Onko ketään joka olisi allerginen makeutusaineille?
Jos on, niin mitkä aineet aiheuttaa oireita ja millaisia?
makeutusaineallergia?
5
3890
Vastaukset
- neitomainen
ainakaan minulle ei sovi aspartaami.. sitä työnnetään kaiken maailman tuotteisiin.. light tuotteet ovat sitä täynnä..
saan siitä astmakohtauksen ja sitten lisäksi vatsanväänteitä ja karmeita ilmavaivoja muutamaksi päiväksi.. joten olen luopunut siitä etten syö mitään light tuotteita..- aspa
Aspartaami aiheuttaa kovaa vatsakipua.
- ei sovi mulle
aspa kirjoitti:
Aspartaami aiheuttaa kovaa vatsakipua.
makeutetut tuotteet saa aikaan minulla ja usein vasta kun vahingossa olen käyttänyt jotain tuotetta joka makeutettu ja ihmettelen mikä yököttää,kunnes ..sehän se oli makeutettu tuote.
- Luulin olevani ainoa
Tämäpä on ehkä nykyajan hankalin allergia.
Ei riitä, että kaupan hyllyt notkuu light-tuotteita; aspartaamia ja muita keinotekoisia makeutusaineita saattaa nykyään olla jopa niissä tuotteissa, joissa ei lue light!
Olen tosi tarkka sekä kaupassa että baareissa ja ravintoloissa. Ihan tiedoksi baari-iltaa suunnitteleville: Colden Cupin normi siidereissäkin on aspartaamia sokerin lisäksi, eli hyvästi häppäri-alennukset, jos et oluesta välitä. Samoin joissakin limsoissakin on aspataamia sokerin lisäksi, eikä mitään light-merkintää!
Luulin aluksi, että maha menee sekaisin vain aspartaamista, mutta havaitsin (usein liian myöhään) ettei sukraloosi tai mikään muukaan makeutusaine käy. Kävipä mulle niinkin kerran, että mulle myytiin luontaistuotekaupassa Fortodol-nimistä päänsärkylääkkeettä, joka oli pelkkää fenylalaniiniä (siis sitä mitä on kaikissa makeutusaineissa). Typeränä en lukenut mitä lääke sisälsi, ja kävi niin että päänsäryn lisäksi oksensin koko illan.
Enpä usko, että makeutusaineallergia olisi yleisesti tiedossa, muuten olisi olemassa paremmat varoitusmerkit meikäläisille. - 25
Aspartaami laukaisee allergisen nuhan minulla. Join 1.5l x 2 viikonloppuna eikä ongelmia tullut, mutta siihen se olisi pitänyt jättää, koska päivän väli ja taas 1.5l x 2 eli pullo päivää kohden niin alkoi ensimmäisen jälkeen oireet. Nokka vuotaa aivan kuten kamalassa flunssassa, olo on vähänkuin poskiontelotulehduksessa olisi, mutta sitä ei ole. Join muutaman vuoden aikana lähes päivittäin pepsi maxia, yleensä vähintään sen pullon päivässä. Kyllä sen "haitat" huomasi siinä vaiheessa kun sen hörppiminen loppui kokonaan. 2 viikkoa oli vatsa niin sekaisin ettei mitään rajaa, välillä ummetti välillä ihan löysää. Tätä varmasti myös tehosti se, että lopetin tupakoinnin samalla kertaa (aineenvaihdunta sekaisin muutenkin), mutta huomasin myös pepsi maxin yhteydessä sellaisen, että siihen tuli "fiksaatio", sitä vain teki mieli vähän samalla tapaa kuin tupakoitsija tuntee tarvitsevansa nikotiinia, mutta ilman fyysisiä vierotusoireita.
Tuossa yllä joku mainitsi astmakohtauksesta niin siitä voisin vielä mainita, että minä itsekin luulin, että pepsi max (tai mikä tahansa muu hiilihapollinen limsa) laukaisee jonkinasteen astmakohtauksen, mutta kun tarkemmin tutkiskelin niin totesin, että kyseessä olikin refluxivaiva eikä niinkään astmakohtaus. Eli hapot nousevat ruokatorveen vatsalaukusta, koska refluxiläppä on avoin (tämä on hyvin yleinen vaiva) mikä taas aiheuttaa närästystä ja paineen tuntua keuhkoissa, joillain jopa niin paljon, että tuntuu kuin happi loppuisi kokonaan. Tästä aika vähän löytyi juttua kun itse pläräsin nettiä taannoin, mutta kun korjailin hieman ruokavaliotani ja lopetin hiilihapollisten päivittäisjuomisen (kyllä sitä joskus saa juoda!) niin katosi samalla myös astmaoireet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1816808Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1203239Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1101916- 191749
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?471738Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am651700Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161501Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111340- 681323