Onko ketään joka olisi allerginen makeutusaineille?
Jos on, niin mitkä aineet aiheuttaa oireita ja millaisia?
makeutusaineallergia?
5
3959
Vastaukset
- neitomainen
ainakaan minulle ei sovi aspartaami.. sitä työnnetään kaiken maailman tuotteisiin.. light tuotteet ovat sitä täynnä..
saan siitä astmakohtauksen ja sitten lisäksi vatsanväänteitä ja karmeita ilmavaivoja muutamaksi päiväksi.. joten olen luopunut siitä etten syö mitään light tuotteita..- aspa
Aspartaami aiheuttaa kovaa vatsakipua.
- ei sovi mulle
aspa kirjoitti:
Aspartaami aiheuttaa kovaa vatsakipua.
makeutetut tuotteet saa aikaan minulla ja usein vasta kun vahingossa olen käyttänyt jotain tuotetta joka makeutettu ja ihmettelen mikä yököttää,kunnes ..sehän se oli makeutettu tuote.
- Luulin olevani ainoa
Tämäpä on ehkä nykyajan hankalin allergia.
Ei riitä, että kaupan hyllyt notkuu light-tuotteita; aspartaamia ja muita keinotekoisia makeutusaineita saattaa nykyään olla jopa niissä tuotteissa, joissa ei lue light!
Olen tosi tarkka sekä kaupassa että baareissa ja ravintoloissa. Ihan tiedoksi baari-iltaa suunnitteleville: Colden Cupin normi siidereissäkin on aspartaamia sokerin lisäksi, eli hyvästi häppäri-alennukset, jos et oluesta välitä. Samoin joissakin limsoissakin on aspataamia sokerin lisäksi, eikä mitään light-merkintää!
Luulin aluksi, että maha menee sekaisin vain aspartaamista, mutta havaitsin (usein liian myöhään) ettei sukraloosi tai mikään muukaan makeutusaine käy. Kävipä mulle niinkin kerran, että mulle myytiin luontaistuotekaupassa Fortodol-nimistä päänsärkylääkkeettä, joka oli pelkkää fenylalaniiniä (siis sitä mitä on kaikissa makeutusaineissa). Typeränä en lukenut mitä lääke sisälsi, ja kävi niin että päänsäryn lisäksi oksensin koko illan.
Enpä usko, että makeutusaineallergia olisi yleisesti tiedossa, muuten olisi olemassa paremmat varoitusmerkit meikäläisille. - 25
Aspartaami laukaisee allergisen nuhan minulla. Join 1.5l x 2 viikonloppuna eikä ongelmia tullut, mutta siihen se olisi pitänyt jättää, koska päivän väli ja taas 1.5l x 2 eli pullo päivää kohden niin alkoi ensimmäisen jälkeen oireet. Nokka vuotaa aivan kuten kamalassa flunssassa, olo on vähänkuin poskiontelotulehduksessa olisi, mutta sitä ei ole. Join muutaman vuoden aikana lähes päivittäin pepsi maxia, yleensä vähintään sen pullon päivässä. Kyllä sen "haitat" huomasi siinä vaiheessa kun sen hörppiminen loppui kokonaan. 2 viikkoa oli vatsa niin sekaisin ettei mitään rajaa, välillä ummetti välillä ihan löysää. Tätä varmasti myös tehosti se, että lopetin tupakoinnin samalla kertaa (aineenvaihdunta sekaisin muutenkin), mutta huomasin myös pepsi maxin yhteydessä sellaisen, että siihen tuli "fiksaatio", sitä vain teki mieli vähän samalla tapaa kuin tupakoitsija tuntee tarvitsevansa nikotiinia, mutta ilman fyysisiä vierotusoireita.
Tuossa yllä joku mainitsi astmakohtauksesta niin siitä voisin vielä mainita, että minä itsekin luulin, että pepsi max (tai mikä tahansa muu hiilihapollinen limsa) laukaisee jonkinasteen astmakohtauksen, mutta kun tarkemmin tutkiskelin niin totesin, että kyseessä olikin refluxivaiva eikä niinkään astmakohtaus. Eli hapot nousevat ruokatorveen vatsalaukusta, koska refluxiläppä on avoin (tämä on hyvin yleinen vaiva) mikä taas aiheuttaa närästystä ja paineen tuntua keuhkoissa, joillain jopa niin paljon, että tuntuu kuin happi loppuisi kokonaan. Tästä aika vähän löytyi juttua kun itse pläräsin nettiä taannoin, mutta kun korjailin hieman ruokavaliotani ja lopetin hiilihapollisten päivittäisjuomisen (kyllä sitä joskus saa juoda!) niin katosi samalla myös astmaoireet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302751Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/722082Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee211665- 1191616
- 1391316
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881084Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441035"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917