Kristityt voisi

Anonyymi-ap

laittaa puheisiinsa tekstin ja sitten kun klikkaan ratasta ja sitten tekstiä ja sen jälken automaattista tekstiä ja vielä voi valita milla kielellä haluaa puheen kuulla. Tässä esimerkki. Believers could put text in their speeches and artificial intelligence would translate it into many languages. You have to click on the gear and then text and auto-text and then the language it understands. Here is an example.
https://www.youtube.com/watch?v=JrLUq3luywg

24

555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      VALTIO VAILLA VALUUTTAA
      https://www.youtube.com/watch?v=xGndGVvc9yQ&t=183s&pp=ygUXVkFMVElPIFZBSUxMQSBWQUxVVVRUQUE=

      Jos olet tietoinen minkä laista oli 60-70 luvun hippien elämä. En ny sanois ihan sillä hipit omaksuivat kyseisen idolokian tasa-arvosta ja rauhassa elämisestä. Hippien keskuudessa esintyi paljon väkivaltaa ja huumeita. Kyseinen ajattelu lähtö kohta on, että iminen on sisäisesti hyvä ja kaikki paha johtuisi olkoisista tekiöistä. Näin ei ole, vaan ihmisestä kaikki paha kumpuaa. Voit katsoa ihmisen historiaa taaksepäin silloin kun ei ollut rahaa väkivalta oli ylistä. Se luonne ihmisestä ei ole kadonnut ja ei katoakkaan. Ihmisillä on aina ollut tarve selittää omaa luonnetta ulkoisilla tekiöillä vaikka niillä ei olisi mitään yhteyttä asiaan. Viellä tasa-arvosta, jos aloitamme noudattamaan täydellisesti tasa-arvoa, niin lopputulos olisi valtava teurastus. Esimerkkinä toimikoon 70 luvun Kambodža, jossa teurastettiin muutamassa vuodessa 1/3 Kambodžalaisista punaiset khmerittien käsistä, jotka toteuttivat täydellistä tasa-arvoa. Vaikka monet näkee kommunismin erinä asiana. Sitä se ei ole. Vaan kyseinen ajattelutapa johtaa lopulta aina kommunismiin. Syynä, että ihmiset eivät ole sisäisesti hyviä vaan aina siellä jostain paha pääsee kumpuamaan. Tätä ideolokiaa on testatu jo historiassa ja lopputuleme on, että se ei toimi.

    • Anonyymi

      Hyppää kamelin persaukseen!

    • Anonyymi

      Suomi on ollut aina vierashyökkäjien kohteena, jostain syystä.

      Mutta kansa tietää periaatteela näistä on selvitty

      SIIS TÄTÄ MENOA JATKAMME NYTKIN HERRAN HUOMASSA
      - ja hyökkääjät valtaajat sokaistuvat PAHHUUTEENSA

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Elävälle IHMISELLE ON PELASTUS JA MUUTOS POLUIN AINA VARMAA

        Päivän Sana
        28.02.25

        Kaikki ovat samassa asemassa, sillä kaikki ovat tehneet syntiä ja ovat vailla Jumalan kirkkautta mutta saavat hä- nen armostaan lahjaksi vanhurskauden, koska Kristus Jeesus on lunastanut heidät vapaiksi. Room. 3:22–24


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Virran läpikulku kuivin jaloin PAKKOSIIRTOLAISUUDESTA


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      RAAMATTU ON KUVAELMAA YSKON JA JÄREN KUVAELMASTA OTTAEN MUKAAN PITKÄN HISTORIAN LÄPI SUKUPOLVIENJOKA TULEVILLE ON TIEN NÄYTTÄJÄNÄ JEESUSKIN TÄMÄN SANOIN OSOITTAA.

      • Anonyymi

        Teoissa uskon pitää näkyä

        Ei usko ole kumartelua eikä turhaa vouhkaa eikä mitään tekemättömyyttä


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Päivän Sana
      01.03.25

      Leski meni ja teki niin kuin Elia oli sanonut, ja heillä kaikilla riitti syötävää pitkät ajat. Jauhoruukku ei tyhjentynyt eikä öljypullo ehtynyt, sillä näin oli Herra sanonut Elian suulla. 1 Kun. 17:15–16

      Jumala on sinun oma Jumalasi ja hän pitää sinusta myös huolta. Näin hän lupaa ja kehottaa katsomaan taivaan lintuja, jotka eivät kylvä eivätkä leikkaa, eivät edes kokoa varastoon pahan päivän varalle. Taivaan Isä silti ruokkii ne joka ikinen päivä. Tänään hän kysyy sinulta, etkö sentään ole arvokkaampi kuin tuo pieni lintu, josta hän silti kantaa näin tarkasti huolta? Voitko murehtimalla voittaa huolesi tai lisätä omaisuuttasi ja varmistaa leipäsi? Murehtimalla lisäät vain murhetta ja kasvatat turhaa ahdistusta. Sen sijaan voit jättää kaikki asiasi ja jokaisen tarpeesi Jeesuksen nimessä Isälle tiettäväksi ja saat huomata, että jauhoruukku ei tyhjenekään eikä öljypullo ehdy, sillä Herra pitää sinusta lupauksensa mukaisesti huolta.

      EI KOSKAAN EI IKINÄ PIÄ ERHEHTYÄ TODELLISESTA ELÄMÄN LUOJASTA ANTAJASTA

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Pakolaisuuden venkuloinnit on niistä kansoista löhtöisyyttä joilla elämän lusikka ei koskaan tule olemaan oikein kädessä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pikkuinen tyttö
      https://www.youtube.com/watch?v=ekWYnWKpzws

      Elämä on jo suomalaisuuden syövereissä
      ----------------------------------------------------------------------------------------
      Mutta niitähän se kaivelee jotka omansa ovat menettäneet kuolemalle

    • Anonyymi

      Näköalattomuus kaihertaa afrikkalaisia nuoria.

      Kukas kissan hännän nostaisi jos ei kissa itse

      EIKÄ KANNETTU VES KAIVOSSA PYSY

    • Anonyymi

      Päivän Sana
      02.03.25

      Viha ajaa ihmiset toisiaan vastaan, rakkaus peittää paljotkin rikkomukset. Sananl. 10:12
      -----------------
      Elämältä kuolettuneita ei lasketa tähän joukkoon, koska nää ovat täysiä pökkelöitä elämää kohtaan.

    • Anonyymi

      Raamatun lukuja jokaiselle päivälle
      Nämä lyhyet raamatuntekstit luetaan Taizén kirkossa päivärukouksessa.

      2025
      Su, 2 Maaliskuu
      Olkaa siis vahvoja ja järkähtämättömiä, ja tehkää aina innokkaasti Herran työtä, tietäen, että Herrassa teidän työnne ei ole turha.
      1. Kor. 15:54-58

      Olet tässä OSANA ELÄMÄLLE

    • Anonyymi

      Katelkaas KAIKKEUDEN TYÖN TOIMIVUUTTA JA MONINAISUUTTA

      = >> Ajassa | Onko järki palaamassa sukupuolikeskusteluun? | Pekka Reinikainen

    • Anonyymi

      Lapsella on oikeus -laulu
      https://www.youtube.com/watch?v=UZBp1EgyJTQ&pp=ygUTbGFwc2VuIG9pa2V1cyBsYXVsdQ==

      Päivän Sana
      05.03.25
      Kun minua vastaan käydään sotaa ja monet hyökkäävät kimppuuni, hän päästää minut rauhaan. Ps. 55:19

      Hengellinen taistelu ei ole loppunut, vaikka sivistyneessä maailmassa siltä saattaisi hetkittäin näyttää. Perkele kulkee kuin kiljuva jalopeura kristityn ympärillä saadakseen hänet saaliikseen. Jos räikeät ja näkyvät syntihoukutukset eivät tehoa, sielunvihollinen käyttää monia hienovaraisia keinoja. Hän pyrkii kiinnittämään kristityn sydämen ahneuteen tai ylpeyteen. Hienosyisten syntien lankojen tunnistaminen vaatii hengellistä kypsyyttä ja valveillaoloa. Hengellinen kypsyys syntyy kovissa koetuksissa. Se syntyy rukoillen Jumalan sanan äärellä. Se vahvistuu ehtoollisen lääkettä usein nautittaessa. Se saa lohdutuksensa Kristuksen kuolemaa ja ylösnousemusta katseltaessa. Se ihmettelee Jumalan uskollisuutta kasteen lahjan äärellä. Sana ja sakramentit auttavat heikkoa vaeltajaa pysymään raittiissa uskossa ja oikealla tiellä, ja niiden ahkera nauttiminen kasvattaa kypsään, aikuiseen uskoon.

      • Anonyymi

        Henkisen elämän tasapaino JOTA PITÄÄ VAALIA USKOEN
        Ke, 5 Maaliskuu
        Herra sanoo: ”Kääntykää minun puoleeni koko sydämestänne.” Palatkaa Herran luo, sillä hän on anteeksiantava ja laupias, hän on kärsivällinen ja hänen hyvyytensä on suuri.
        Joel 2:12-13


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      2893
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      72
      2082
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1780
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1672
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      119
      1626
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      136
      1324
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1090
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      992
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe