Kannabiksen viihdekäyttö laillistettiin Kanadassa vuonna 2018 - näin kävi

Anonyymi-ap

Tutkimuksessa tarkasteltiin lähes 13 miljoonan 14–65-vuotiaan ontariolaisen terveysrekisteritietoja vuosilta 2006–2022. Kannabiksen käyttäjiksi laskettiin yksilöt, joita oli hoidettu kannabiksen ongelmakäytön vuoksi.

Tulosten perusteella runsaaseen kannabiksen käyttöön liittyvien tapausten osuus skitsofrenioista lähes kolminkertaistui kannabiksen laillistamisen jälkeen. Ennen laillistamista 3,7 prosenttia skitsofrenioista liittyi kannabiksen ongelmakäyttöön, laillistamisen jälkeen niiden osuus oli 10,3 prosenttia.

Luvut olivat suurimmat nuorten miesten ja pienimmät iäkkäiden parissa. Arviolta 19 prosenttia 19–24-vuotiaiden miesten skitsofrenioista olisi voinut jäädä kehittymättä ilman kannabiksen ongelmakäyttöä.

Koko juttu:https://www.duodecim.fi/ajankohtaiset/uutispalveluduodecim/uux29086/

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Usein ihmiset, jotka käyttävät jotain päihdyttävää ainetta, taitavat ajatella
      " ei minulle mitään tule, vaikka muille tulisikin, eikä tämä ole vaarallista, eikä tämä ole ongelma ", jne. jne. hyvähän se on itselleen selitellä, niin tuntuu, että se on sillä selvä, ja voi tehdä ihan mitä haluaa, kun osaa sen, eikä siitä mitään seuraa.
      Olisi tosi kiva kuulla, että ihmiset tulisivat suuressa määrin vielä 5-15 vuoden käyttökokemusten jälkeen tänne kertomaan, mitä heille kuuluu, miten elämässään menee.
      Minulle tosin aivan sama, kuka käyttää, tai mitä käyttää, seuraukset eivät tule minulle.

    • Anonyymi

      Tutkimuksen mukaan 13 miljoonasta 0,7% sai skitsofreinian, ja tuostakin 0,7% joukosta vain 3-10% olisi saanut sen kannabiksen hoitoon johtavasta, pitkään jatkuneesta, massiivisesta ongelmakäytöstä, joka sekin on äärimmäisen harvinaista, eikä ole voitu sulkea pois muiden päihteiden käytön osuutta.
      Tuo tutkimus todistaa, miten vähähaittainen kannabis on. Kohtuukäyttäjillä sairastumisriski on olematon.

      Alkoholisteilla taas esiintyy skitsofreniaa 300% muuta väestöä enemmän, 37% prosentilla alkoholisteista on psyykkisiä sairauksia. Alkoholi lisää riskiä sairastua 7 eri syöpään.

    • Anonyymi

      No niin, väitellään taas päihdyttävistä aineista, mikä on eniten haitallista, mikä vähiten.
      Ihminenhän luonnollisesti puolustelee käyttämäänsä ainetta, siinä ei ole mitään uutta.
      Haitallisia ne on kaikki, tavalla tai toisella, aineesta riippumatta.
      Itse otan alkoholia silloin tällöin, käyttäköön joku muu ihan mitä haluaa, se ei kuulu minulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      210
      11991
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8228
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6388
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5010
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4533
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      120
      4460
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      122
      3982
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      59
      2051
    Aihe