohjeistavat edelleen syömättömyyttä ja pari lausetta on sen puolesta että ei tarvitse olla syömättä.
Onko jollakin käsitys mikä on muutoksen takana.
Ennen ennen kolesterolimittausta piti olla n. 10 tuntia syömättä ja juoda sai vain puoli lasia vettä sinä aikana, ainakin jos piti ottaa jokin välttämätön lääke.
Nyt suorastaan tyrkytetään syömään ainakin meidän hyvinvointikeskuksessa. En tosin syö koska en ole koskaan ennenkään syönyt mutta en kerro sitä hoitajalle, etten saa änkyrän mainetta. Tuskin siitä syömisestä vahinkoa on.
Mutta miksi oikein muistutetaan siitä että saa syödä.
Onkohan siksi että saa paremmin tyrkytettyä kolesterolilääkettä kun se on ilmeisesti hyvä bisnes.
Luin netistä, toiset ohjeistavat edelleen syömättömyyttä ja pari lausetta on sen puolesta että ei tarvitse olla syömättä.
Onko jollakin käsitys mikä on muutoksen takana.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Olen mittauttanut kolesterolia vuosikausia, eikä minulle koskaan ole sanottu että pitäisi olla syömättä.
Oletkohan sekoittanut kolesterolimittauksen johonkin muuhun mittaukseen jossa pitää paastota?
Ei voi olla totta. Niin olen minäkin mittauttanut vuosikymmeniä. Aina on ohjeet annettu syömättömyydestä. Nyt 1-2 vuotta on muutettu vaatimusta siten että saa syödä ennen mittausta. En sekoita, on mapissa terveystiedoissani oikein A4-kokoisia sivuja ohjeista miten saapua kolesterolimittaukseen. Jos ajan on tilannut Maisassa, siellä tuli ennen syömättömyysohje suoraan ruudulle.
Mutta jos kolesteroliarvosi ovat kunnossa niin asia on ok.
Ensimmäistä kertaa on annettu kansainvälinen suositus siitä, ettei potilaiden ole enää välttämätöntä tulla tyhjin vatsoin veren rasva-arvoja ja kolesteroliarvoja mittaavaan verikokeeseen. Paastoton mittaus voidaan ottaa rutiinikäyttöön, todetaan alan eurooppalaisten järjestöjen konsensuslausumassa eli yhteisesti hyväksytyssä lausumassa.
Voivilttu
Tietenkin täydellä mahalla mitattu on epästabiili
Mitä siinä kysrlette turhia
Kolesteroli tietysti riippuu ruoasta sen tähdenhän sitä maksa tuottaa ettei aivotoimintanne lakkaa
Sinin pitäisi saada jostakin ja äkkiä lisää kolesterolia, jokin vaikuttaa miltei lakanneen...
Siilin aivoelämä pertikin kanssa on koleerista ja perustuu koleerisuusarvoihin
.... kolesterolimittausta varten ei pidä olla syömättä, sillä uusimpien tutkimusten mukaan ilman paastoa otetut näytteet kuvastavat parhaiten sairastumisriskiä.
Tämä lause on minusta arveluttava. Luulisi että tietenkin näyttää enemmän riskiä, kun veressä on sokeria ruoan ansiosta. Tulee vaan mieleen että näin lekuri pääsee helpommin määräämään lääkettä. Minut nimittäin painostettiin ottamaan lääke, siitä jäi ikävä jälkimaku. Ei ollut riittävästi riskitekijöitä käypähoitosuosituksen mukaan. Ei sitä oikein uskalla olla ottamattakaan kun sitten ajattelee että jos tulppa iskee, sitten harmittaa. Aloittaja
Lisään vielä, että kolesteroli kokeessa tutkitaan veren rasva-arvoja, ei sokeriarvoja.
kylmätotuus
Kyllä, mutta olipa ruoka mikä tahansa, käytin nyt tuota sokeri-sanaa, olisi pitänyt käyttää ruoka-aine-sanaa. Hoitaja ennen aikaan sanoi että sokeri, hiilihydraatti ja rasva veressä vaikeuttavat arvojen saamista, en sen kummemmin kysellyt mitä tarkoittaa.
