Tämä elämä niin ajatellut oikein omaa tarpeellisuutta tai hyötyä tässä elämässä niin mitä mä täällä enää teen?
Kun tämä meni tämmöseks
Anonyymi-ap
17311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
No millaiseksi se elämä sitten meni?
Kyseletkö useinkin täällä sillä ajatuksella, että saat vastauksia juuri siltä henkilöltä, jota pidät tällaisena avautujana,kuten palstaäijä on? Not cool bro
Siksi mulla on ainakin lapseni että elämälläni on jotain tarkoitusta mitään hyötyähän elämästä ei silti mielestäni ole johtuu luultavasti siitä että ihmiselämällä ei ole muuta tarkoitusta kuin se minkä ihminen itse elämälleen tarkoitukseksi luo
Ihmisen tarkoitus on vaan elää, olla ja oppia. Ei muuta.
Ei, toi ei todellakaan ole elämän tarkoitus!
Ihmisen tarkoitus on kasvaa näkemään itsensä muiden kanssa tasavertaiseksi ihmiseksi.
Pyrkiä kiipeämään portaat kerta toisensa jälkeen paremmuuteen ihmisenä. Näet muut avuntarpeessa olevat ihmiset samanvertaisina,etkä kävele ohi.
Jumalan tarkoitus ihmisille on kasvaa ja kivuta portaat aina ylöspäin parempaan ihmisyyteen.
Siitä alkaa kasvu ja hyvänolon tunnetta.
Kylmä kalkkuna pöytään Martalle
Hyvä ettei possua vartaassa kuitenkaan, niin nätti näky, että miten siihen raaskisi edes koskea ja laittaa pöytään tarjolle
Juu et yhtään mitään kun et osaa nätisti käyttäytyä mun seurasa
Oletko töissä tai opiskeletko? Mieti mikä sinua kiinnostaa. Mielestäni vain itseä kiinnostavat asiat kantavat hedelmää pitkällä tähtäimellä. Omasta kokemuksestani voin sanoa sen että vaikka jokin asia kiinnostaisi niin joko keskittyminen tai motivaatio uhkaa nopeasti lopahtaa. Se on eräs risti kannettavanani.
Elämä on aina arvokasta. Toki jos on oikein paha ja vahingoittaa muita, silloin ihminen ei arvosta omaa eikä toisten elämää. Se on kauhuskenaario. Aika harva kuitenkint tälläinen on. Ole vain hyvä muille ja arvosta myös omaa oikeuttasi olla olemassa. Se on luovuttamaton ja absoluuttinen. Voimia!
Hienoja ajatuksia. Näille 👍
en ap
Sinä olet tarpeellinen täällä palstalla. Annat muille suuntaa ja elämänohjeita. Se on sinun tehtäväsi. Se on hieno tehtävä.
Ihan vaan kiusaksi oot.Ksi sulla on jotain ihmisiä kestä et niin tykkää.
*Kai sinulla ...
Sitten kun olet saanut maistaa kylmää,nälkää,ojanpohjaa siis alat nauttii ihan kuin itsestään elämän pienistä asioita.
Ellet näin tee olet jollain lailla sairas ja hakeudu lääkäriin.
Tuo sana hyödyllinen kalskahtaa korvaan aina ja saa minut vihaiseksi.
Älä ajattele tuon kautta niin elämäsi helpottuu.