Minäpä tien kuntalaisaloitteen. Siihen minulla on oikeus. Kertoo kuntalaki, pykälä 23.
Minusta ei pijä jatulastaa vanhoja asioita, mutta. Virheistä tulisi oppia.
Lähinnä tuleepi mieleeni tämä Emäjoen silta polemiikki. Johon olen nyt pakotettu ottamaan kantaa.
Juuri tälläisten päätösten johdosta, valtion on otettava lisää velkaa, velan päälle. Tulevien sukupolvien maksettavaksi. Juuri osan Suomussalmen päättäjien takia, kansalaisten asumistuki on pienentynyt. Juuri tämän takia mäkihyppääjiä, ei ole varaa valmentaa. Hiihtäjät joutuvat maksamaan matkojaan osin itse. Tämä kaikki kunnia kuuluu osalle kunnanvaltuustoa. Kun vastaavia virhepäätöksiä on tehty kautta Suomen, niin vierivä lumipallo ilmiö on valmis.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja on todennut, "kun saatiin valtionrahaa, ei se ole keltään pois, ja virkamies sano mulle, että oli se valtionraha iso työ hakea" . Vähänä taitaa hommat olla. Siis ei keltään pois, Hu Hu.
Tämä alote. Ehtotan seuraavaa, vaikkakin siitä koituu kustannuksia, mitkä on meiltä kaikilta, anteeksi pitää ihan pyyvellä. Kaikille uusille valtuutetuille, myös uudelleen valituille annetaan metrin pätkä, 120 mm:n viemäriputkea. Sen verran mukavasti mukava koko, ettei tarvitse yhdellä silmällä sirittää. Kun asioita käsitellään ja päätetään, niin valtuuston puheenjohtajan tulisi pyytää, "arvoisat valtuutetut, putki silmille, asettakaa, katsokaa. Putki silmiltä, poistakaa. Tehkäämme päätös laaja-alaisesti asiaa katsoen, kuntalaisten etua ajatellen. Jatkakaa.
Puolustusvoimissa palvellut evp
Kuntalaisaloite
22
374
Vastaukset
- Anonyymi
💘 Minä niin kannatan putkiajattelua!
Pus pus💋💋💋💯- Anonyymi
Häpeä tolvana. 😜
- Anonyymi
Kannatetaan. Toivottavasti jo Milla jo tekee näin.
Millaan ihastunut.
Ujopiimä - Anonyymi
En kirjoita.
- Anonyymi
Sinusta kun ei vaan ole tekemään sitä aloitetta. Päivät pitkät tänne palstalle kirjoitat tuota samaa valitusta. Muuhun et pysty.
- Anonyymi
Älähän sano. Seuraavan kerran kun nään, niin sanon suorat sanat. 😉
Suorat sanat - Anonyymi
Äläkee työ kansalaiset hättäilkö. Kyllä se tulloo, kun joutuu.
Puolustusvoimissa palvellut evp
- Anonyymi
Kannatetaan, tämä kaikkiin Suomen valtuustoihin.
Kannattaja kepulainen
Ps. Häpeän osaa tovereitani - Anonyymi
Olet nostanut hyvin tärkeän asian esille, totuushan on, että totuus ei pala tulessakaan, ja että totuus tulee lopulta ilmi, kuten nyt sinun avullasi. Olet minun sankarini ja enemmistön kuntalaisten.
Historiantutkija - Anonyymi
Aloittaja itse kommentoi aloitustaan.
- Anonyymi
Aloittajalla on siltafobia. Löytyy apua Niuvaniemeltä.
- Anonyymi
Muut kunnat kehittää, täällä päättäjät käyttävät kunnan setelirahoja vessapaperina.
- Anonyymi
Kannatetaan.
- Anonyymi
Hyvä, edespäin väki voimakas.
Kommari- Anonyymi
Tänne pitäsi tehä korkeita kerrostaloja keskustaan?
- Anonyymi
Asiaa, mutta ulosantisi oli todella heikkoa, syynä varmaa tuo palveluksesi puolustusvoimissa, siellähän tehdään asiat heti käskystä olivatpa ne sitten oikein tai väärin. Mutta tsemppiä ja jatka eteenpäin. Itsekkin evp Majuri everstien perseennuolija.
- Anonyymi
Onko sukunimesi Majuri vai miksi sen isolla kirjoitit .
- Anonyymi
Hyvä, kysyn. Voijaanko aloitteella kumota jokin tehty päätös.
Aloittelija- Anonyymi
Meinaatko sitä siltaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko sitä siltaa?
Kyllä.
- Anonyymi
Voi peijakas sentään. Näen sielunsilmin, kun Milla kahtelee putkella läpi valtuutetun yksi kerrallaan. Laskee putken, ja riemukiljaisee, "nyt minäkin tajusin". Takarivistä tumma mies huutaa, "ikävä kyllä, liian myöhään".
Kaukonäköinen- Anonyymi
Lopetappa nyt omien kommenttiesi kommentointi. Olet säälittävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772