ennen vanhaan...

meillä maalla

Tuli tässä vain mieleen ohjeita ja neuvoja itsekin kysellessä ja puutarhaoppaita lukiessa, että ei ehkä kannata olla yli-innokas noiden marjapensaiden hoidossakaan.
Meillä maalla lapsena mummolassa oli aivan mahtavat herukka- ja karviaispensaat jotka tuotti mahdottomat määrät marjaa joka vuosi. Muistan miten niitä kerättiin siellä urakalla koko perheen voimin. Ja arvatkaapa miten niitä hoidettiin... no ei mitenkään! Eivät saaneet kai muuta lannoitetta, mitä joskus tuhkaa eno viskasi pensaan juurille. Ei niitä leikattu eikä "huollettu" mitä kai joskus kuolleet oksat revittiin pois. Mutta se marjan tulo oli valtavaa ja vielä isokokoisia olivat.
No nyt olen itse omakotitalon onnellinen omistaja ja hoitelen marjapensaita ja syynäilen ja tiirailen niitä harva se päivä että miltä näyttää ja tuleeko marjaa... lannoitettu on ja leikattu ja kalkittu ja ja... :)

6

2832

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mökin tonttu

      Saman olen minäkin huomannut. Ne tosi vanhat lajikkeet ei ole tarvinneet mitään nyppimisiä ja nipsimisiä, kunhan ovat vaan olleet ja marjaa on tullut oksat notkollaan. Nämä uudet ulkomaanhienohelmat ei pysty samaan mitenkään päin!

      • mökin muori

        Naurattaa oikein, kun puutarhalehdistä lukee, että herukkapensaiden tuotto loppuu joskus viidentoista vuoden paikkeilla - ja että niitä pitäisi jotenkin lannoittaa ja "hoitaa"!
        Meillä on tiettävästi 30-luvun lopulla istutetut punaherukkapensaat, joita leikellään - jos muistetaan ja ravitaan tuhkalla - jos muistetaan...
        Ja pensaat rehottavat yli kaksimetrisinä (ja yhtä leveinä) - ja aiheuttavat joka kesä (jos nyt kukinnanaikainen halla ei ratkaise ongelmaa) saman moraalisen dilemman: kuinka paljon kehtaa jättää pensaisiin marjoja räkättien iloksi, kun itse ei viitsi/jaksa koko satoa kerätä.
        Ja taatusti myös innokkaat naapurit, tuttavat ja kylänmiehetkin ovat oman osansa yleensä keränneet!


    • Marjastaja

      Muutama vuosi sitten luin jonkun ohjeen marjapensaiden leikkauksesta. Käskettiin jättämään vain n. 3-5 vartta. Tein niin. Seuraus: moneen vuoteen emme saaneet kunnon satoa. En enää usko ohjeisiin.

      • pipsaz

        uskoa kaikenmaailman ohjeisiin ,ne vanhanajan viisaat neuvot ovat parhaita...


    • vanhassa vara parempi

      Meillä on 1900-luvun alussa puutarhaan istutettuja marjapensaita, joista minä ja esi-isäni ovat vuosien saatossa keränneet myös satoa enemmän kuin paljon.
      Jottei pensaat tuhoudu niin tarkoitus olisi siirtää ne, mitenkä marjapensaiden siirto onnistuu? Käsipelillä vai tarvitaanko kauhaa nostamaan paakut tarpeeksi syvältä? Onko syksy otollisinta aikaa ko. operaatiolle?

      • AnelmaS

        Tyttö siirsi 4 metrisen katajankin ja se alkoi elää uutta elämää siirrosta huolimatta. Se tehtiin kaivinkoneella, mutta marjapensaan voi siirtää käsinkin. Leikkaus vain pienenmmäksi ja lapio kouraan. Siirto onnistuu varmasti, kun nyt alat sitä tehdä. Se ehtii juurtua vielä hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      50
      2338
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1546
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      107
      1211
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      132
      1085
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      973
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      71
      923
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      764
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      743
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      704
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      648
    Aihe