ja monelle varmaan tuli kun ei menty kuntouttaviin.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Silloin kun typ- niminen sirkus oli uusi juttu sain kolmen kuukauden karenssin kun kieltäydyin menemästä pajalle poppanaa kutomaan.
- Anonyymi
Se on nyt 45 päivää.
- Anonyymi
Ei ole tullut mitään kun en suostunut moisiin eikä perusteita löytynyt
- Anonyymi
Kun perusteita ei löytynyt, niin ei aloiteta koko keskustelua ko. aihepiiristä.
Viranomainen on hyvä ja kaivaa ensin ne perustelut esiin ennenkuin keskustelu aihepiiristä jatkuu. Muussa tapauksessa katsotaan ihan kaikessa rauhassa milloin viranomainen alkaa toimittamaan palvelujaan siten kuin laki vaatii, eli siten että työttömän lakiin perustuva oikeus työn vapaaseen valintaan toteutuu täydellisesti.
Päällikön paikkaa en tarvitse, mutta hyväpalkkainen työ voisi olla ok, esim. semmoinen jossa ei ole läsnäololle mitään tarvetta, niitähän Suomessa on tehty hyväosaisille aika paljonkin.- Anonyymi
Tuskin heitäkään ollaan kotisohvalta haettu töihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin heitäkään ollaan kotisohvalta haettu töihin.
Ei se työpaikkojen rahoittamiseen tarvittava raha sieltä kotisohvalta mihinkään liikahda jos ei maan hallitus laita siihen rahan liikkumiseen vauhtia.
Valtiovallalla on tähän lakiin perustuva velvollisuus, lähestulkoon kaikki oikeudet (oikeus työhön, oikeus elämään, oikeus vapauksiin yms) ovat aina enemmän tai vähemmän sellaisia oikeuksia joiden toteutuminen väistämättä vaatii rahoituksen, ja valtion johdon tehtävänä on varmistaa oikeuksien toteutuminen - ja käytännössä siis myös niiden oikeuksien tarvitseman rahoituksen toteutuminen.
Tässä on kysymys porvarien mielimästä passiivitaloudenpidosta, eli siten että vastuu kaikesta rahoituksen toteutumisesta siirretään lopulta työttömille itselleen, ja tosiaan ihan näin aivotonta taloudenpitoa ei valtion johdossa tarvitse kenenkään hyväksyä, ja käytännön tasolla se hyväksynnän puuttuminen tulee näkymään siinä että mitään sopimuksiakaan ei sitten synny.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562