Tässä linkissä kerrotaan asiasta, joka sinua askarruttaa. Tekstin sisällön ymmärtää ihan tavallisella "maalaisjärjellä" varustettu ihminen.
https://www.duodecimlehti.fi/duo13530
kylmätotuus
Kiitos, toisaalta puhutaan paaston puolesta ja toisaalta että paastotta otetut näytteet vaativat hoitohenkilökunnalta osaamista. Ei se minusta tässä yksiselitteisesti ollut kerrottu. Olin kyllä tuon lukenut, samassa tekstissä on juuri tuo epämääräinen lause josta jo ylempänä kirjoitin.
Syömättä parempi, mutta ero jos syö on niin pieni ettei näy mittaustuloksissa.
Tähän tulokseen minäkin pääsin. Voi olla että joudun vähän syömään kun mittaus, johon seuraavaksi menen, on klo 14. Terveyskeskuksen mittaukseen menen puolen vuoden päästä, varaan silloin aamuajan. Tässä välillä vaan uteliaisuuttani käyn tarkistamassa missä mennään, kun yksi yhdistys järjestää edullisen mittauksen.
Pienellä lääkityksellä arvot alas, turhaa on pingottaa asiassa joka on helposti hoidettavissa.
Minulta otetaan kolesterolikin vain kerran vuodessa muiden kokeiden kanssa ja joudun olemaan 12 tuntia syömättä ennen labraan menoa. Saapa nähdä muuttuuko tilanne jossain vaiheessa kun tähän mennessä ei ole koskaan ollut sanomista.
Voihan olla, että sinun pitää paastota jonkin muun kokeen takia.
kylmätotuus
Nimenomaan näin onkin, mutta on vain yksi mihin pitää paastota se 12 tuntia ja silti kaikki muutkin otetaan samalla käynnillä. En tosin tiedä onko tuolla paastolla sitten kolesteroliin mitään merkitystä kun aikoinaan työterveydessä mitattiin ilman paastoa ja samoja lukemia näytti kuin nyt paaston jälkeen otettuna.
Ei tässä iässä maksa vaivaa pingottaa asiassa joka on helposti lääkityksellä hoidettavissa.
Noinhan se menee ja kulkee tavistattiaivoilla aivan yleisesti. Pilleri poskeen, ettei vain vahingossakaan tarvitse ajatella eikä tehdä minkään muunlaisia muutoksia elämän- ja ruokailu- eli ravitsemustapoihinsa.
Sopivan kolesterolilääkkeen löytyminen voi olla työlästä, koska monet niistä aiheuttavat ikäviä sivuvaikutuksia, esim. kipuja jalkoihin.
Ruokavaliota muuttamalla saattaa säästyä lääkitykseltä.
kylmätotuus
Mitä sekoilet?
Monilla, ehkä useimmilla, millään elämäntapamuutoksilla ei kolesteroliarvoja saada suositeltuihin lukemiin, lääke on se ainoa keino. ja jos olet vuosikymmeniä elänyt kohtuu terveellisesti, liikkunut paljon yms. niin mitä merkittäviä elämäntapamuutoksia edes on mahdollista silloin tehdä kuolematta?
Mitä se "kohtuu" kellekin on, jotta siitä on lturha pulista, kun siitä ei ole tietoa. Lääke ei milloinkaan ole "se ainoa keino". Muut keinot tarttee vain tietää tai keksiä ja toteuttaa. Mielellään ennemmin kuin myöhemmin.
Mitä keinoja sinä tänään olet keksinyt?
Liikun ja syön kasvispainotteisesti.
Ei kolesteroli ole paha juttu vaan sitä pitää olla tai kuolee.
lääket aiheuttaa alkuperäistä.dementaa kuten lähi sukulaisell jok akuutti kolesterolimlääkkeitä aiheuttanut puhe kun lääkäri ! höppänä oli vuosia muisti meni täysin lopulta jne.
Lääkkeet eivä t ole hyväksi.
totta mutta myös roskaa
se on totta että kolesteroli on tärkeä ihmisen alkoholi, rasvaliukoinen steroidi
mutta se edistää myös suonten tulehdusta
joten on löydettävä tasapainotila, riittävästi muttei liikaa
minulla ei ole sairauksia enkä syö lääkkeitä mutta otan piene määrään
statiinia 10 mg tai alle tasolla
muita lääkkeitä en käytä (mutta siis kalkkisalpaajaa ja atr-estäjää minulla on varastossa)
terveyden ylläpidän aminohappo-mineraali-vitaamiin -annostuksella
Eipä niin!
LDL kolesteroli ei korreloi kuolleisuuteen. Katso käyrät, yllättäen matala onkin vaarallisempi esim. yli 70v
https://www.youtube.com/watch?v=2sJssfE0uGA
Kiitos linkistä!
Paljon siinä oli tuttua asiaa, mutta paljon uuttakin, joten täytyy katsoa uudelleen, että ymmärrän kokonaan videon sisällön näin maallikkona.
kylmätotuus
Oikeimman tuloksen saa paastolla ja vain tilkan vettä saa juoda.
Eikö tuo ole huijausta? Kun normaalisti elää ihan eri tavoin sitten?
Paasto ei ole tarpeellinen. Minä en pysty paastoamaan 10-12 tuntia ja olen
ilmoittanut se aina lääkärille. Hyvin on tulos kelvannut.
https://www.laakarilehti.fi/ajassa/ajankohtaista/kolesterolimittaus-8232-ei-aina-vaadi-paastoa/
Pystyt jos haluat, lopetat vain valittamisen ja olet syömättä. Vanha totuus on että ihminen pärjää syömättä viikon mutta juomatta vain pari vuorokautta.
Aloituksen aihe tuttu mutta silti poikkean siitä.
https://www.hs.fi/alueet/art-2000011054813.html
Potilas eläkeläinen sai 849:40 euron laskun kun hakeutui kovan kuumeen takia yksityiselle lääkäriasemalle. Potilas arveli että yksityisellä käynti maksaa vähän enemmän, mutta ei kysynyt hintaa etukäteen, pääasia oli saada selville mistä johtuu kova kuume.
Lopeta margariien köyt4ö sillä ne ovat haitallisia terveydelle.
Syö voita ja oliivi öljyä, eläinperäistå talia paistamiseen.
Eläin rasva on luonnonlista ruokaa.,Kookosöljy myös. Käytön kookosöljyä munien paistamisessa.. Pannukakkau.letut makeat leipomukset käy myös.
Broilerin lihaa paistan oliiviöljyssä ja jauhelihaan en käytä ollenkaan koska siinä on jo rasvaa ja lisään vettä jossa kiehuu varmasti pöpöt ppois.
En te kastikkeita ollenkaan. Syön pakastse vihanneksia ja juureksia ja paistan vedessä pannussa. Vaikeinta on voilla leivotun pulla löytämienen koska ne leipomot aineena laitta 4asvava liika wienriinkin. Ei voi syödä 4asva pommeja. LEIPOMOT ..,SORMI ! !
Jos käytät pakastevihanneksia ja -juureksia katso et ovat kotimaisia, ulkomaiset sisältää torjunta-ainemääriä yms.
Joo, 4rasvat on pahoja, 5 ja 6rasvat on parempia.
Mitä noi rasvat ovat? Miksi hlvt:ssä se edellinen kysymys on poistettu? Junalauta.
Tyydyttyneitä kai?
Jos ne olikin vaan sarkasmia..?