Olen vajaakuntoinen ja sain lähetteen kuntoutuksen päiväosastolle, jossa on tarkoitus tutkia, mitä vielä pystyisin tekemään.
Kertokaa omia kokemuksianne näistä tutkinnoista. Millaista siellä oli? Hyödyittekö?
Kuntoutuksen päiväosasto -kokemuksia?
7
1156
Vastaukset 7
- Anonyymi
Laittavat eläkkeelle sieltä.
Siinä se.- Anonyymi
Mitäs jos kela on jo evännyt eläkepäätöksen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs jos kela on jo evännyt eläkepäätöksen?
Laitetaan kuntouttavaa työtoimintaa.
- Anonyymi
Todetaan työkyvyttömäksi, eläkettä ei myönnetä, jäät työttömäksi. Ihan turhia kursseja ja tutkimuksia.
- Anonyymi
Tuo on totta, että työkykyongelmien selvittelyyn on paljon kursseja ja paikkoja.
Kun työkykyselvityksen tehnyt porukka toteaa, että tk-eläke olisi perusteltu ratkaisu, kela ja työeläkeyhtiöt ovat usein eri mieltä. Tutkimuksen kohteena ollut päätyy kortistoon työkyvyttömäksi työnhakijaksi ja saa rahaa vajaat 600 €/kk.
Herää kysymys, mikä merkitys näillä kuntoutustutkimuksilla loppupeleissä on, pidetäänkö niiden tekijöitä ammattitaidottomia, heitetäänkö tutkimuksiin käytetyt rahat hukkaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on totta, että työkykyongelmien selvittelyyn on paljon kursseja ja paikkoja.
Kun työkykyselvityksen tehnyt porukka toteaa, että tk-eläke olisi perusteltu ratkaisu, kela ja työeläkeyhtiöt ovat usein eri mieltä. Tutkimuksen kohteena ollut päätyy kortistoon työkyvyttömäksi työnhakijaksi ja saa rahaa vajaat 600 €/kk.
Herää kysymys, mikä merkitys näillä kuntoutustutkimuksilla loppupeleissä on, pidetäänkö niiden tekijöitä ammattitaidottomia, heitetäänkö tutkimuksiin käytetyt rahat hukkaan?Työkyky- ja työkyvyttömyysselvitysten ympärillä pyörivä ruletti on kallis karuselli.
Moni hyötyy, kun jäljellä olevaa työkykyä selvitellään ja vieläpä löydetään väylä uuteen ammattiin. Systeemissä on väliinputoajansa, kuten ikääntyneet kroonisine sairauksineen. Kun pitkäaikainen työpaikka on lähtenyt alta terveyden heikennyttyä ja ikä alkaa 5:lla, alkaa temppurata. Kuntoutuksia, ammatillisia kuntoutuksia, työkokeiluita, ..
Lopulta kuitenkin päädytään b-lausuntojen, kelan saikkupäiväraha- ja työeläkeyhtiöiden eläkehakemusten maailmaan. Hakemuksia hylkäillään melko sattumanvaraisesti, joten uutta b-lausuntoa ollaan hakemassa usein. Kallista ja byrokraattista koko sirkus, mutta minkäs teet, jos vaihtoehtoja ei ole.
- Anonyymi00009
Hyödyin paljon. Suosittelen tuota palvelua, jos on työkyky on alentunut.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402536
- 52986
- 66901
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t53797Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227753T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin10674- 49624
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81607Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️56605- 65603