Suomussalmella 10 avointa työpaikkaa, joihin on 200 innokasta hakijaa. Yhtälö ei toimi, on epätosi. Titäs alkaa kehittämään kuntaa, ja heti.
Asiantuntija
Asiantuntija
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
No alappa.
Miten kehität kun kuntalaisten mielestä kaikki kehitysideat on täyttä sontaa, eikä mitkään päätökset ja toteutetut toimenpiteet ole muka kenellekään hyväksi?
Tarkoitit Kait päättäjien..
Kyllä ne on kuntalaiset, jotka täällä valittaa. Kehityksen perään huudellaan, mutta mikään ei saisi muuttua ja herranjumala, jos tehdään päätös kunnan kehittämiseksi ja se ei olekaan ilmaista! Sitten se itku vasta alkaakin.
Täällä tosiaan kitistään että kunnan pitää kehittää. Ite istutaan kotona ja odotellaan että millohan sitä pääsis taas liiton päivät nollaan. Kukaan työnantaja ei ota ku pakosta tollasia lusmuja töihin jotka ei osaa muuta kuin omaa napaa tuijottaa. Perustas kitisijät ite firman kun tuntuu että se on niin helppoa työllistää.
Onhan tämäkin jotakin, teköö kukin vuorollaan viikon töitä vuodessa.
Jonottaja
Just tällaisia kitisijöitä.
Vaiti. 😈
Puolet niistäkin suojatyöpaikkoja.
Kai täällä on työpaikkoja, kun Alankokin haluaa joka vuosi 25 kielitaidotonta maahanmuuttajaa töihin?
Hänkin lienee niitä takavuosien "väestöpyramidin" piirtelijöitä , esityksen jossa puolet porukasta oli eläkkeellä , lopuista osa koulussa , työttömänä , joku neljännes oikeissa töissä ja ylimpänä kärjessä yhteiskunnan työllistämät .. Niiden teoriaherrojen laskutaito vain ei riittänyt siihen että omastakin väestöstä vanhetessaan tuli sitä alinta kastia ja kerrosta enemmän kuin riittämiin aivan ilman matutusta ja elättien haalimista...Humanitäärisistä syistä on otettava oikeita sotapakolaisia jotka nekin osaltaan lisäävät yhteiskunnan menoja joten saattaa siinä budjetti paukahtaa toisenkin kerran , tyttelihallinnon tekemät velat kun on maksettava nekin ..
Ja loppu se lappaminen, kun työllistämistuki on lopetettu. Kunta ottaa samat jäärät töihin joka vuosi....
Vissiin niille nyt palkka kunnan kirstusta maksetaan?
Vaaliehdokkaissa ei mitään rotia ilmeisesti pidetä. Ainakaan kokoomuksen. Sinne voi mennä ihan kuka tahansa hyväkäs. Kielitaidosta viis..
Yhtälö tomii tulos on vain jakojäännös - 1 eli yhtä työpaikkaa vaille jää 19 henkilöä.