Autotallin työtaso

Anonyymi-ap

Mitä levyä suosittelette autotallin työtasoksi? Materiaali puu, eli ei ole tarkoitus hitsata tai tehdä muutakaan rankempaa tulityötä. Tasolla huolletaan suksia, nikkaroidaan, korjataan laitteita jne.
21mm filmivaneri karheapuoli ylöspäin olisi kai hyvä, mutta hintaa on 200€ per levy ja niitä menisi 2kpl. Havuvaneri puolet halvempi, mutta pinta rosoinen ja käsittelyyn uppoaisi varmaan 100€.
Olisko heittää jotain ideaa mitä en ole itse hoksannut?

6

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mustarautaplootu on halpaa
      painaa tietenkin

    • Anonyymi

      Filmivaneri on vaneria jossa parannettu sääsuojaus. Onko sulla talli sateessa?
      Itse laittaisin liimapuulevyn riittävän paksuna.

      • Anonyymi

        Ehkä ap ajatteli, että filmivanerissa olisi kovempi pinta, kestää ehkä paremmin kolhuja kuin havuvaneri tai mäntyliimalevy. Aloittaja etsinee halpaa mutta hyvää/kestävää materiaalia, joka on aina haastava yhdistelmä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä ap ajatteli, että filmivanerissa olisi kovempi pinta, kestää ehkä paremmin kolhuja kuin havuvaneri tai mäntyliimalevy. Aloittaja etsinee halpaa mutta hyvää/kestävää materiaalia, joka on aina haastava yhdistelmä.

        Ap:n kannattaisi ajatella että siinä tapauksessa tavallinen kalustepöytä levy ajaisi saman asian.


    • Anonyymi

      Ei ole väliä mikä levy. Edullisin on joku väliovi, siinä jopa runko valmiina. Tuolla on yhdessä ulkorakennuksen tilassa työpöytänä. Näitä on saanut ilmaiseksi, 4kpl on

      Metallihommia, hitsausta, kasausta..



      Toinen vaihtoehto on pirtin puinen pöytä, kokoajan myydään alihinnalla näitä, kokopuisia levyjä ja jalkoineen.

      • Anonyymi

        On myös parin mm alu peltiä isohko pala päälle suojaksi kun rakentelee, korjaa, huoltaa, öljyn, bensan ja rasvanpoistoaineen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6765
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6618
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4443
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4069
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3610
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3158
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3083
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2730
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2233
    Aihe