Murinaa, vonkumista, jopa aihellista

Anonyymi-ap

Jokaisella paikakunnalla turhautumista moneen asiaan kun palvelu-, viihde-, työpaikat uutteellisia. Kärsämäelläki monet työttömänä tai palvelut suppeat, te paremmin tiedätte.
Helsingissä asuessani melkein koko elämän. Täällä kun putoat vaikka työtyömäksi, niin hyvin nopeasti asut kadulla koska kokonaismenot on taatusti hurjemmat kuin pienellä paikkakunnalla.
Kävin tuossa eilen yhdessä oppilaitoksessa jossa aikoinaan opiskelin monia vuosia, minimi aika siellä oli valmistua neljässä vuodessa. Paikasta oli tullut hirmuinen linnoitus. Ilmeisesti nykyisin ulkomaalaistaustainen opiskelijat ja ulkopuolinen kukjeskelijat aiheuttanut aivan järkyttävä valvonnan. Joka mahdollinen nurkka on realiaikainen kameravalvonta, jopa Wc tiloihin oli lasiovi jotta käytävältä näki sinne. Jonkun aikaa kuljeskellessa siellä tuli musta vartia kysyyn:"mitä täällä teet." Tulo ovella oli vartiointihuoneet joka tosin oli opiskeluaikinaki mutta oppilaitoksen tiloissa ei tuolloin missään ollut kameravalvontaa, noina aikoina kuoluun ja ulos pääsi monestaki kohtaa, alkujaan oli jopa maksuttomia pysäköintipaikkoja talon alakerrassa. Nyt oli vain yksi sisäänkäynti. Muut ulko-ovet suljettu ja ilmeisesti teknisesti varmistettuja, jopa ketjut neljänmetrin päässä ovista jossa luki:"ovien edessä oleskelu kieletty." Näytti siltä että wc tiloissa oli mahdolisesti kuuntelulaite, oli seinässä pistorasiassa latauksen näköinen laite jossa luki "älä ota pois", johto meni ylös päin tasanteelle.
Ole tuommosessa paikassa sitten opiskelemassa jossa valvotaan jokaista liikettäsi, sanojasi ja vuosien aikana. Sinusta muodostetaan käyttäytymistiedosto, jolla voi ehkä yhdenki rikkeen vuoksi olla merkitystä tulevaisuudessa???
Kävin joskun jo siitäkin vuosia sitten tapaamassa joitain opettajia meillä kun oli urheilu tuoloin yksi yhteinen tekijä. Kertoivat opetuksen muuttuneen englanninkieleksi ja yli puolet ulkomaalaisia (tuolloin ei vielä ollut yhtään kameravalvontaa). Sanoivat jopa voit käydä vapaasti kuntosalilla ja tietysti pukuhuoneessa, pitkästä aikaa sitten menin eikä sitten saanutkaan.

2

301

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Espoo Otaniemessa oli ennen ihan kivan koinen ruokakauppa ja oli paljon asiakkaita. Toiminta loppu jo vuosia sitten, ei tietoo syystä. Ehkä sielläkin oli ongelmia asiakkaiden käyttäytymisissä? Nyt joutuvat maksaan asukkaat vähintään lipun joukkoliikenteessä (elleivät sitten sitä maksa) jotta pääsevä oikein kauaksi ruokakauppaan tai sitten joutuvat tuon käveleen (opiskelioilla ei näytä olevan kovinkaan polkupyöriä, ehkä kesällä käyttävät niitä kaupungin sähköpotkupyöriä).
      Helsingissä ja Espoossa et nykyisin voi pysäköidä autoasi oikein mihinkään, korkeintaan neljäksitunniksi kiekolla. Kaupunki tehnut asukaspysäköinnin. Huomasit myös ettei ehkä kaikki yritysten pysäköinnit ehkä olekkaan heidän ykstyisiä, jotenki vain ilmestynyt tolppiin vain heidän asiakkaille?
      Helsingissä muuttui tuo pysäköinti väittämään että oli monia ihmisiä jotka hankkivat autoja muuden niitä kaduilla eli seisottivat niitä jolloin pysäköintipaikkoja oli vaikea saada? No nykyisin työssä käyvät joutuu maksaa niistä hirmuisen summan, eikä asukaspysäköinti oli kuin asuinkodin lähellä oleville.

      • Anonyymi

        Siis kun joku kehuu kotipaikkakuntaa paskapaikaksi asua, niin pääkaupunkiseutu sitä on monin kertaisesti. Hyvä noin 25 neliö yksiö maksaa yli 800euroa kuukaudessa, kuin yrjötyävässä kunnossa olevan saman kokoisen voi halvemmalkaki saada tuolloin melkoisella varmuudella asut taloyhtiön remontin aikana kuukausia. Kaksio maksaa jossain 1500euron tienoilla joka voi olla hyvä, jos keskustaa Helsingissä haluat mennä kaksioon voi hintaa jo olla 2000euroa kuukaudessa. Ilmeisesti nykyisin kaupungin asunnot menee ulkolmaalaisille herkemmin niille kun kuullut olevat ammatti ihmiset auttamassa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1719
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      470
      1279
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      40
      971
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe