4 vaihdetta ja käsikytkin

tyhmyri1

eli haluaisin mopon mutta en ole ennen ajanut mopolla paitsi kerran kokeilin serkun puoliautomaatti honda mankia... en oikein hallinnut vaihteita ja nytkyn mietin että minkälaisen mopon haluaisin ja löysinkin yhden: USATEC MONKEYN

MUTTA SIINÄ ON 4vaihdetta ja käsikytkin ja en tiedä miten ne vaihteet vaihdetaan ja miten niitä käytetään ja millä vaihteella pitää milloinkin ajaa?

voisiko joku ystävällinen neuvoa minua tai kertoa jonkun sivun missä neuvotaan mopolla ajamisesta??? kiitos jo etukäteen

5

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jakke

      Kyllä sen oppii nopeasti...

      Ykkönen alhaalla, sitten vapaa, ja loput järjestyksessä ylhäällä.

      Käyntiin ja liikkeelle.

      Eli Kytkin pohjaan ja vapaa päälle. Kone käyntiin, kytkin pohjaan ja ykkönen päälle (kytkin edelleen pohjassa). Hieman samalla kierroksia ja kytkintä pikkuhiljaa ylös. Kohdan huomaa missä rupee ottamaan kiinni ja mopo rupeaa meneen eteenpäin.

      Isompaa vaihdetta tekee mieli.

      Kun tuntuu ettei veto riitä ja muutenkin kone rupeaa käymään korkeilla kierroksilla niin taas kytkin pohjaan ja kakkonen silmään ja kytkin vaikka ekaks pikkuhiljaa ylös... Oppii nopeasti.. Alaspäin kun vaihtaa niin sama juttu.

      Toivottavasti oli jotain apua.

      • tyhmyri1

        oli apua ja taidan ostaa sen "vaihde" mopon ja hylätä skootterit.


    • Kokematon .

      Milloin sitä kaasua sitten pitää kääntää ja mistä tietää kuinka paljon? Entä onko hyvä jarruttaa jo etukäteen vai vasta sitten kun näkee jonkun olevan edessä?

      Mistä tietää milloin pitää ostaa bensaa? Onko hyvä pitää 5 litran kannu mukana jos bensa loppuu?

      Mihin kohtaan kaasutinta se kaksitahtiöljy laitetaan? Mistä tietää mikä tahti konessa on milloinkin menossa? Onko haitallista jos öljyä pääsee väärään tahtiin?

      • heh!

        Heh!! Luuletko, että joku ottaa ton todesta?? Ja jos toi oli totta niin älä hanki mopoa ikinä!


    • Anonyymi

      moro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1896
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1669
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1544
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1183
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1142
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe