Tutkimuksessa tarkasteltiin lähes 13 miljoonan 14–65-vuotiaan ontariolaisen terveysrekisteritietoja vuosilta 2006–2022. Kannabiksen käyttäjiksi laskettiin yksilöt, joita oli hoidettu kannabiksen ongelmakäytön vuoksi.
Tulosten perusteella runsaaseen kannabiksen käyttöön liittyvien tapausten osuus skitsofrenioista lähes kolminkertaistui kannabiksen laillistamisen jälkeen. Ennen laillistamista 3,7 prosenttia skitsofrenioista liittyi kannabiksen ongelmakäyttöön, laillistamisen jälkeen niiden osuus oli 10,3 prosenttia.
Luvut olivat suurimmat nuorten miesten ja pienimmät iäkkäiden parissa. Arviolta 19 prosenttia 19–24-vuotiaiden miesten skitsofrenioista olisi voinut jäädä kehittymättä ilman kannabiksen ongelmakäyttöä.
Koko juttu:https://www.duodecim.fi/ajankohtaiset/uutispalveluduodecim/uux29086/
Kannabiksen viihdekäyttö laillistettiin Kanadassa vuonna 2018 - näin kävi
3
261
Vastaukset
- Anonyymi
Usein ihmiset, jotka käyttävät jotain päihdyttävää ainetta, taitavat ajatella
" ei minulle mitään tule, vaikka muille tulisikin, eikä tämä ole vaarallista, eikä tämä ole ongelma ", jne. jne. hyvähän se on itselleen selitellä, niin tuntuu, että se on sillä selvä, ja voi tehdä ihan mitä haluaa, kun osaa sen, eikä siitä mitään seuraa.
Olisi tosi kiva kuulla, että ihmiset tulisivat suuressa määrin vielä 5-15 vuoden käyttökokemusten jälkeen tänne kertomaan, mitä heille kuuluu, miten elämässään menee.
Minulle tosin aivan sama, kuka käyttää, tai mitä käyttää, seuraukset eivät tule minulle. - Anonyymi
Tutkimuksen mukaan 13 miljoonasta 0,7% sai skitsofreinian, ja tuostakin 0,7% joukosta vain 3-10% olisi saanut sen kannabiksen hoitoon johtavasta, pitkään jatkuneesta, massiivisesta ongelmakäytöstä, joka sekin on äärimmäisen harvinaista, eikä ole voitu sulkea pois muiden päihteiden käytön osuutta.
Tuo tutkimus todistaa, miten vähähaittainen kannabis on. Kohtuukäyttäjillä sairastumisriski on olematon.
Alkoholisteilla taas esiintyy skitsofreniaa 300% muuta väestöä enemmän, 37% prosentilla alkoholisteista on psyykkisiä sairauksia. Alkoholi lisää riskiä sairastua 7 eri syöpään. - Anonyymi
No niin, väitellään taas päihdyttävistä aineista, mikä on eniten haitallista, mikä vähiten.
Ihminenhän luonnollisesti puolustelee käyttämäänsä ainetta, siinä ei ole mitään uutta.
Haitallisia ne on kaikki, tavalla tai toisella, aineesta riippumatta.
Itse otan alkoholia silloin tällöin, käyttäköön joku muu ihan mitä haluaa, se ei kuulu minulle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain22711526Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610908Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356248Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2075099Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1433550- 1733499
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402373Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3171917Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101758Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161654